Polskie Radio
Section05

Holokaust

Strzeżek: to rodzice powinni decydować, czego dzieci uczą się w szkołach

- Rzecznik Spraw Obywatelskich Adam Bodnar chcąc edukacji LGBT w szkołach idzie ramię w ramię z prezydent Warszawy Rafałem Trzaskowskim, który chce bez zgody rodziców wprowadzać ideologiczne projekty do szkół - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Strzeżek (Porozumienie). W audycji wziął udział również Dariusz Standerski (Wiosna).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo polityka Prawo i Sprawiedliwość Polskie Stronnictwo Ludowe Dorota Kania Auschwitz

Przydacz: prezydent stoi na fundamencie prawdy historycznej

- Ocaleni przemawiający, ocaleni słuchający. Wszystkie oczy zwrócone na historię zagłady. Politycy, liderzy świata nie byli w centrum, bo to nie było wydarzenie natury politycznej lecz historycznej - mówił w Polskim Radiu 24 o obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Adrian Klarenbach Polskie Radio 24 POLSKA II wojna światowa Auschwitz Władimir Putin nazizm

Miłosz Lodowski: w uroczystościach w Auschwitz chodzi o to, żeby pamiętać

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, że ma "przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie, by zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło". W Polskim Radiu 24 debatowali Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" i Miłosz Lodowski, publicysta niezależny.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Oświęcim II wojna światowa Polskie Radio 24 Auschwitz rocznica POLSKA HISTORIA

Przemówienie premiera w Berlinie. Publicysta: mocno uwypuklona wizja dwóch totalitaryzmów

- Przy okazji tej okrągłej, 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, warto pamiętać także, że był Gułag, że dziesiątki milionów ludzi ginęło na wschodzie przez wiele lat w ciszy, bo nikt o tym nie mówił, często nikt o tym nie wiedział - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski, publicysta z grupy mediowej Wnet.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Auschwitz Auschwitz rocznica Oświęcim II wojna światowa HISTORIA historia Polski polityka historyczna

Benjamin Lesser, były więzień Auschwitz: mówiono nam, że skończymy jako popiół

Stanąłem naprzeciwko doktora Mengele. Zadawał więźniom pytania. Pierwsze, które usłyszałem, a które skierował do więźnia przede mną brzmiało "Czy jesteś w stanie przebiec 5 km, czy wolałbyś jechać ciężarówką?". Więzień odpowiedział, że ma kontuzję kolana i że woli jechać ciężarówką. Odesłano biedaka na prawo, prosto do komory gazowej - wspominał Benjamin Lesser. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz Auschwitz rocznica

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. "My jesteśmy braćmi i siostrami"

Zaproponowałem prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu wspólne uczczenie pamięci żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 r. walczyli z nawałą bolszewicką - poinformował prezydent Andrzej Duda. Zełenski zauważył, że Ukraina i Polska to nie tylko państwa sąsiedzkie. - My jesteśmy braćmi i siostrami - mówił.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski POLSKA Ukraina Auschwitz

Prof. Aleksander B. Skotnicki: komiksowanie kłóci się z Holokaustem

- Jestem zdecydowanym przeciwnikiem trywializacji czy wręcz komiksowania tragedii Holokaustu, prób odbrązawiania bohaterów tamtych czasów np. Ireny Sendlerowej, albowiem ta tragedia była niewyobrażalna. Tylko pochylenie się nad nią, przypominanie, zachowanie pamięci jest wyrazem naszej kultury, a także sprzeciwu, aby nigdy więcej coś podobnego się nie powtórzyło - mówił znany hematolog i przyjaciel ocalonych z Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka Auschwitz Auschwitz rocznica