Polskie Radio
Section05

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

FESTIWAL NNW "13. była szczęśliwa". Gołębiewski w PR24 o festiwalu NNW

- Ten festiwal NNW to miejsce gdzie nie tylko pokazujemy filmy o polskich drogach do wolności, ale przede wszystkim potrafimy dzięki tym dyskusjom lepiej zrozumieć tę historię i pogłębić tematy, pokazać to, czego filmowcy w swoich obrazach nie zawierają. Dlatego hasłem tegorocznego festiwalu było "Historia większa niż film" - podsumował w Polskim Radiu 24 festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci jego dyrektor Arkadiusz Gołębiewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Gołębiewski historia Polski KULTURA FILM

FESTIWAL NNW XIII Festiwal NNW. Jacek Karnowski: Polska jest krajem, w którym bohaterowie wyklęci wygrali

- Ten festiwal pokazuje, że jesteśmy liderem przepracowywania traum, odnoszenia zwycięstw na różnych polach. Polska jest krajem, w którym bohaterowie wyklęci jednak wygrali - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski (redaktor naczelny tygodnika "Sieci").
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci pamięć historia Polski społeczeństwo Antoni Opaliński Polskie Radio 24 POLSKA

FESITWAL NNW IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych. Szwagrzyk: jest najlepsze na świecie

- Program CODIS to w tej chwili najlepsze narzędzie na świecie do uzyskiwania identyfikacji w możliwie krótkim czasie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk (dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN). Gościem audycji był również prof. Jan Żaryn. Rozmowy zostały przeprowadzone ze studia Polskiego Radia 24 na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN FBI DNA zbrodnie sowieckie Krzysztof Szwagrzyk Jan Żaryn Antoni Opaliński Polskie Radio 24 POLSKA

FESTIWAL NNW II RP w archiwach Polskiego Radia. "Ocalało to, co schowane"

- Z dźwiękowym zapisem II RP jest bardzo źle. W myśl postanowienia o kapitulacji, Polskie Radio przeszło w ręce niemieckie. Niemcy, w momencie, w którym przejęli rozgłośnię, zniszczyli wszystko i ocalały tylko te płyty, które zostały schowane - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński W POLSKIM RADIU historia Polski POLSKA

FESTIWAL NNW Prezes Agnieszka Kamińska o wydawnictwach Polskiego Radia

O projektach tożsamościowych w Polskim Radiu rozmawiano podczas jednego z paneli XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. W dyskusji wzięła udział prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, która podkreśliła, że publiczny nadawca kładzie duży nacisk na historię tożsamościową.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kamińska Polskie Radio Gdynia społeczeństwo Płyty Polskiego Radia W POLSKIM RADIU POLSKA

FESTIWAL NNW "Chcemy, by archiwalne perły trafiły pod strzechy". Prezes Polskiego Radia o wydawnictwach historycznych

- To jest misja Polskiego Radia, żeby te perły, które mamy w archiwach dotarły do wszystkich, trafiły pod strzechy. Po to są te wydawnictwa ikonograficzno-fonograficzne, a więc płyty dźwiękowe z piękną wkładką zdjęciową, esejem, wprowadzeniem do tego, co na tych płytach jest - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński W POLSKIM RADIU Agnieszka Kamińska Polskie Radio media publiczne POLSKA

FESTIWAL NNW Wystawa poświęcona gen. Maczkowi na Festiwalu NNW. Robert Kostro: to była postać wybitna

- Generał Maczek w karierze wojskowej, drodze bojowej, właściwie osiągnął same sukcesy. To nietypowe jak na polskie warunki, gdzie II wojna światowa kojarzy się z wieloma porażkami, klęskami, często honorowymi, ale jednak słabościami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek POLSKA historia Polski II wojna światowa społeczeństwo

FESTIWAL NNW "Zostali na Wschodzie...". Hlebowicz o Polakach, którzy nie opuścili Kresów Wschodnich

- Spotykałem świat, o którym myślałem, że już go nie ma, a on jeszcze trwał w nich. Niesamowitą rzeczą był także system wartości, który reprezentowali - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Hlebowicz, historyk z IPN, pod którego redakcją powstała książka "Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski IPN Polskie Radio 24 społeczeństwo

FESTIWAL NNW "Istotna rola mediów społecznościowych". Piotr Mazurek o budowaniu postaw patriotycznych

- Młodzi ludzie częściej korzystają z mediów społecznościowych niż z tradycyjnych. To paradoksalnie pomogło środowiskom patriotycznym i konserwatywnym w dotarciu do dużej grupy młodych osób - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 społeczeństwo festiwal filmowy polityka Antoni Opaliński

FESTIWAL NNW "Opowiada o drodze do wolności Polski i innych krajów". Gołębiewski o Festiwalu Filmowym NNW

- XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni opowiada nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale też o drogach do wolności innych krajów - powiedział dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. Podczas rozpoczętej w środę w Gdyni imprezy pokazanych zostanie blisko 100 filmów o tematyce historycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia społeczeństwo FILM KULTURA kino festiwal filmowy

Festiwal NNW Ksawery Szczepanik: życie Władysława Kozakiewicza to też jedna z kresowych historii

- Kozakiewiczowie, gdy przyjechali do Gdyni, przez sąsiadów byli nazywani ruskami. Mimo że byli Polakami. Władysław Kozakiewicz podnosi tę kwestię w filmie. Ta zadra musiała w nim bardzo długo tkwić - mówił w Polskim Radiu 24 Ksawery Szczepanik, reżyser filmu "Po Złoto. Historia Władysława Kozakiewicza", którego pokaz miał miejsce podczas XIII Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino PRL historia Polski

FESTIWAL NNW Film "My trzymamy z Bogiem" na Festiwalu NNW. Reżyser: kapelan Solidarności uratował strajk w Gdyni

"My trzymamy z Bogiem" w reżyserii dokumentalisty Dariusza Walusiaka, to kolejny film w sekcji pokazów specjalnych zaprezentowany w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. Film o ks. prałacie Hilarym Jastaku, królu Kaszubów, opowiada o długoletnim proboszczu parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni oraz kapelanie "Solidarności" w Stoczni Gdynia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Żołnierze Wyklęci