Polskie Radio
Section05

Krzysztof Świątek

Halicki o polskich sądach: chaos i zdemolowany porządek prawny

- Nie mamy w Polsce KRS, mamy jakąś politycznie nadzorowaną instytucję. Nie mamy Trybunału Konstytucyjnego, mamy jego fasadę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Halicki, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do sporu o sądownictwo między Polską a Unią Europejską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Halicki koalicja obywatelska Parlament Europejski Polska w Unii Europejskiej sądownictwo

Prof. Ryba ws. Yad Vashem: nieobecność prezydenta nie jest milcząca, ona jest krzycząca

- Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o niejechaniu do Yad Vashem zrobiła więcej dobrego dla polskiej sprawy niż gdyby on tam był - mówił gość "Komentarza poranka" w Programie 1 Polskiego Radia, nawiązując do Światowego Forum Holokaustu, podczas którego organizatorzy nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta. W ramach protestu Andrzej Duda zrezygnował z obecności w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Yad Vashem Izrael Andrzej Duda Holokaust historia Polski

TYLKO U NAS Mateusz Morawiecki o forum w Yad Vashem: element manipulacji i gry Putina

W Programie 1 Polskiego Radia premier odniósł się do konferencji w Yad Vashem, w czasie których głos zabierze rosyjski prezydent. - To element manipulacji i gry Putina, która odbywa się przy współpracy z niektórymi ośrodkami w Izraelu. Ubolewamy, że tak się dzieje, ale musimy konsekwentnie pokazywać prawdę o II wojnie światowej - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia Mateusz Morawiecki premier Izrael Yad Vashem Władimir Putin Rosja Holokaust II wojna światowa HISTORIA historia Polski historia Europy

Paweł Mucha: Izba Dyscyplinarna SN jest atakowana zarówno w kraju, jak i w Unii

- Ta debata w bardzo ostry sposób pokazuje opór części środowiska sędziowskiego przeciwko Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP, pytany o argumenty wysuwane przeciwko ustawie dyscyplinującej sędziów. Podkreślił, że dyskusja, która toczy się w tej sprawie, nie służy środowisku sędziowskiemu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Mucha Andrzej Duda prezydent Tomasz Grodzki Senat

Czarnecki: debata w PE pokazała, że stara UE grilluje nasz region Europy

- Mamy cały czas powtarzanie sloganów, że w Polsce jest źle, a jak się porówna nasze ustawodawstwo z krajami takimi jak Niemcy czy Francja, to okazuje się, że funkcjonują tam te same rozwiązania, często w stopniu daleko bardziej idącym niż w Polsce - powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Czarnecki Polskie Radio Komisja Europejska Unia Europejska polityka

Prof. Młyńczyk: Lewica w wyborach prezydenckich stawia na popularną osobę

Lider Wiosny Robert Biedroń został wspólnym kandydatem koalicji lewicowej w wyborach prezydenckich. - Lewica idzie trybem sprawdzonym - stawia na popularną osobę. Biedroń to kolejny kandydat, który jest podobny do innych kandydatów po stronie opozycji. Wyborca będzie zdezorientowany, głosy się rozłożą. W takiej sytuacji prezydent Andrzej Duda może myśleć o zwycięstwie w pierwszej turze - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz

Paweł Badzio: Schetyna nie zrezygnuje z panowania nad PO

- Grzegorz Schetyna sensownie ocenił ryzyko. Jeżeli przegrałby wybory na szefa partii kilkoma głosami, to przegrałby bardzo dużo. Prawdopodobnie jego miejsce zająłby Borys Budka.  Szacowanie ryzyka podpowiedziało mu, że rezygnacja jest sensowna. W wyborach na szefa partii Tomasz Siemoniak może liczyć na spolegliwe centrum PO. Jednocześnie Schetyna nie zrezygnuje z panowania nad PO - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio (Gazeta Obywatelska). Gościem debaty Dnia był również dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego).   
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Schetyna Tomasz Siemoniak Platforma Obywatelska

P. Kubiak: potrzeba zdyscyplinowania sędziów zaangażowanych politycznie

- Z tego co widzimy w ciągu ostatnich paru lat, to sędziowie tak się zaangażowali w działalność polityczną, że jest potrzeba zdyscyplinowania części tego "towarzystwa wzajemnej adoracji" - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kubiak z Radia Gdańsk. Gościem "Debaty Dnia" w PR24 był także Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Kolanko stan wojenny reforma sądownictwa sądownictwo wybory prezydenckie 2020 kampania wyborcza