Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Historie służących na wystawie w Muzeum Warszawy

Na początku XX wieku było ich kilkadziesiąt tysięcy. Sprzątały, gotowały i prały w setkach warszawskich mieszkań. Ich praca dotykała najbardziej intymnych aspektów życia wielu pokoleń warszawiaków. Znajdowały się na zapleczu codzienności, a do niedawna pozostawały też na marginesie zainteresowań historyków, którzy - jeśli je zauważali - opisywali co najwyżej jako zbiorowość ujętą w statystykach uzupełniających główne dane.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa

"Nieprzystosowani" - antysystemowa powieść Petera Hoega

"Nieprzystosowani" to powieść wybitnego duńskiego pisarza Petera Hoega o trojgu dzieci ze społecznego marginesu, na początku lat 70. umieszczonych w ramach eksperymentu w jednej z kopenhaskich prywatnych szkół. Dzieci odkrywają, że za precyzyjną praktyką dydaktyczną szkoły kryje się pewien plan, który w dramatyczny sposób wpłynie na ich przyszłe życie.
Zobacz więcej na temat:  literatura społeczeństwo edukacja Dania

"Dziadka nie ma" - debiut Michała Turowskiego

"Mam wrażenie, że najważniejsze jest w tym wszystkim to, że ja "Dziadka nie ma" pisałem dla siebie. Gdybym dostał zaliczkę z wydawnictwa, usiadł z planem, to na pewno tych wszystkich emocji i szczerości byłoby dużo mniej". Gościem audycji "Moje książki" był Michał Turowski, który mówił o swojej książce opowiadającej o niezwykłej więzi, która łączyła od dzieciństwa bohatera i jego dziadka, i która zmieniała się wraz z dorastaniem chłopca. 
Zobacz więcej na temat:  książki literatura KULTURA

"Żywoty równoległe". Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy

Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak opracowali książkę "Żywoty równoległe", będącą zapisem rozmów prowadzonych w Programie 1 Polskiego Radia w ramach audycji "Historia żywa". Znane osoby z polskiej historii zostały tu zestawione w 21 intrygujących duetów (np. Orzeszkowa i Konopnicka, Piłsudski i Dmowski, Wyszyński i Gierek, Herbert i Wajda).
Zobacz więcej na temat:  literatura prof. Andrzej Nowak Dorota Truszczak

Kateryna Babkina: mój dziadek opowiadał o wojnie, a nie o "Czerwonym Kapturku"

- Chciałam opowiedzieć przy pomocy prostych historii, jak to stulecie połamało zwykłych ludzi, jak się później pozbierali i z czym przychodzą dziś - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ukraińska pisarka Kateryna Babkina, która za książkę "Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek" została wyróżniona tegoroczną Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2021, jak również nagrodą czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Nagrodę za najlepszy przekład odebrał także Bohdan Zadura, tłumacz tej książki.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek