Polskie Radio
Section05

Maciej Jastrzębski

Maciej Jastrzębski: to są historie, które powinniśmy pielęgnować

- My Polacy byliśmy właściwie wszędzie. Powinniśmy być z tego powodu dumni, że pomimo osobistych tragedii potrafiliśmy zaangażować się w coś, co przetrwało na kartach historii do dzisiaj - mówił w Dwójce Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Rosji i autor reportażu "Historia kłamstw krwią haftowana".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka reportaż Melchiory Melchiory 2022 KRRiT Katarzyna Hagmajer-Kwiatek KULTURA

Białoruś: kraj, gdzie dziennikarz to bardzo niebezpieczny zawód

15 listopada przypada święto dziennikarzy i pisarzy, który tworzą literaturę faktu i za swoje dzieła często są więzieni, a nawet zabijani. Dzień Uwięzionego Pisarza ma na celu zwrócenie uwagi na los przetrzymywanych twórców oraz ich odwagę w obronie praw człowieka. Przykładem jest los dziennikarzy w Rosji i na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA dziennikarstwo dziennikarze Białoruś wolność prasy wolność słowa Katarzyna Cygler Trójka

"Strażnicy pamięci" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Nagroda Nobla dla Międzynarodowego Stowarzyszenia Historyczno-Oświatowego"Memoriał".  Zaczęło działalność w roku 1987, a formalnie powstało pod koniec stycznia 1989 roku. Zajmuje się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za 2022 rok.
Zobacz więcej na temat:  reportaż

Reportaż "Strażnicy pamięci. Pół roku później" [POSŁUCHAJ]

Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka "Memoriał" zaczęło działalność w roku 1987, a formalnie powstało pod koniec stycznia 1989 roku. Zajmuje się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za 2022 rok.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka Pokojowa Nagroda Nobla Memoriał Rosja

Reportaż "Historia kłamstw krwią haftowana" [POSŁUCHAJ]

Napaść Armii Czerwonej na Polskę, mord katyński, deportacja i obława augustowska. O tragicznych wydarzeniach i losach swoich najbliższych w reportażu Macieja Jastrzębskiego opowiadają ich uczestnicy mieszkający na terenie Rosji i Białorusi. "Historia kłamstw krwią haftowana" to także ustalenia dotyczące stalinowskich zbrodni, widziane oczyma historyków i niezależnych badaczy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż sowieckie obozy pracy Armia Czerwona stalinizm Józef Stalin Kresy 17 września 1939

"Historia kłamstw krwią haftowana" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Reportaż poruszający temat stalinowskich zbrodni dokonanych na Polakach – napaści Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku, mordu katyńskiego, deportacji i obławy augustowskiej. O tych tragicznych wydarzeniach, o losach swoich najbliższych opowiadają ich uczestnicy mieszkający w Rosji i na Białorusi, a o ustaleniach dotyczących tego tematu – rosyjscy historycy niezależni i badacze stalinowskich zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  reportaż

Ukraiński dziennikarz kontra rosyjska propaganda [POSŁUCHAJ]

Ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk przez 13 lat pracował w Moskwie. Po 2014 roku tylko on tam pozostał: jego koleżanki i koledzy z ukraińskich mediów opuścili Federację Rosyjską. Dwa miesiące przed rosyjską inwazją na jego kraj i on wyjechał z Moskwy, ponieważ groziły mu areszt i proces za mówienie prawdy. – Chcieli odebrać nam człowieczeństwo, a odczłowieczyli samych siebie – mówił o Rosjanach bohater reportażu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie Rosja Ukraina propaganda dziennikarstwo media publiczne media Korespondenci Zagraniczni Kijów Kreml

Niezależna rosyjska telewizja wznawia działalność. "Wydarzenia bez cenzury i manipulacji"

Rosyjska telewizja niezależna "Deszcz" wznawia działalność. Zamknięty 1 marca przez rosyjską cenzurę wojenną kanał internetowy od dziś będzie znów informował o wydarzeniach w Ukrainie i Rosji. "Przez cztery i pół miesiąca, gdy nasza stacja nie funkcjonowała trwała krwawa i bezmyślna wojna, którą nasze władze prowadzą z Ukrainą" - można przeczytać w komunikacie reaktywowanej redakcji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa telewizja cenzura