Polskie Radio
Section05
Dwójka

"Mars Express. Świat, który nadejdzie". Jakub Majmurek: film ciekawy, ale bez entuzjazmu

"Mars Express. Świat, który nadejdzie" to pełnometrażowy film animowany. Obraz przenosi nas do przyszłości. Jednak zdaniem krytyków nie wnosi do kina nic przełomowego. Wyróżniają go jednak podjęte w fabule tematy. M.in. o tym filmie w Programie 2 Polskiego Radia rozmawiali Kaja Klimek - kulturoznawca i Jakub Majmurek - krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  film animowany Jakub Majmurek Kaja Klimek kino KULTURA FILM

Dni Architektury Drewnianej. "To okazja na otwarcie swoich drzwi i podzielenie się historią"

Organizowane po raz drugi Dni Architektury Drewnianej odbędą się w sierpniu. Główną ideą projektu jest upowszechnianie tego wyjątkowego elementu kultury poprzez nieodpłatne udostępnienie zabytkowych obiektów szerokiej publiczności. Jest to więc święto właścicieli, użytkowników oraz opiekunów obiektów drewnianych. O szczegółach tego wyjątkowego wydarzenia opowiedziała Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  architektura Zakopane Anna Śmigielska Jakub Kukla Dni Architektury Drewnianej

W pracowni artystycznej Karola Tchorka. Nowa atrakcja turystyczna Warszawy

- Karol Tchorek miał pozwolenie na bycie rzeźbiarzem, ale oprócz tego po cichu był także marszandem sztuki. Miał bardzo dużo ram pozyskanych w różny sposób z wojennej i powojennej Warszawy. Ludzie przychodzili do niego również naprawić stare żyrandole lub inne przedmioty - mówił w Dwójce Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Warszawy rzeźba Katarzyna Sanocka Michał Krasucki KULTURA Karol Tchorek

Instytut Książki dla małych księgarni. "Bezcenne wsparcie"

- W takich miejscach nie tylko można znaleźć dobre książki, ale tam po prostu dochodzi do spotkania człowieka z człowiekiem. My szukamy opowieści. Są nam one potrzebne do tego, żeby być w świecie, żeby zawiązywać z innymi relacje - mówił w Dwójce o programie "Certyfikat dla małych księgarni" Grzegorz Jankowicz, dyrektor Instytutu Książki.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Książki Jakub Jamrozek KULTURA księgarnie czytelnictwo Grzegorz Jankowicz Paweł Pawlica

Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Agata Sapiecha: pomyślałam, że to musi być Wilanów [WIDEO]

- Pierwsza Letnia Akademia Muzyki Dawnej w 1992 roku to było spełnienie mojego marzenia i efekt naszej wielkiej, wspólnej pracy ku temu, wtedy jeszcze z Towarzystwem Muzyki Dawnej - mówiła w Dwójce Agata Sapiecha, skrzypaczka, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i organizatorka życia muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Agata Sapiecha Magdalena Łoś Letnia Akademia Muzyki Dawnej MUZYKA KULTURA Wilanów muzyka dawna

Dwójka w zamku Sarny. "To dawny zamek obronny o proweniencji XV-wiecznej"

- Osobiście cieszę się, że właściciele, oprócz nazwy zamek Sarny, wrócili do dawnej nazwy Scharfeneck. Jak ją przetłumaczymy, będzie dla nas swojska. To nic innego jak Ostry Róg. Mamy zamek o identycznej nazwie koło Szamotuł i to jest rzecz, która jest podobna. Chodzi o warunki obrony. Potem powstał w tym miejscu zamek renesansowy, następnie przebudowany na rezydencję barokową, i teraz mamy to, co mamy - mówił w Dwójce Gabriel Jaczewski, regionalista.
Zobacz więcej na temat:  podróże Dorota Gacek Aldona Łaniewska-Wołłk Góry Stołowe zamek Dolny Śląsk Festiwal Góry Literatury Ireneusz Grin

