Polskie Radio
Section05

Jan Olszewski

"Próba odsunięcia agentury komunistycznej". Jan Parys o rządzie Jana Olszewskiego

- Lech Wałęsa od początku bardzo niechętnie patrzył na niezależność Jana Olszewskiego i kierunek, w jakim chciał prowadzić politykę (…) Cofniecie poparcia prezydenta dla rządu Olszewskiego stało się sygnałem dla różnych ugrupowań politycznych niezadowolonych z lustracji, które chciały zatrzymać agenturę wśród swoich działaczy i parlamentarzystów - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 okrągły stół historia Polski komunizm Solidarność Kościół społeczeństwo Jan Parys Ryszard Gromadzki

"Rozliczenie historii i lustracja wzbudziły popłoch elit III RP". Sellin o obaleniu rządu Olszewskiego

- Jednym z pierwszych wyłomów w realizacji celu umowy okrągłostołowej był rząd Jana Olszewskiego, pierwszy, powołany w wyniku wolnych i w pełni demokratycznych wyborów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Gdy postanowił podjąć pewne rozliczenie historii, lustrację, wzbudziło to taki popłoch dużej części elit III RP, że został słynną "nocną zmianą" obalony - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Gójska III RP PRL komunizm Solidarność opozycja demokratyczna

"Niósł ze sobą tradycję niepodległościową". Jan Józef Kasprzyk o Janie Olszewskim

- Były premier dbał o to, by pamięć o żołnierzach Armii Krajowej była żywa. Nawiązywał do tych samych wartości, co pokolenie żołnierzy AK, czyli umiłowania miłości do Rzeczpospolitej ponad wszystko, kultu wolności i niepodległości państwa i narodu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  III RP PRL historia Polski

Druga rocznica śmierci Jana Olszewskiego. Premier Mateusz Morawiecki uczcił pamięć swojego poprzednika

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał o przypadającej dziś drugiej rocznicy śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego. W swoim wpisie w mediach społecznościowych szef rządu napisał, że "dwa lata temu pożegnaliśmy prawego i uczciwego człowieka wielkiego formatu, wybitnego patriotę, znakomitego prawnika".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka historia Polski premier Mateusz Morawiecki

Na Powązkach oddano hołd Janowi Olszewskiemu. Kwiaty złożyli przedstawiciele prezydenta i rządu

- Hołd Janowi Olszewskiemu - premierowi z lat 1991-92 i obrońcy opozycjonistów w PRL-u - w drugą rocznicę jego śmierci oddano w niedzielę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Kwiaty na grobie złożyli m.in. przedstawiciele prezydenta, rządu i parlamentu. Wieczorem Premier Morawiecki uczestniczył w mszy świętej w intencji śp. premiera Jana Olszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski KOR

NAGRANIA ARCHIWALNE Opozycjonista, adwokat, premier. Dwa lata temu zmarł Jan Olszewski

Dwa lata temu, 7 lutego 2019 roku, zmarł Jan Olszewski, były premier, działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w czasach PRL. Był też posłem na Sejm, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych, w latach 1995-2011 przewodniczącym Ruchu Odbudowy Polski. W 2009 roku odznaczony Orderem Orła Białego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski polityka

Piotr Naimski: rząd Jana Olszewskiego został obalony przez "koalicję strachu"

- 4 czerwca 1992 r. rząd Jana Olszewskiego został obalony przez "koalicję strachu", nie tylko przed lustracją. Był to także strach uczestników kompromisu okrągłostołowego, którzy poczuli się przerażeni i zagrożeni.  - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, działacz opozycji w PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski polityka okrągły stół Piotr Naimski Tadeusz Płużański

Prof. Jan Żaryn: współcześni patroni stolicy identyfikują się z komunistami

- Mam wrażenie, że wydobywanie się z PRL-owskich nawyków myślowych jest procesem, który zajął już całe pokolenie, niewątpliwie za sprawą tego, co stało się 4 czerwca 1989 i 1992 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL Jan Żaryn Antoni Trzmiel