Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Reparacje. "Najpierw policzmy, a potem wysuwajmy postulaty"

Mimo upływu ponad 70 lat od zakończenia II wojny światowej kwestia strat i odszkodowań wojennych wciąż wywołuje wielkie emocje. Historycy wciąż próbują oszacować skalę ludzkich i materialnych strat, a politycy i prawnicy zastanawiają się, czy kwestia roszczeń jest nadal otwarta. Dwaj Panowie Z, czyli Dominik Zdort i Marek Zając, dyskutowali w Polskim Radiu 24 o kwestii reparacji wojennych od Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy Dominik Zdort

Uratował kilkuset Żydów z Holokaustu. Historia A. Ładosia

– To pokolenie polityków ukształtowanych przez II RP, którzy w momencie, gdy stało się jasne, że Niemcy planują zagładę narodu żydowskiego, robili wszystko, by pomóc prześladowanym – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz. Historyk na naszej antenie odniósł się do opisanej na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” historii Aleksandra Ładosia, autorstwa Michała Potockiego i Zbigniewa Parafianowicza, którzy również gościli w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Żydzi Piotr Dmitrowicz

„Powstanie to nie była romantyczna bajka”

Danuta „Wira” Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek. Jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów. Po wojnie osiedliła się w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka do dziś. Jej syn George spisał jej wspomnienia w książce „Wira z Powstania”. O udziale swojej matki w Powstaniu Warszawskim mówił w Polskim Radiu 24 George Szlachtenko.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie