Polskie Radio
Section05

Filip Memches

Czy małżeństwo jest przeżytkiem?

– Można powiedzieć, że małżeństwo traci powoli swoją wyjątkową oryginalność – powiedział ks. Robert Skrzypczak, teolog i psycholog. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa na temat kondycji i odbioru społecznego instytucji małżeństwa we współczesnych czasach. Czy patrząc na wzrastającą liczbę rozwodów i związków nieformalnych, można powiedzieć, że małżeństwo to przeżytek, a ślubowanie przed ołtarzem to pusty rytuał?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 małżeństwo wiara Kościół katolicki

„Wolność jest kuloodporna”. Książka o pracach ekshumacyjnych na „Łączce”

- Na Łączce dzieje się coś bardzo ważnego w polskiej historii, coś wielopłaszczyznowego, coś, co nas dotychczas przerastało – powiedział w audycji "Życie z duszą, czy bez" Jarosław Wróblewski, dziennikarz, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, autor książki „Wolność jest kuloodporna”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żołnierze Wyklęci stalinizm Krzysztof Szwagrzyk IPN Łączka

Tomasz Terlikowski o początkach chrześcijaństwa w Japonii

- Chrześcijaństwo pojawiło się w Japonii wraz z jezuitami i świętym Franciszkiem Ksawerym. Zostali entuzjastycznie przyjęci przez część książąt i samurajów – tak o początkach chrześcijaństwa w Japonii mówił w audycji Życie Z Duszą Czy Bez filozof, autor wielu książek o tematyce religijnej i publicysta TV Republika Tomasz Terlikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo Japonia Tomasz Terlikowski

Czy chrześcijanie we Francji są prześladowani?

– Z przejawami niechęci chrześcijanie spotykają się również w Europie – powiedział Tomasz Rowiński, redaktor naczelny serwisu christianitas.org. 17 marca, już po raz szósty, ulicami Warszawy przejdzie Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o tym, gdzie i dlaczego osoby wierzące w Chrystusa są represjonowane oraz jaką wagę do tego problemu przywiązują państwa europejskie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo Francja

"Post to oręż na kłopoty współczesnego świata"

– Współcześnie post stał się swego rodzaju dietetyczną herezją – powiedział Marek Zaremba, dietoterapeuta i autor książki „Boży Skalpel. Uzdrowienie postem”. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o istocie postu dla chrześcijanina i tego, czy jego przestrzeganie możliwe jest w świecie niemal nieograniczonej konsumpcji, gdy za wszelką cenę unika się doświadczenia fizycznego i duchowego głodu.
Zobacz więcej na temat:  karnawał Kościół Wielki Post

O dialogu między religiami. „Chrześcijaństwo wyrasta z judaizmu”

„Biblia to wspólne DNA chrześcijan i Żydów, które stanowi o naszej tożsamości” – podkreślił rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik nawiązując do Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Natomiast Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich powiedział, że obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim są okazją dla katolików do poznania swoich korzeni. O relacjach chrześcijaństwa z judaizmem mówił w audycji Życie z Duszą czy Bez publicysta i eseista Krzysztof Dorosz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 judaizm Żydzi chrześcijaństwo ekumenizm Biblia Krzysztof Dorosz

"Karol Marks dopuszczał przemoc jako narzędzie"

Po emisji w TVN reportażu dotyczącego działalności grupy neonazistów w Polsce, pojawiły się głosy domagające się równego piętnowania zarówno skrajnie prawicowych, jak i skrajnie lewicowych ideologii. Czy rzeczywiście ojcowie nazizmu i komunizmu – Adolf Hitler i Karol Marks – to postaci, które można w jakiś sposób porównać? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali Łukasz Kobeszko (Aletheia) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm faszyzm totalitaryzm Karol Marks Adolf Hitler

Polski Kościół w obliczu kryzysu migracyjnego

Współczesny świat rzuca chrześcijanom wiele wyzwań. W przypadku katolików w Polsce jednym z nich jest sprawa przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu. O tym, czy polscy katolicy reprezentują chrześcijańskie postawy, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy filozof Cezary Kościelniak oraz socjolog Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria imigranci w Europie uchodźcy Kościół katolicki Bliski Wschód Stanisław Gądecki

"Brat Albert widział w drugim człowieku Jezusa Chrystusa"

Swoje życie poświęcił na pomoc biednym i bezdomnym. W Krakowie prowadził przytułek, w którym mieszkał razem z ubogimi. Adam Chmielowski, zwany również świętym Bratem Albertem, zmarł w opinii świętości. – Wierzył, że człowiek doznając miłości od bliźniego, może się zmienić na lepsze – powiedziała publicystka Natalia Budzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adam Chmielowski religia pomoc pomoc społeczna

"Kompromis aborcyjny z 1993 roku nie istnieje"

Sejm odrzucił w środę obywatelski projekt komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, który zakładał liberalizację obowiązujących obecnie przepisów; do komisji trafił natomiast inny obywatelski projekt, komitetu „#ZatrzymajAborcję”, zaostrzający prawo dotyczące aborcji. O sporze o aborcje mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika) i Magdalena Kaliszuk-Korzekwa (CitizenGo Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 aborcja Sejm Tomasz Terlikowski

Demonstracje w Iranie. Próba „kolorowej” rewolucji?

Irańska Gwardia Rewolucyjna oświadczyła, że stłumione zostały zamieszki, które przetoczyły się przez kilkadziesiąt miast kraju. Czy demonstracje można uznać za próbę dokonania „kolorowej” rewolucji? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy mówili dr Łukasz Jasina, historyk i ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, a także Jarema Piekutowski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Iran Łukasz Jasina

Jaka powinna być rola religii w debacie publicznej?

2017 był rokiem pięćsetlecia reformacji. To była dobra okazja do refleksji nad tym wydarzeniem i jego znaczeniem dla historii Europy i świata. Nie brakowało wokół tego tematów sporów i dyskusji. Czy w współczesnym zsekularyzowanym świecie religia odgrywa istotną rolę, czy jest tematem zastępczym? O tym mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Łukasz Kobeszko (portal Aleteia.pl) i Krzysztof Wołodźko („Nowy Obywatel”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry chrześcijaństwo katolicyzm religia