Polskie Radio
Section05

Czarnobyl

"Konstruktorzy reaktora wiedzieli o jego wadach". Mija 35 lat od katastrofy w Czarnobylu

Zamieszkany przez ok. 25 tys. ludzi Sławutycz to najmłodsze miasto Ukrainy. Zbudowano je dla ewakuowanych pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W poniedziałek mija 35 lat od tej katastrofy. Doszło do niej podczas wykonywania eksperymentu, mającego wykazać sprawność systemu zabezpieczeń siłowni. Jeden z reaktorów uległ przegrzaniu, co doprowadziło do eksplozji i pożaru. Rozległy teren wokół zakładu został silnie skażony. Duże ilości substancji radioaktywnych przedostały się do atmosfery i niesione wiatrem spowodowały skażenia w wielu krajach Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa energia atomowa energetyka HISTORIA katastrofa w Czarnobylu promieniowanie elektrownia atomowa

Czarnobyl – największa katastrofa w historii energetyki jądrowej

35 lat temu doszło do wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Rozległy teren wokół zakładu został silnie skażony. Duże ilości substancji radioaktywnych przedostały się do atmosfery i niesione wiatrem spowodowały skażenia w wielu krajach Europy. Do dziś jest to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Jej skutki materialne, ale także w sferze społeczno-psychologicznej, są odczuwalne do dzisiaj. Jak do niej doszło?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo elektrownia atomowa wybuch promieniowanie Europa Ukraina Piotr Łodej Witold Lazar

"Zagrożenia radiologicznego nie było". Paweł Bobołowicz o pożarze w okolicach Czarnobyla

- Wczoraj spadł deszcz i te największe pożary od 1996 roku zostały ugaszone - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, korespondent polskich mediów na Ukrainie. Państwowe Naukowo-Techniczne Centrum Bezpieczeństwa Jądrowego poinformowało, że w ciągu ostatnich dni w Kijowie notowane jest nieznaczne podwyższenie koncentracji Cezu-137, jednak nie są to, jak zaznaczono, wartości niebezpieczne dla zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus pandemia COVID-19 Antoni Opaliński Polskie Radio 24 ŚWIAT Ukraina

NASZ WYWIAD Dym z pożarów czarnobylskich lasów zagrożeniem dla Polski? Fizyk medyczny wyjaśnia

Dane dotyczące tła promieniowania na Ukrainie wykazują brak istotnych zmian – tylko minimalne odchylenia, które nie mają znaczenia, jeśli chodzi o poziom radiacji - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, były pracownik Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR). Jak mówi, dym z pożaru, docierający m.in. do Kijowa, może być toksyczny ze względu na produkty spalania - jak każdy dym.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD fizyka Ukraina katastrofa w Czarnobylu promieniowanie pożar infografika