Polskie Radio
Section05

Holokaust

"Po kolacji wyczytywano numery. Odprowadzano do krematorium"

- Esesman miał kijek, szedł i patrzył się tylko. Jeżeli ktoś był już w takim stanie, że nie nadawał się do pracy, to tylko pokazywał na niego kijkiem. Więzień musiał od razu podać swój numer. Pisarz notował jego numer. Po tej zbiórce, wracaliśmy do baraku, dostawało się tę kromkę chleba na kolację. Po tej kolacji wyczytywano ich numery i na piechotę odprowadzano do krematorium - wspomina Stanisław Zalewski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz II wojna światowa

TYLKO U NAS "Boże, gdzie nas przywieźli!?", "Słyszeliśmy krzyki dzieci całą noc". Byli więźniowie wspominają Auschwitz

Byli więźniowie Auschwitz-Birkenau, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w miejskiej bibliotece w Oświęcimiu, opowiadali o koszmarze, jaki przeżyli w obozie zagłady. - Słyszeliśmy krzyki dzieci żywcem wrzucanych do ognia - opowiadał Benjamin Lesser. Z kolei Alina Dąbrowska mówiła wprost: "To było piekło". Posłuchaj tych wstrząsających historii, bo jak mówi Leon Weintraub, "musimy pamiętać o tych okrucieństwach, ku przestrodze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz II wojna światowa

"To napięcie było niestosowne". Artur Hofman o Światowym Forum Holocaustu

- Kiedy w Polsce są przygotowywane uroczystości tego typu, to jest trochę inny nastrój, większa powaga, stonowanie. W Izraelu był nastrój jak na zupełnie innej uroczystości - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Yad Vashem Izrael Żydzi antysemityzm historia Polski II wojna światowa Jerzy Jachowicz Polskie Radio 24 POLSKA

Uroczystości w Auschwitz. Dmitrowicz: należy przypominać, że ginęli tam również Polacy

- Rocznicowe obchody związane z wyzwoleniem obozu Auschwitz-Birkenau będą momentem na to, by przypominać, iż w pierwszych transportach docierali tam polscy obywatele. Tej świadomości niestety brakuje na Zachodzie - powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz historia Polski Auschwitz Auschwitz rocznica rocznica polityka Oświęcim II wojna światowa

"Auschwitz to najgorsze miejsce w historii"

- Jeżeli my będziemy pamiętać jeden punkt na mapie świata, gdzie zdarzyła się najgorsza tragedia, to jest tam, w Auschwitz-Birkenau. Nigdy nie możemy być pewni, że wiedząc, co tam było, już więcej to się nie powtórzy. Ale jest nadzieja, że jeżeli my będziemy pamiętać, to jesteśmy o jeden krok zawsze dalej od powtórzenia takiego ludobójstwa - mówił w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michael Schudrich Auschwitz Żydzi II wojna światowa

Naczelny Rabin Polski: Nigdy nie dowiemy się, gdzie był Bóg w czasie wojny

- Dlaczego Bóg milczał w czasie wojny, czy on milczał w czasie wojny? Nie znam odpowiedzi, po prostu żyję z wielkim znakiem zapytania. Ale to nie znaczy, że wierzę mniej. Ja wierzę, być może, nawet bardziej, razem z tym znakiem zapytania - podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michael Schudrich Żydzi II wojna światowa Auschwitz