Polskie Radio
Section05

Jarosław Marek Rymkiewicz

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o powstaniu warszawskim

Poezje i prozy na temat powstania warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie literatura poezja pisarz pisarze i poeci II wojna światowa historia Polski Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Anna Świrszczyńska Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny HISTORIA

"Księżniczka Sprawy Bożej". Słuchowisko Jarosława Marka Rymkiewicza w adaptacji i reżyserii Mariusza Cieślika

W centrum tej opowieści znajduje się Ksawera Deybel. Młoda kobieta nazywana, ze względu na swój mistyczny dar, Księżniczką Izraelską. Jest tu ona jednak nie podmiotem, lecz przedmiotem rozgrywki. To dwaj mężczyźni pełniący ważne role w Kole Sprawy Bożej toczą bój o duszę i ciało Ksawery. Jednym z nich jest zapomniany dziś Seweryn Pilchowski, drugim Adam Mickiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko TEATR Mariusz Cieślik Paulina Gałązka Andrzej Mastalerz Mariusz Bonaszewski Wiesław Komasa Sławomir Orzechowski

Festiwal Rymkiewiczowski - cykl spotkań, wydarzeń, koncertów związanych ze śmiercią

- Pomysł festiwalu polega na tym, że koncentrujemy się na dziele Jarosława Marka Rymkiewicza, ale przede wszystkim - na jego tematach. Traktujemy jego dzieło jako okno albo drzwi, które coś otwierają, coś pokazują i pozwalają przemyśleć i skonfrontować się ze śmiercią - mówił w Dwójce prof. Wawrzyniec Rymkiewicz, współorganizator I Festiwalu Rymkiewiczowskiego, a prywatnie syn patrona wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek śmierć Zaduszki pisarze i poeci

Jarosław Marek Rymkiewicz i jego twórczość w szerokim ujęciu

- Szczególnie przy pierwszej edycji festiwalu chcemy postać i twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza pokazać jak najszerzej. Tego jest tak dużo, że oczywiście musieliśmy się ograniczyć. Jako temat przewodni wybraliśmy śmierć, a tegoroczne hasło to "Dziady, upiory, przodkowie" - mówiła w Dwójce Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego, który rusza 2 listopada.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Zaduszki Remigiusz Mazur-Hanaj Paweł Siwek KULTURA Dwójka

Jarosław Marek Rymkiewicz, jego postać i twórczość. Pierwsza edycja Festiwalu Rymkiewiczowskiego

Festiwal Rymkiewiczowski, poświęcony twórczości pisarza Jarosława Marka Rymkiewicza, traktuje ją także jako punkt wyjścia do przeżywania obecnych w niej wątków kultury. Obejmuje całość kultury: od literatury po filozofię, od teatru po muzykę - ze stałym odniesieniem do historii Polski i polskiej tradycji. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska wystawa Dorota Kołodziejczyk pisarze i poeci literatura

Festiwal Rymkiewiczowski. Pisarz inspirował do zadawania pytań o Polskę

– Mówił, Polska to jest wielka siła, która nas ogarnia i zagarnia i my się musimy jakoś w tym odnaleźć, ale też zadawać wiele pytań o to, czym ta Polska jest. Czy to są Słowianie i bóstwa słowiańskie, czy to jest chrześcijaństwo, czy to jest historia naszych powstań, czy to jest szaleństwo, czy to jest porządek – mówi Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek KULTURA literatura polska literatura

Festiwal Rymkiewiczowski. Przed nami pierwsza, bogata edycja

– To pierwsza edycja. Wychodzimy do państwa z propozycją bardzo szerokiego programu. Jest to festiwal artystyczno-literacki, co chciałam podkreślić, bo to nie tylko spotkania wokół książek, ale też bardzo szeroki program artystyczny, a w nim koncerty, spektakle, wystawy – wylicza Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura Michał Żołądkowski literatura polska

"Rymkiewicz. Encyklopedia". Dorobek poety na wystawie w Muzeum Literatury

Jarosław Marek Rymkiewicz znany jest przede wszystkim ze swej twórczości poetyckiej. Jego debiutancki tomik wierszy zatytułowany "Konwencje", a także późniejsza twórczość spotkały się z dużym zainteresowaniem. Z jego dorobkiem można się teraz zapoznać w Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie do 12 listopada trwa wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Jacek Frentzel literatura poezja wystawa Warszawa

Jarosław M. Rymkiewicz - w pierwszą rocznicę śmierci

- Wobec tego co pisał zawsze stawiał znaki zapytania, często ironiczne, mnożył byty, umieszczał siebie w tych historiach. Były one zawsze pisane przez filtr jego świadomości, wiedzy, przygotowania kulturowego, doświadczenia badacza itd. Tak naprawdę nie wiemy, czy Rymkiewicz naprawdę wierzył w to, co pisał - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Grzegorz Marzec. W piątek (3.02) minęła pierwsza rocznica śmierci cenionego poety, prozaika, dramatopisarza i eseisty.
Zobacz więcej na temat:  literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA rocznica eseistyka

Posmysz, Latawiec, Rymkiewicz - wspomnienia

W dzień Wszystkich Świętych, w specjalnej popołudniowej audycji, wspominaliśmy wybitne postaci polskiej kultury: pisarkę i scenarzystkę, byłą więźniarkę obozu koncentracyjnego Auschwitz - Zofię Posmysz, poetkę, prozaiczkę i krytyczkę literacką - Bogusławę Latawiec oraz poetę, eseistę, dramaturga i krytyka literackiego - Jarosława Marka Rymkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz Dwójka Magdalena Łoś Włodzimierz Bolecki Wojciech Chmielewski

Odeszli w ciągu minionego roku. Żegnamy wielkie osobistości kultury i sztuki

Muzycy, kompozytorzy, poeci, autorzy literaccy, a także propagatorzy muzyki czy literatury, to oni sprawiają, że nasze życie staje się lepsze, a my sami bardziej wrażliwi na piękno i drugiego człowieka. Gdy odchodzą, zostawiają w swoich dziełach cząstkę siebie samych.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Olgierd Pisarenko Andrzej Korzyński Jacek Trznadel Zofia Posmysz Ignacy Gogolewski Jerzy Trela Barbara Krafftówna Franciszek Pieczka W POLSKIM RADIU

"Reytan. Upadek Polski". Andrzej Mastalerz: za każdym razem znajduję w tej książce coś, co mnie intryguje

- "Reytana..." odbieram bardzo dobrze. Czytałem go parokrotnie, teraz czytając dla Trójki uświadomiłem sobie, że jak to w dobrych książkach bywa, za każdym razem znajduję coś, co mnie w nim intryguje i zaciekawia - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mastalerz, aktor, reżyser, laureat nagrody Polskiego Radia Festiwalu Dwa Teatry.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz literatura KSIĄŻKA Jan Matejko literatura polska Tadeusz Reytan Polskie Radio 24