Polskie Radio
Section05

Holokaust

Prof. Ryba ws. Yad Vashem: nieobecność prezydenta nie jest milcząca, ona jest krzycząca

- Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o niejechaniu do Yad Vashem zrobiła więcej dobrego dla polskiej sprawy niż gdyby on tam był - mówił gość "Komentarza poranka" w Programie 1 Polskiego Radia, nawiązując do Światowego Forum Holokaustu, podczas którego organizatorzy nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta. W ramach protestu Andrzej Duda zrezygnował z obecności w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Yad Vashem Izrael Andrzej Duda Krzysztof Świątek historia Polski

Andrzej Duda w międzynarodowym liście otwartym: prawda o Holokauście nie może umrzeć

Prezydent Andrzej Duda wezwał w liście otwartym wystosowanym z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz–Birkenau, by pamięć o Zagładzie nigdy nie umarła. List opublikował w czwartek m.in. francuski dziennik "Le Figaro" i inne zagraniczne media.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Władimir Putin media Rosja Niemcy II wojna światowa HISTORIA historia Polski Izrael ŚWIAT

TYLKO U NAS Mateusz Morawiecki o forum w Yad Vashem: element manipulacji i gry Putina

W Programie 1 Polskiego Radia premier odniósł się do konferencji w Yad Vashem, w czasie których głos zabierze rosyjski prezydent. - To element manipulacji i gry Putina, która odbywa się przy współpracy z niektórymi ośrodkami w Izraelu. Ubolewamy, że tak się dzieje, ale musimy konsekwentnie pokazywać prawdę o II wojnie światowej - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia Mateusz Morawiecki premier Krzysztof Świątek Izrael Yad Vashem Władimir Putin Rosja II wojna światowa HISTORIA historia Polski historia Europy

Forum w Yad Vashem. "Prawda o Polsce przebija się wyjątkowo skutecznie"

- Myślę, że w tej sprawie się przeliczono. Nieobecność prezydenta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Holocaustu jest o wiele bardziej krzycząca i mocniej przemawia do społeczeństw, niż gdyby pozwolono mu przemawiać - ocenił w rozmowie z czwartkowym "Naszym Dziennikiem" historyk prof. Mieczysław Ryba z KUL, pytany o narrację Rosji o II wojnie światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żydzi Andrzej Duda historia Polski II wojna światowa

"Komentarz Dnia": Holokaust, Władimir Putin, Davos, Sąd Najwyższy

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Edyta Hołdyńska ("Tygodnik Sieci") i Adam Buła ("Polska The Times"). Publicyści dyskutowali m.in. o Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, propagandzie Władimira Putina, Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a także o zawieszeniu czwartkowego posiedzenia trzech Izb Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Piotr Gociek Auschwitz Izrael Władimir Putin Światowe Forum Ekonomiczne w Davos Davos 2020 sądownictwo

NASZ WYWIAD "Niesłychanie brudna prowokacja”. Historyk: Rosja chce skłócić naród polski z narodem żydowskim

- Rosja generuje zarzuty o antysemityzmie po raz pierwszy w kampanii historycznej– celem jest skłócenie Polski z Izraelem i tym samym ze światową społecznością i żydowską. W opinii Kremla wpłynie to także na relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Marek Kornat, historyk i sowietolog. Dodaje, że jak dotąd Kreml nie osiągnął żadnych większych efektów.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Żydzi Rosja Izrael

TYLKO U NAS "To nieprawda". Była więźniarka z Auschwitz oburzona odpowiedzią Merkel na jej list

- Odszkodowanie, które wymienione jest w liście napisanym w imieniu pani Merkel otrzymałam nie za swoje cierpienia w czasie wojny i pobyt w Auschwitz, ale za utracony majątek mojego ojca, który miał przed wojną konto w szwajcarskim banku - mówi w rozmowie z Polskim Radiem była więźniarka z Auschwitz Barbara Gautier, która otrzymała odpowiedź od kanclerz Niemiec na swój list.
Zobacz więcej na temat:  III Rzesza Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne odszkodowanie II wojna światowa

"Komentarz Dnia": sędzia Paweł Juszczyszyn, sądownictwo, Holokaust

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Krzysztof Wołodźko ("Gazeta Polska") i Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). Publicyści dyskutowali m.in. o wizycie sędziego Pawła Juszczyszyna w Kancelarii Sejmu i reformie sądownictwa, a także o zbliżającym się Światowym Forum Holokaustu i polityce zagranicznej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kożuszek Nasz komentarz sądownictwo Jerozolima Polityka zagraniczna Polski