Polskie Radio
Section05

MUZYKA

Andrzej Szadejko i Agnieszka Budzińska-Bennett wskrzesili muzykę sprzed 500 lat

- To chyba jedno z najważniejszych źródeł europejskiego dziedzictwa muzycznego z XVI wieku. Jest to ogromny zbiór właściwie całej muzyki europejskiej, bo są tam reprezentowane utwory zarówno z Polski, jak i proweniencji niemieckiej, włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej czy angielskiej - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko, pomysłodawca pierwszej w historii światowej fonografii rekonstrukcji jednej z mszy zawartych w Tabulaturze Jana z Lublina.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szadejko Agnieszka Budzińska-Bennett płyta Jakub Kukla Dwójka Zobacz także KULTURA Tabulatura Jana z Lublina

"Do dna". Muzyczny upominek od zespołu Varius Manx [POSŁUCHAJ]

"Do dna" to najnowsza propozycja od Varius Manx. Zespół w tym roku świętuje 35 lat pracy artystycznej, a piosenka odnosi się do relacji międzyludzkich, lojalności i wzajemnej akceptacji. - Żyjemy w tak przyspieszonym tempie, że kiedy zdarzają się relacje dające możliwość przebywania ze sobą, to jest już coś wyjątkowego - zaznacza Kasia Stankiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Varius Manx Kasia Stankiewicz

Krystian Pudzianowski: ciężką pracą można dojść do wszystkiego

- Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko te trudne do zrealizowania - mówi Krystian Pudzianowski w rozmowie z Kamilem Jasieńskim. Brat najsłynniejszego polskiego strongmana nadal rozwija swoją muzyczną pasję w zespole Pudzian Band. Na antenie Czwórki opowiedział o swojej scenicznej karierze, a także o iście Pudzianowskim podejściu do życia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Krystian Pudzianowski aktywność fizyczna koncerty zespół muzyk Pudzian Band Kamil Jasieński

Wojciech Waglewski & Kasai w Trójce [WIDEO]

Najnowszy z duetów Wojciecha Waglewskiego, który jest wynikiem muzycznej przyjaźni z Kasią Piszek (Kasai) - pianistką, kompozytorką, autorką tekstów, wokalistką i producentką, mającą na koncie współpracę z czołówką krajowej sceny muzycznej - zawitał w połowie grudnia 2024 roku do Studia im. Agnieszki Osieckiej. W niedzielę w Trójce retransmitowaliśmy ten koncert.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Studio im. Agnieszki Osieckiej koncerty koncert Wojciech Waglewski

Jarema Stępowski. Promotor warszawskich piosenek ulicznych

- Nigdy nie przypuszczałem, że te moje utwory kiedykolwiek wyjdą poza granice stolicy. A tu utwór "Taksówkarz warszawski" został niezwykle ciepło przyjęty przez brać taksówkarską. Do tego stopnia, że kieleccy taksówkarze kiedyś wydali nawet bankiet na moją cześć – wspominał ze śmiechem Jarema Stępowski na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL aktorzy aktorstwo aktor FILM piosenka kabaret folklor Warszawa

Jerzy Marchwiński: przylgnęła do mnie łatka akompaniatora, co bywało krępujące

- Nie skrywam, że od samego początku mojej aktywności wykonawczej odniosłem dość znaczne sukcesy w partnerowaniu, czy to paniom Szczepańskiej i Wójtowicz, czy to Edmundowi Kossowskiemu. Z tego powodu wciąż kojarzono mnie w kraju z akompaniowaniem. Swoimi solowymi występami mogłem popisać się za to w Hiszpanii czy we Włoszech - mówił w archiwalnym nagraniu profesor Jerzy Marchwiński, pianista i pedagog.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Marchwiński rocznica Dwójka Małgorzata Szymankiewicz KULTURA fortepian Zobacz także

"Powróćmy jak za dawnych lat". Muzyczna podróż w czasie z Orkiestrą Polskiego Radia

"Powróćmy jak za dawnych lat" to niezwykłe muzyczne wydarzenie. W Studiu im. Witolda Lutosławskiego zabrzmią utwory Jerzego Jurandota, Juliana Tuwima czy Andrzeja Własta, a także muzyka Artura Golda, Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa. - Zaczynamy przygotowania do stulecia Polskiego Radia, a przed nami również osiemdziesięciolecie Orkiestry Polskiego Radia - zwraca uwagę dyrektor, Kajetan Prochyra.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke Zobacz także Kajetan Prochyra

Dirk Vermeulen - ratował dyrygenta, który zapomniał partytury, teraz wystąpi z NOSPR

- Gdy byłem jeszcze bardzo młodym skrzypkiem, przeżyłem pierwsze poważne doświadczenie z muzyką koncertującą Mozarta. Miałem wykonać jeden z jego koncertów skrzypcowych z orkiestrą, lecz okazało się, że dyrygent popełnił fatalny błąd i zapomniał swojej partytury. Ostatecznie więc to był mój pierwszy koncert, podczas którego dyrygowałem, stojąc przed orkiestrą i wykonując jednocześnie partię solową - mówił w Dwójce Dirk Vermeulen przed niedzielnym koncertem z NOSPR.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR dyrygent koncert Karol Furtak Dwójka KULTURA Zobacz także Dirk Vermeulen