Polskie Radio
Section05

Francja

Nie będzie spotkania UE-Rosja. Macron: politycy z Europy Środkowej i Wschodniej są "rusofobami"

Liderzy 27 krajów Wspólnoty na szczycie w Brukseli zdecydowali, że nie będzie spotkania przywódców UE i Rosji. Tym samym odrzucona została propozycja Francji i Niemiec, aby wznowić współpracę z Moskwą i zorganizować unijno-rosyjski szczyt z udziałem Władimira Putina.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polityka zagraniczna Polski Władimir Putin Rosja Emmanuel Macron Angela Merkel Niemcy ŚWIAT Europa

Rodzice Polaka, który wywalczył sprostowanie we francuskim podręczniku: syna wyśmiewano, ale nie poddał się

Gdy Jakub zaprotestował na lekcji historii przeciwko kłamstwu we francuskim podręczniku na temat współudziału Polaków w eksterminacji Żydów w obozie koncentracyjnym w Treblince, zaczęto go nazywać w klasie "potomkiem morderców" – powiedzieli PAP jego rodzice. Nastolatkowi udało się jednak wywalczyć sprostowanie i przeprosiny od wydawcy podręcznika.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Polonia

"Chcą współpracować zwłaszcza z Niemcami i Francją". Dr Bonikowska o polityce USA w Europie

- Myślę, że Amerykanie są nastawieni na bardzo dużą współpracę z głównymi państwami europejskimi, zwłaszcza z Niemcami i Francją. Niezwykle istotnym graczem jest też oczywiście Wielka Brytania, chociaż nie jest już w Unii - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy polityka zagraniczna USA Stany Zjednoczone

Francja: polski uczeń wywalczył sprostowanie kłamstwa o Treblince. Rodzice: w szkole był przez to wyśmiewany

Gdy Jakub zaprotestował na lekcji historii przeciwko kłamstwu we francuskim podręczniku na temat współudziału Polaków w eksterminacji Żydów w obozie koncentracyjnym w Treblince, zaczęto go nazywać w klasie "potomkiem morderców – powiedzieli jego rodzice. Nastolatkowi udało się jednak wywalczyć sprostowanie i przeprosiny od wydawcy podręcznika.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa historia Polski II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne edukacja szkoła

Współpraca dotycząca przemysłu farmaceutycznego pomiędzy krajami V4 i Francją. Ministrowie podpisali ważną deklarację

- Bezpieczeństwo każdego z naszych krajów wymaga współpracy, zwłaszcza w tych obszarach, które mają znaczenie strategiczne, w takich jak przemysł farmaceutyczny - powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas spotkania ministrów ds. gospodarki Grupy Wyszehradzkiej i Francji. Przedstawiciele rządów podpisali deklarację współpracy dotyczącą rozwoju przemysłu farmaceutycznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Czechy Słowacja Węgry farmacja grupa wyszehradzka deklaracja Ministerstwo Rozwoju

Rząd RP na uchodźstwie. Symbol emigracyjnej polskości

20 czerwca 1940 roku premier rządu RP na uchodźstwie Władysław Sikorski opuścił terytorium Francji, odlatując do Londynu. Od tego momentu główną siedzibą istniejącego od 1939 roku gabinetu stała się Wielka Brytania. Rząd przyczynił się do powstania między innymi Związku Walki Zbrojnej, który później przeobraził się w Armię Krajową.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Sikorski Władysław Raczkiewicz Rząd RP na Uchodźstwie Wielka Brytania II wojna światowa Rumunia ignacy paderewski Józef Beck Winston Churchill III Rzesza Polskie Państwo Podziemne

Wspólna akcja CBŚP i francuskich służb. Przejęto 72 kilogramy marihuany, zatrzymano sześć osób

Centralne Biuro Śledcze Policji we współpracy z francuskimi służbami przejęło 72 kilogramy marihuany. Śledczy szacują, że wartość zabezpieczonych narkotyków to około 2,5 mln złotych. Do sprawy zatrzymano już sześć osób, w tym kierowców tirów, którzy przemycali towar z Hiszpanii do Polski i Francji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Hiszpania narkotyki policja marihuana CBŚP