Polskie Radio
Section05

Filip Memches

Wspomnienie o W. Bukowskim. "Jego odejście kończy pewną epokę"

Gośćmi "Debaty Jedynki" byli: Adam Borowski (działacz opozycji w PRL), Filip Memches (dziennikarz TVP) oraz Piotr Woyciechowski (publicysta historyczny). Wspominali oni Władimira Bukowskiego, opozycjonistę w ZSRR, autora "Moskiewskiego procesu", książki, która "łamała narrację" o stanie wojennym.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Bukowski Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR komunizm ŚWIAT Piotr Woyciechowski Adam Borowski Europa Michał Rachoń

„Lęk przed Holocaustem” - polityka historyczna Niemiec

- Mamy dziś do czynienia ze stanem rzeczy, który jest wynikiem długoletniej ewolucji niemieckiej kultury pamięci na poziomie elit intelektualnych, ale też społeczeństwie. Niemieccy politycy nie są już skrępowani, kiedy przychodzi do gestów pokutnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Stefanek, historyk idei z Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Holokaust Żydzi Niemcy polityka historyczna RFN Helmut Kohl

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. "Żył w sposób święty"

Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Losy Prymasa Tysiąclecia łączą się ściśle z historycznymi dziejami Polski i innymi wielkimi duchownymi, którzy swoją bohaterską postawą dali świadectwo następnym pokoleniom. Sytuację Kościoła w PRL w Polskim Radiu 24 nakreślili historycy i publicyści.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Watykan beatyfikacja Stefan Wyszyński historia Polski historia PRL HISTORIA PRL Adrian Stankowski

T. Wiścicki: beatyfikacja nie następuje tylko w wyniku cudu

- Decyzja papieża Franciszka przecina całe multum spekulacji. Ponieważ procedura jest utajniona, wiadomości w tej sprawie nie przeciekały i wydawało się, że przez lata się nic nie działo. Z pewnością nie wszyscy byli entuzjastami kard. Wyszyńskiego, ale wszelkie ich spekulacje okazały się nieprawdą - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Wiścicki, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński POLSKA Kościół beatyfikacja historia Polski papież Franciszek

"Wojna cywilizacji". Temat aborcji w kampanii wyborczej

- Czasem zachowanie w jakiejś sprawie na pewien czas "status quo" otwiera możliwość ku zmianie w przyszłości. Natomiast podnoszenie ciśnienia, pewnego rodzaju histeria może spowodować awanturę, która przyniesie skutki przeciwne - mówił w Polskim Radiu 24, w kontekście pomysłów dotyczących zmian w prawie aborcyjnym, publicysta Filip Memches.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli aborcja POLSKA polityka wybory parlamentarne Wybory parlamentarne 2019 kampania wyborcza Konfederacja PiS

"Życie z duszą czy bez". Życie i twórczość Tadeusza Gajcego

- Był on poetą wybitnym, a o konkretnej wizji Polski się nie wypowiadał. Na pewno miała to być Polska niepodległa i inna niż II Rzeczpospolita, bo Gajcy i jego środowisko dość mocno krytykowali II RP - powiedział o Tadeuszu Gajcym w Polskim Radiu 24 Maciej Urbanowski, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Tadeusz Gajcy II wojna światowa poezja Dwudziestolecie międzywojenne

"Życie z duszą czy bez". Spór o rewolucję francuską

Rewolucja Francuska, mimo że niosła na swoich sztandarach szczytne hasła "Wolość, równość, braterstwo" jednocześnie była zbrukana krwią. Jej dziedzictwo zmieniło myślenie o społeczeństwie i człowieku. W audycji "Życie z duszą czy bez" o przełomie jaki wówczas  nastąpił w rozumieniu świata rozmawiali Filip Memches i Paweł Grad, filozof, redaktor kwartalnika "Christianitas".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Zachodnia Rosja demokracja Francja Rewolucja Francuska