Polskie Radio
Section05

Jacek Liziniewicz

Wykład Donalda Tuska na UW. "Trudno to uznać za przełom"

"Nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi święto konstytucji, a na co dzień konstytucję obchodzi" - powiedział Donald Tusk w swoim wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim. Wykład szefa Rady Europejskiej w Polskim Radiu 24 komentowali publicyści i przedstawiciele opozycji antykomunistycznej: Michał Wróblewski, Jacek Liziniewicz, Marek Król, Tomasz Truskawa, Andrzej Michałowski i Ryszard Majdzik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Uniwersytet Warszawski Marek Król Jerzy Jachowicz Tadeusz Płużański

Debata poranka. Publicyści o "piątce Kaczyńskiego"

- Konstrukcja "piątki Kaczyńskiego" jest dosyć uczciwa. W zasadzie nie wprowadza żadnych kryteriów, co jest ideałem sprawiedliwości. Społeczeństwo nie jest różnicowane na bogatych i biednych - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz, publicysta "Gazety Polskiej". W "Debacie poranka" wzięli również udział dr Bartosz Rydliński z Centrum Daszyńskiego i Jerzy Mosoń z miesięcznika "Polish Market".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Eliza Olczyk Nowa Piątka PiS

Wydalenie Konsula RP z Norwegii. Komentarze

Polski konsul w Norwegii Sławomir Kowalski nie może dłużej wykonywać swoich obowiązków. Tamtejsze władze uznały go za persona non grata. Konsul znany z walki o prawa polskich rodzin w Norwegii ma tydzień na opuszczenie kraju. Na antenie Polskiego Radia 24 do tej sprawy odnieśli się publicyści: Jacek Liziniewicz (GPC), Tomasz Żółciak (DGP), Mirosław Skowron (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Norwegia Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Dorota Kania

Debata Poranka. Protesty "żółtych kamizelek" w Warszawie?

Mateusz Kijowski zadeklarował, że w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego będzie wraz z KOD-em i Obywatelami RP pikietował przed siedzibą PiS na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Czy to zapowiedź protestu "żółtych kamizelek", które trwają we Francji i przerzuciły się do Belgii.  Na to pytanie w "Debacie poranka" próbowali odpowiedzieć publicyści: Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie), Karolina Zioło-Pużuk (Centrum Daszyńskiego), Mirosław Skowron (Superexpress).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Mateusz Kijowski KOD Komitet Obrony Demokracji Francja Dorota Kania polityka

Wybory samorządowe. Jakie koalicje w sejmikach?

21 października wybierzemy swoich przedstawicieli do samorządów. Na antenie Polskiego Radia 24 publicyści komentowali gorący okres przedwyborczy oraz prognozowali możliwości koalicyjne partii politycznych. W "Debacie poranka" rozmawiali: Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie), Łukasz Rogojsz (Gazeta.pl), Mirosław Skowron (Superexpress).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory samorządowe 2018 kampania wyborcza Dorota Kania polityka

Debata Poranka. Co dla Polski oznacza skarga KE do TSUE?

- Myślę, że polski rząd teraz czeka na wszystkie decyzje, werdykty Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, by zobaczyć, w jakim aspekcie będzie musiał zrobić krok w tył, a w jakim będzie mógł pójść do przodu - oceniał w Polskim Radiu 24 Mirosław Skowron z "Super Expressu". W Debacie Poranka o sporze wokół reformy sądownictwa mówił również Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa Komisja Europejska polityka

Uroczystości na Westerplatte bez Wojska Polskiego?

- Jeżeli ktoś się w tej sprawie skompromitował to nie Wojsko Polskie, ale Paweł Adamowicz. Wydaje się, że to do niego dotarło i teraz jego zapowiedź wycofania się ze wcześniejszych ustaleń - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie". Prezydent Gdańska zdementował informację jakoby miał nie zaprosić przedstawicieli wojska na uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Polityka PR24 POLSKA Paweł Adamowicz Gdańsk Westerplatte II wojna światowa Karol Guzikiewicz

"Przypadek sędziego Iwulskiego jest jednym z wielu"

Jak wynika z akt Instytutu Pamięci Narodowej, sędzia Józef Iwulski miał uczestniczyć w latach 80-tych w wydaniu siedmiu wyroków na opozycjonistów. Ujawnienie jego przeszłości stało się przyczynkiem do dyskusji na temat dekomunizacji sądów. Między innymi na ten temat w "Debacie poranka" rozmawiali: Mirosław Skowron (Super Express), Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) oraz Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy dekomunizacja polityka Dorota Kania dziennik gazeta prawna Gazeta Polska Codziennie

Rocznica mordu w Jedwabnem. Należy wznowić ekshumacje?

10 lipca 1941 roku w Jedwabnem doszło do pogromu ludności żydowskiej. Zdaniem ekspertów Instytutu Pamięci Narodowej, to hitlerowcy mieli podżegać mieszkańców miasta do zbrodni. Z drugiej strony, Jan Tomasz Gross w książce "Sąsiedzi" obarczył winą Polaków. W Debacie Poranka m.in. o tym, czy kwestia mordu w Jedwabnem wymaga kolejnych wyjaśnień, rozmawiali Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej", Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" i Mirosław Skowron z "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jedwabne Jan Tomasz Gross Jan Żaryn Dorota Kania Żydzi Izrael

Debata Poranka: Publicyści o zawieszeniu Stanisława Pięty

Poseł Stanisław Pięta został zawieszony w prawach członka partii i klubu PiS. Parlamentarzysta został również wycofany z prac komisji śledczej ds. Amber Gold, a także komisji ds. służb specjalnych. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 komentarz Jacka Liziniewicza z „Gazety Polskiej Codziennie”, Mirosława Skowrona z „Super Expressu” i Marka Króla, publicysty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Stanisław Pięta Marek Król

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Komentarze

- Jeśli problem rodziców osób niepełnosprawnych nie zostanie rozwiązany, cały program Morawieckiego będzie niewiarygodny. To realny problem, który musi zostać rozwiązany przed wyborami samorządowymi – powiedział w Debacie Poranka politolog prof. Kazimierz Kik. Gośćmi audycji byli także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Jakub Kapiszewski (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki niepełnosprawni niepełnosprawność Kazimierz Kik Sejm protest

„Smoleńsk był pierwszą odsłoną wojny informacyjnej na taką skalę”

Dzisiaj mija osiem lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Obchody 8. rocznicy katastrofy rozpoczęła wtorkowa msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, w której brali udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Senatu oraz ministrowie i politycy PiS. O katastrofie smoleńskiej mówili w audycji Debata Poranka Tomasz Sakiewicz (red. nacz. „Gazety Polskiej”), Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”) i publicysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa smoleńska Lech Kaczyński Rosja Tomasz Sakiewicz