Polskie Radio
Section05

Filip Memches

"Równoległa polis". Czy idee Vaclava Bendy są aktualne współcześnie?

- Opisując relacje między jednostką a systemem totalitarnym, między wykluczonymi a władzą, opisując system, który polityzuje i wprowadza w życie codzienne podziały polityczne, Benda dotykał problemów, z którymi spotykamy się w czasach współczesnych - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog Maciej Ruczaj, mówiąc o książce poświęconej Vaclavowi Bendzie.
Zobacz więcej na temat:  Czechy opozycja demokratyczna Europa Europa Środkowa

Twórczość Ferdynanda Ossendowskiego. "Autor skazany na wieczną niepamięć"

- Dla wielu Ossendowski to postać zupełnie nieznana. Prawie pięćdziesiąt lat komunizmu i skazanie go na wieczną niepamięć, wyrzucenie jego książek z bibliotek, odniosło skutek. Konsekwencje widzimy do dziś - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Słowiński, autor książki "Książę przygody. Biografia Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura PRL społeczeństwo

Paweł Lisicki o religijności Polaków: mierzymy się z falą dechrystianizacji

- Możemy dostrzec w Polakach "oziębłość wiary". Widzimy to poprzez słomiany ogień, skalę zepsucia i skandali uderzających w Kościół katolicki. Zderzamy się z silną falą dechrystianizacyjną. Dziś inna jest też wewnętrzna struktura Kościoła - powiedział redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy", Paweł Lisicki, na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Jan Paweł II Stefan Wyszyński Kościół duchowieństwo Polskie Radio 24 Paweł Lisicki społeczeństwo

Juliusz Gałkowski: Rzym to do dziś symbol potęgi

- Tym, co utrzymuje starożytny Rzym w powszechnej świadomości, jest kultura masowa - ta, którą możemy zauważyć m.in. w komiksach czy filmach. Rzym jest fascynujący i tak zapadł w wiadomość czy podświadomość zbiorową, że nikt od niego nie potrafi się wyzwolić - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski ("Teologia Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT serwis wschodni wojna 2022 starożytność Rzym

"Jest to przykład kobiecego geniuszu". Ks. prof. Robert Skrzypczak o Edycie Stein

- Edyta Stein była bardzo inteligentną osobą. Jest to przykład kobiecego geniuszu. Nieraz myślę sobie, że gdyby nie była żydówką i gdyby nie przyznała się tak mocno do Chrystusa, to najprawdopodobniej miałby Nobla i być może nie wyeliminowano by jej, jako filozofa z największych, najsłynniejszych leksykonów, filozofów, intelektualistów, myślicieli świata - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Robert Skrzypczak (teolog, psycholog, Akademia Katolicka w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wiara judaizm społeczeństwo

Rozpad ZSRR a przemiany ustrojowe w Rosji. Dr Sadłowski: wielki krach elit

- Elity upadającego i powstającego państwa - Federacji Rosyjskiej - nie za bardzo uwzględniły dorobek, który przygotowywała wielka rosyjska emigracja, która w latach 20. i 30. jeszcze wierzyła w odrodzenie Rosji, w ewolucję systemu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Patryk Sadłowski (Uniwersytet Warszawski).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wiara ŚWIAT Europa Rosja prawosławie ZSRR rozpad ZSRR

Wojna na Ukrainie a konflikt Cerkwi prawosławnych. Terlikowski: oderwanie Kijowa od Moskwy to duży cios

Jeśli ukraińskie prawosławie w całości oddzieliłoby się od rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, to wtedy właśnie Ukraina stałaby się największą Cerkwią prawosławną na świecie. Co więcej - Rosja byłaby dopiero trzecia. To także poważny problem wizerunkowy - tłumaczył w Polskim Radiu 24 filozof, publicysta i pisarz Tomasz Terlikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Terlikowski ŚWIAT Europa Ukraina Kościół prawosławie

Rosja jako cywilizacja euroazjatycka. Filip Memches o koncepcjach Aleksandra Dugina

