Polskie Radio
Section05

Maciej Jastrzębski

Rosja gotowa do użycia broni nuklearnej? Ekspert: Putin nadal wykorzystuje technologie sowieckie

Rosja szantażuje świat bronią jądrową, ale technologicznie nie jest gotowa na nowy wyścig zbrojeń - stwierdził w Radiu Svoboda wojskowy ekspert Aleksandr Kowalienko. W jego ocenie Moskwa nie radzi sobie z produkcją nowoczesnych rakiet i do tej pory wykorzystuje technologie sowieckie. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Władimir Putin broń atomowa

Miasto dotknięte wojną. Reportaż "Mariupol: śmierć i łzy" [POSŁUCHAJ]

Bohaterką reportażu jest Kateryna Suchomłynowa, miejska radna i jedna z sanitariuszek, która każdego dnia pomaga dotkniętym tragedią wojny sąsiadom. Ratowniczka z Mariupola opowiada o tym, co się działo i obecnie dzieje w mieście niszczonym przez Rosjan, o codziennym życiu jego mieszkańców. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Macieja Jastrzębskiego "Mariupol: śmierć i łzy". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka pr poleca

Reportaż "Ucieczka z miasta potępionych" [POSŁUCHAJ]

W reportażu "Ucieczka z miasta potępionych" Maciej Jastrzębski opowiada o pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, które spędził w Moskwie. O wyjeździe zagranicznych dziennikarzy z Rosji po tym, gdy Kreml wprowadził wojenną cenzurę i o swoich spotkaniach z ukraińskimi uchodźcami oraz żołnierzami walczącymi o wolność Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie reportaż w Jedynce pr poleca Ukraina Rosja

"Ucieczka z miasta potępionych" - reportaż Macieja Jastrzębskiego o pierwszych dniach wojny na Ukrainie

W reportażu "Ucieczka z miasta potępionych" Maciej Jastrzębski opowiada o pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, które spędził w Moskwie. O wyjeździe zagranicznych dziennikarzy z Rosji po tym, gdy Kreml wprowadził wojenną cenzurę i o swoich spotkaniach z ukraińskimi uchodźcami oraz żołnierzami walczącymi o wolność Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie

Rosyjska ofensywa w kilku obwodach. Chcą przełamać ukraińską linię obrony

Rosyjskie wojska prowadzą lądowe działania ofensywne w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim. Rosjanie wystrzelili dziś na terytorium Ukrainy ponad 70 rakiet. Większość została strącona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Alarm bombowy na terytorium całego kraju trwał ponad 3 godziny. Głównym celem rosyjskich ataków były obiekty infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja

Nowa rzeczywistość. Jak dzieci z Ukrainy odnajdują się w Polsce?

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski wjechało ponad 9 mln ukraińskich uchodźców. Część z nich, głównie kobiety z dziećmi, pozostała w naszym kraju i odnalazła tu nie tylko dach nad głową, ale także pracę i przyjaciół. W wielu regionach Polski działalność rozpoczęły ośrodki i organizacje, które pomagają ukraińskim uchodźcom, szczególnie najmłodszym, przystosować się do życia w nowej rzeczywistości.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej dzieci Ukraina wojna na Ukrainie

Opowieść obrońcy Mariupola. Reportaż "Strażnik Fortecy" [POSŁUCHAJ]

Żołnierze pułku Azow i ukraińskiej obrony terytorialnej przez prawie dwa miesiące odpierali ataki pięciokrotnie liczniejszych oddziałów rosyjskiej armii. Złożyli broń, aby ratować ciężko rannych towarzyszy. Przeszli przez piekło jenieckiej niewoli i gdy tylko odzyskają zdrowie, chcą wrócić na front. Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Strażnik Fortecy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mariupol reportaż

Artyści, dziennikarze i politycy. Zełenski nakłada sankcje na znane rosyjskie osobistości

Ukraina wprowadziła sankcje wobec 119 Rosjan i zawiesiła ukraińskie obywatelstwo 13 prawosławnym duchownym. Sankcje przewidują zamrożenie aktywów, ograniczenie operacji handlowych, zakaz przebywania na terytorium Ukrainy oraz odebranie ukraińskich nagród i tytułów. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni sankcje Rosja

Świadkowie rosyjskich zbrodni. Reportaż "Płacz Ukrainki" [POSŁUCHAJ]

– Często natykałem się na zabitych. 24 [lutego - przyp. red] rozpoczęła się wojna, a 27 są moje urodziny. Odwołałem gości, bo uznałem, że przyjadą do mnie i mogą już nie móc wrócić do domu. To wtedy obok garaży zobaczyłem pojedyncze krzyże, niewielkie mogiły, a na jednej z nich rejestrację samochodu. Człowiek zginął, bo ostrzelano jego auto. Nie miał dokumentów, więc położyli tablicę, żeby można go było jakoś zidentyfikować – wspomina Wołodymyr Koskin. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka wojna na Ukrainie Trójka Ukraina