Polskie Radio
Section05

Francja

To trzeba wiedzieć, by zrozumieć jej tajemnicę

Co znaczy "Notre Dame"? Jaka jest architektura paryskiej katedry? Jakie znaczenia niesie? – Możemy, oglądając Notre Dame, odczytać jej ukryte przekazy. Ale jest też symbolika, do której zrozumienia jest dziś niewielu przygotowanych – opowiadał w archiwalnej audycji prof. Henryk Samsonowicz. Notre Dame w Paryżu, pięć lat po tragicznym pożarze, będzie ponownie otwarta. To dobra okazja, by przypomnieć, jaki był świat średniowiecznych katedr.
Zobacz więcej na temat:  Paryż Notre Dame chrześcijaństwo symbole średniowiecze

Jak budowano katedry? Grzeszne finansowanie, lista fachowców i walka o rekord

W ciągu trzech wieków wzniesiono we Francji 80 katedr, w tym paryską Notre Dame, a ogółem na budowę kościołów wykorzystano wtedy więcej kamieni niż kiedykolwiek w starożytnym Egipcie. Czas powstawania katedry rozciągał się na pokolenia – nic dziwnego, bo przedsięwzięcie to należało do kosztownych, arcytrudnych i zakrojonych na pozaludzką skalę.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Notre Dame Paryż architektura budownictwo chrześcijaństwo

Johan Huizinga. Poważne zabawy i "Jesień średniowiecza"

Należał do uczonych, który potrafili łączyć wielką wiedzę z umiejętnością jej porywającego przekazania. Przedstawił swoją słynną wizję schyłku średniowiecza, w zabawie widział źródło kultury. Johan Huizinga, holenderski historyk i eseista, był również człowiekiem prawym i odważnym, co udowodnił w czasach II wojny.  
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze renesans Holandia Niderlandy HISTORIA literatura malarstwo filozofia

Dzwonnik z Notre Dame. Ta historia uratowała katedrę, ale i trafiła na listę ksiąg zakazanych

Powieść Victora Hugo o dzwonniku Quasimodo – "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" – nie tylko skłoniła XIX-wiecznych Francuzów do ratowania ich zaniedbanej bezcennej świątyni, lecz także została jedną z ukochanych lektur o tragicznej miłości. Książka okazała się jednak na tyle niejednoznaczna, że znalazła się na liście dzieł zakazanych przez Kościół.  
Zobacz więcej na temat:  Paryż chrześcijaństwo literatura Victor Hugo powieść musical FILM architektura zabytki

Ève Curie. Córka noblistki, podróżniczka wśród wojowników

– Urodziłam się, kiedy moja matka miała 37 lat. Mojego ojca nie pamiętam – mówiła na początku swoich radiowych wspomnień Ève Curie Labouisse. Historia życia młodszej córki Marii Skłodowskiej-Curie jest długa i fascynująca. Są w niej i kariera pianistki, i pisarki, i korespondentki podczas II wojny, a także praca w strukturach UNICEF i NATO.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie Ewa Curie wspomnienie POLSKA Stany Zjednoczone II wojna światowa dziennikarstwo reportaż biografia UNICEF NATO

Polskie Radio 24 Upadek rządu we Francji. "Ruch wyprzedzający Le Pen"

- Motywacji po stronie ugrupowań, które odrzuciły rząd Barniera było znacznie więcej niż sam budżet, ten był dobrym pretekstem do tego. Dyskusje trwały kilka tygodni i co ciekawe, nie tylko opozycja miała wątpliwości co do budżetu, ale także partie, które tworzyły rząd - mówiła w Polskim Radiu 24 Amanda Dziubińska (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Marine Le Pen strefa euro Emmanuel Macron Ernest Zozuń

Kryzys polityczny we Francji. Co dalej z gabinetem Michela Barniera?

Po trzech miesiącach władzy, mniejszościowy rząd Michela Barniera we Francji prawdopodobnie zostanie odwołany. Głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest na wczesny wieczór. - Gdyby skrajna lewica i skrajna prawica głosowały oddzielnie na swoje wnioski to nie miałyby żadnej szansy - uważa prof. Georges Mink, w kontekście nieoczekiwanego sojuszu Nowego Frontu Ludowego i Zjednoczenia Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Emmanuel Macron Marine Le Pen

Francuski rząd na krawędzi. Le Pen przeszła do czynów

Upadek rządu Francji niemal pewny. O jego losach zdecyduje w najbliższych dniach Marine Le Pen. Od dwóch miesięcy centroprawicowy gabinet premiera Michela Barniera funkcjonował dzięki cichemu poparciu narodowców, ale ich niepisany sojusz rozpadł się podczas debaty nad budżetem. Lewicowy Nowy Front Ludowy (NFP) i skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) złożyły już wnioski o wotum nieufności dla rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Marine Le Pen

Koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza Francuzów. Napoleon podnosi koronę Francji z rynsztoka

2 grudnia 1804 roku starodawne mury katedry Notre-Dame były świadkami niepowtarzalnego wydarzenia. Oto na oczach ośmiu tysięcy dostojników, polityków, oficerów i zwykłych gapiów Republika Francuska przekształcała się w Cesarstwo. Tego dnia Napoleon Bonaparte stał się cesarzem Francuzów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Napoleon Bonaparte Napoleon_I Napoleon_Bonaparte Bartłomiej Makowski

Romain Gary. Kochał język polski, oszukał Francuzów, oczarował świat

- Uczyłem się w polskiej szkole. To zostało mi na całe życie - podkreślał w wywiadzie dla Polskiego Radia Romain Gary, opowiadając o swoich związkach z naszym krajem. 2 grudnia mijają 44 lata od śmierci tego znakomitego francuskiego pisarza, dwukrotnego laureata Nagrody Goncourtów, autora m.in. "Życia przed sobą" czy "Obietnicy poranka".
Zobacz więcej na temat:  Romain Gary literatura II wojna światowa wspomnienie Paryż