- Aleksandr Dugin mówi rzeczy, których długo przedstawiciele tamtejszych elit nie wypowiadali. To szalone wypowiedzi, jak ta, że dla Polski nie ma miejsca na mapie świata. Gdyby powiedział to rosyjski polityk, byłby skandal międzynarodowy. Kreml z Dugina w jakiś sposób korzysta - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Memches, publicysta Tygodnika TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Krzysztof Wołodźko

Filip Memches: Rosja prowadzi swoją politykę, kreując się na ofiarę

Filip Memches w kontekście trwającej na Ukrainie wojny mówił o swojej napisanej w 2009 r. książce, która jest zbiorem wywiadów z przedstawicielami rosyjskiej elity. Jednym z nich był Gleb Pawłowski, który "użył takiego sformułowania, że Rosjanie nie chcą być Żydami XXI wieku". - Już wówczas w elicie kremlowskiej pojawiała się taka narracja, którą i dziś słyszymy, że Rosjanie próbują zrobić z siebie ofiarę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni

"Pewnym poglądom przysługuje taryfa ulgowa". Filip Memches o wpisie działacza Partii Razem

- Świadczy to o tym, że pewnym poglądom w przestrzeni publicznej w gruncie rzeczy przysługuje taryfa ulgowa, a pewnym jednak nie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Filip Memches z TVP, komentując twitterowy post Samuela Nowaka, który jest rzecznikiem prasowym Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także działaczem Partii Razem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli społeczeństwo aborcja Uniwersytet Jagielloński

210. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego. Prof. Andrzej Waśko: pozostaje autorem wciąż aktualnym

- W związku z takimi zjawiskami jak masowa imigracja do Europy, jak implozja chrześcijaństwa na Zachodzie, zaczyna się dyskusja o jakimś historycznym przesileniu, kryzysie kultury zachodniej. W tym kontekście Krasiński jest pisarzem aktualnym, bo on taką epokę końca historii przeżywał z perspektywy własnego pokolenia Europy porewolucyjnej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Waśko, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wiara chrześcijaństwo KSIĄŻKA Zygmunt Krasiński romantyzm społeczeństwo

Tomasz Chmal: sztuka współczesna jest taka różnorodna, że nawet konserwatyści się w niej odnajdą

- Próbuję przekonywać do tego, że sztuka współczesna, podobnie jak inne dziedziny naszej kultury współczesnej jest taka, jakie są czasy, które mamy. Jest różnorodna, czasami łamie tabu, czasami jest polityczna. Jest taka duża ilość ciekawych stylów interpretacji, że również konserwatyści mogą próbować się w tym odnaleźć - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Chmal (prawnik, były ekspert Instytutu Sobieskiego, kolekcjoner sztuki)    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wiara ŚWIAT Europa chrześcijaństwo SZTUKA

"Od 20 lat jest to marsz w stronę dyktatu". Milcarek o sytuacji chrześcijan krajów demokracji liberalnej

- To jest rodzaj propozycji dla chrześcijan. Możecie dalej istnieć, możecie się dalej modlić, bylebyście tego ani wyraźnie nie prezentowali, ani też nie wyciągali tego w delikatnych przestrzeniach rozstrzygnięć moralnych, ważnych cywilizacyjnie - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek (redaktor naczelny "Christianitas"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wiara ŚWIAT Europa LGBT Finlandia chrześcijaństwo

Najnowszy sondaż CBOS. Tomasz Rowiński: mieliśmy już w Polsce poważne tąpnięcia religijności

- Po okresie pozytywistycznym, w okresie stanisławowskim, czyli tuż przed rozbiorami, religijność, szczególnie elit była na bardzo niskim poziomie. Mieliśmy w pierwszym przypadku epokę oświeceniową, gdzie nawet księża nie byli religijni - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog Tomasz Rowiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wiara POLSKA katolicyzm chrześcijaństwo sondaż CBOS Kościół katolicki