Polskie Radio
Section05

Katyń

Ruszył 3. Ogólnopolski Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Już po raz trzeci odbędzie się konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych pt. "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Prace plastyczne, literackie, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych jednej z najbardziej tragicznych kart w najnowszej historii Polskie można zgłaszać do 11 marca. Pomysłodawczynią konkursu jest Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a Polskie Radio jest jego współorganizatorem i patronem.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Sejm

III edycja konkursu literacko-plastycznego dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Zbrodnia Katyńska to ludobójstwo zaplanowane z premedytacją przez najwyższe władze Związku Sowieckiego. Na rozkaz dyktatora Józefa Stalina straciło życie ponad 22 tys. niewinnych Polaków. Zważywszy na skalę wydarzeń z wiosny 1940 roku, pamięć o zamordowanych Polakach jest obowiązkiem, z którego nikt nie może nas nigdy zwolnić. Stąd zrodziła się potrzeba ogłoszenia konkursu katyńskiego, będącego sposobem propagowania prawdy na temat zbrodni, ale również oddania należnego hołdu zamordowanym. Patronem konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Zbrodnia Katyńska HISTORIA Sejm konkurs II wojna światowa

Ferdynand Goetel – życie przed i po raporcie o zbrodni katyńskiej

Ferdynand Goetel zapisał się aż w kilku epokach literackich. Początki jego twórczości sięgają Młodej Polski i lat przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Najpopularniejsze pozycje w jego dorobku przypadły na okres dwudziestolecia międzywojennego. Jego dalsze losy toczyły się podczas okupacji, a kilkanaście ostatnich lat przed śmiercią w 1960 roku spędził jako emigrant polityczny. W audycji "Trójka literacka" wraz z historykiem i autorem biografii Goetla Krzysztofem Polechońskim skupiliśmy się jednak na punkcie zwrotnym w życiu twórcy, którym była podróż do Katynia i opisanie dokonanej tam zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska Magdalena Złotnicka Trójka historia Polski KSIĄŻKA Ferdynand Goetel Zbrodnia Katyńska II wojna światowa Stefan Starzyński Warszawa

NASZ WYWIAD Nowikow: rozkaz ws. Memoriału przyszedł z góry, tylko międzynarodowe protesty mogą skłonić Putina do cofnięcia operacji

- Dziś można mieć tylko nadzieję na to, że protesty i oświadczenia z wyrazami wsparcia dla Memoriału przekonają Putina, by de facto dał rozkaz z cofnięcia tej operacji. Taka nadzieja jest, ponieważ władze Rosji, osobiście Putin, sporo myślą o swoim wizerunku – powiedział Ilia Nowikow, prawnik Memoriału, w rozmowie z Maciejem Jastrzębskim, korespondentem Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Memoriał prawa człowieka Władimir Putin Zbrodnia Katyńska Maciej Jastrzębski

NASZ WYWIAD Kreml chce likwidacji Memoriału. Adwokat Ilia Nowikow: reżim chce znów wieszać na ścianie portrety Stalina

- Władza chce znowu powiesić na ścianach portrety Stalina. Czuje bliski związek z tymi, którzy wtedy rozstrzeliwali ludzi. Jestem przekonany, że Putin żałuje, iż przyznano się do zbrodni katyńskiej – zauważa w rozmowie z Maciejem Jastrzębskim adwokat Memoriału Ilia Nowikow. Prawnik tłumaczy, że Memoriał dokumentuje zbrodnie stalinowskie i obecne represje w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Memoriał prawa człowieka Władimir Putin Zbrodnia Katyńska

Ilia Nowikow, prawnik Memoriału: Putin żałuje, że przyznano się do zbrodni katyńskiej

- Władza się obraża, gdy ludzie mówią, że np. w latach 30. działo się coś nieprawidłowego, oni chcą znowu powiesić na ścianach portrety Stalina, czują bliski związek z tymi, którzy wtedy rozstrzeliwali ludzi (...) Oni nie negują tej zbrodni (Katynia - przyp. red.), choćby bardzo chcieli, ale jest to dla nich skrajnie nieprzyjemna kwestia. Memoriał właśnie taki tematami się zajmuje - powiedział Ilia Nowikow, prawnik, jeden z obrońców stowarzyszenia Memoriał.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Rosja Zbrodnia Katyńska Memoriał Władimir Putin

Józef Mackiewicz. Czym charakteryzuje się jego twórczość?

Dokumentacja zbrodni katyńskiej nie wpłynęła na poglądy pisarza, ale na jego losy już tak. – Służby specjalne sowieckiego imperium uważały go za bardzo istotnego wroga i jego los był determinowany – przyznaje dr Paweł Chojnacki, wyróżniony przez jury nagrody literackiej im. Józefa Mackiewicza, historyk z Oddziału IPN w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Trójka KULTURA Józef Mackiewicz literatura polska