Polskie Radio
Section05

Magdalena Tejchma

Romowie wołoscy i Mónika Lakatos

Mónika Lakatos, pierwsza romska śpiewaczka, która wygrała głośny węgierski talent show, na tegorocznych targach WOMEX została uhonorowana nagrodą dla wyróżniającej się osobowości artystycznej – Womex Award. Za sprawą tej znakomitej wokalistki, znanej m.in. z zespołu Romengo, posłuchaliśmy pieśni i opowieści o kulturze wołoskich Romów. Romowie wołoscy, zwani także Vlax Romani, wyemigrowali z Rumunii na Bałkany w XVIII-XIX wieku. Na Węgrzech znani są jako Vlashika lub Olah.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Romowie

Urzecze urzeka, Powiśle jednoczy. O nieoczywistych współpracach muzyków z muzykantami

W dzisiejszych „Źródłach” spotkaliśmy się ze Zdzisławem Kwapińskim, jednym z najbardziej wszechstronnych i otwartych na świat muzyków ludowych. Nagrał dwie płyty z warszawskimi zespołami: Kapelą ze Wsi Warszawa oraz Warszawskim Combo Tanecznym. Współpraca nie zakończyła się jednak na płytach - w tym tygodniu dwie kapele: Kwapińskiego i ze Wsi Warszawa zagrają mini trasę koncertową poświęconą Urzeczu i filmowi dokumentalnemu o tym regionie. O pracy nad muzyką do filmu opowie członkini KzWW - Magdalena Sobczak-Kotnarowska.   
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kapela Ze Wsi Warszawa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Powiew Kielecczyzny na WOMEX

Dziś rozpoczęły się targi muzyki świata WOMEX - pierwszy raz w wersji online. Jedyną polską reprezentacją na Womexie będzie zespół Tęgie Chłopy. Zagłębimy się zatem nieco w muzykę Kielecczyzny. Oprócz słynnych już artystów tego regionu jak Stanisław Witkowski czy Maria Gałka, w okolicach Opatowa wciąż można znaleźć innych wybitnych muzyków. Jednym z nich jest dość „ekscentryczny” outsider – akordeonista Edward Dziarmaga.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa world music Kielecczyzna Pakistan Indie

Dwoje śpiewaków z Suwalszczyzny

Dziewięćdziesięciosiedmioletnia Anna Andruszkiewicz jest laureatką Złotej Baszty oraz Baszty Honorowej Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu AD 2020, rok wcześniej odebrała nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Krystian Barszczewski to młody śpiewak, wnuk znamienitej śpiewaczki Teresy Barszczewskiej. Gdy w 2017 r. zdobył trzecią nagrodę w kategorii solistów na kazimierskim festiwalu, miał zaledwie 20 lat. Jak muzykę tradycyjną postrzegają osoby, które dzieli niemal trzypokoleniowa przepaść?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Suwalszczyzna śpiew

Bracia Maśniakowie z Kościeliska

Józef, Stanisław, Andrzej, Tadeusz, Marian, Zdzisław i Bronisław Styrczula-Maśniak początkowo grali na zmianę jako „starsza” i „młodsza” kapela braci Maśniaków. W latach 50.  połączyli siły i tak powstał słynny zespół „Maśniaki”, który później został mianowany oficjalną wizytówką Zakopanego. Z kapelą grywał m.in. słynny prymista Stanisław Nędza-Chotarski. W Źródłach posłuchaliśmy archiwalnych nagrań i wypowiedzi czterech z braci Maśniaków: Józefa (1922-1998), Stanisława (1926-1986), Mariana (ur. 1935) i niedawno zmarłego Tadeusza (1934-2020). Większość z nagrań wykorzystanych w audycji nagrał w 1979 r. Marian Domański.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kazimierz Dolny Podhale

Bez nut. Dziedzictwo skrzypka Tadeusza Kubiaka

„Bez nut – Muzyka Łęczycka” to dwupłytowy album z muzyką Tadeusza Kubiaka i jego kapeli oraz ich następców – Kapeli im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza. Joanna Skowrońska oraz Joanna Gancarczyk – współtwórczynie albumu – przybliżyły postać Tadeusza Kubiaka, jego podejścia do muzyki, mówiły także o płycie i specyfice melodii łęczyckich. Ponadto Tomasz Knittel, reżyser filmu „Agonia”, opowiedział o pracy nad dokumentem oraz o swojej fascynacji polską muzyka tradycyjną.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa skrzypce dokument