Jan Jakub Kolski: karmię się kontaktem ze światem inaczej ożywionym niż świat zewnętrzny

- Przeniosłem się na wieś. Moimi towarzyszami życia są cztery psy. To tam głównie spędzam czas. Mieszkam daleko od głównych ośrodków, w których media byłyby mną zainteresowane. Czasem jednak jak ktoś ma ochotę, to przyjeżdża do mnie i wtedy rozmawiamy - mówił w Dwójce Jan Jakub Kolski. Reżyser przypomniał o sobie niedawno nowym filmem pt. "Wariaci".
Zobacz więcej na temat:  film polski Jakub Kukla Jan Jakub Kolski FILM KULTURA kino

Edward Redliński i jego twórczość - wspomnienie o zmarłym pisarzu

11 lipca w wieku 84 lat zmarł prozaik, dramatopisarz i scenarzysta Edward Redliński - autor "Konopielki", "Awansu", "Listów z Rabarbaru" i "Dolorado". W "Strefie literatury" pisarza wspominali i mówili o jego twórczości: prof. Anna Nasiłowska, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz prof. Piotr Müldner-Nieckowski, wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  literatura Edward Redliński Wacław Holewiński Anna Nasiłowska KULTURA odeszli 2024

Mirosława Maludzińska: "Gang Zielonej Rękawiczki" to przygoda mojego życia

- Wspaniały scenariusz, wspaniały reżyser. Nie będę obiektywna, bo ja kochałam tę pracę. Kochałam ją każdego dnia. To było coś niesamowitego, prawdziwa przygoda życia - mówiła w Dwójce Mirosława Maludzińska, najstarsza aktorka w obsadzie międzypokoleniowego serialu "Gang Zielonej Rękawiczki".
Zobacz więcej na temat:  serial netflix Jakub Jamrozek premiera Mirosława Maludzińska Gang Zielonej Rękawiczki KULTURA

Sokołowsko - jedno z pierwszych sanatoriów na świecie. "To miejsce przełomowe dla medycyny"

W połowie XIX wieku we wsi Görbersdorf dr Hermann Brehmer utworzył pierwsze sanatorium. Miejsce to jest znane fanom Olgi Tokarczuk i "Empuzjonu". Dlaczego Sokołowsko - bo tak nazwano to miejsce - było fenomenem w tamtych czasach? Opowiedzieli nam o tym: prezes Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ" - Zuzanna Fogtt oraz animator kultury i przewodnik po tym miejscu - Tomasz Gładki.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając gruźlica muzeum Sokołowsko

Agata Łuksza: gwiazdy teatru z XIX w. były prekursorkami paraspołecznych relacji z fanami

- Trudność badań tego typu polega przede wszystkim na braku materiałów. Praktyki fanowskie, podobnie jak szeroko rozumiana kultura popularna, nie były uważane za godne archiwizowania, w związku z czym te źródła są bardzo ograniczone. Jeśli natomiast uda się już znaleźć w prasie informacje na temat praktyk fanowskich, często mają one charakter krytyczny albo prześmiewczy - mówiła w Dwójce Agata Łuksza, autorka książki "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku".
Zobacz więcej na temat:  TEATR Monika Pilch Agata Łuksza Helena Modrzejewska Sarah Bernhardt KULTURA celebryci

"Astrid". Tłumaczka książki: czuję do Astrid Lindgren bardzo dużą sympatię i sentyment

- Książka zaczyna się, gdy Astrid Lindgren jest już osobą dorosłą. Jest w niej dużo retrospekcji, w związku z czym musiałam to jakoś rozwiązać, żeby było wiadomo, kiedy akcja toczy się współcześnie, a kiedy w przeszłości. Momentami było to trudne do wykonania - mówiła w Dwójce Barbara Niedźwiecka, tłumaczka książki Susanne Lieder pt. "Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren".
Zobacz więcej na temat:  Astrid Lindgren literatura Monika Zając tłumacz KULTURA KSIĄŻKA Barbara Niedźwiecka