Polskie Radio
Section05

Małgorzata Paprocka

Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Paprocka: nikt nie ma prawa podważać aktu łaski prezydenta

- Nikt nie ma prawa podważać aktu łaski pana prezydenta. Nie mają do tego kompetencji sądy i trzeba pewnie zastanowić się nad skutkami takiej działalności sędziów - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Małgorzata Paprocka, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Kamiński Maciej Wąsik ułaskawienie Mariusza Kamińskiego prezydent prawo POLSKA polityka Beata Michniewicz

Czy media publiczne można zmieniać uchwałami? Prezydencka minister: to daleko idące nieporozumienie

– Sprawa regulowania wielu kwestii uchwałami krąży w sferze publicznej od kilku tygodni i jest daleko idącym nieporozumieniem – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Zobacz więcej na temat:  wybory 2023 opozycja Prawo i Sprawiedliwość prezydent Andrzej Duda kancelaria prezydenta POLSKA polityka Andrzej Duda Karol Gnat media publiczne media Rada Mediów Narodowych

"Ta koalicja chaosu nie przysłuży się Polsce". Politycy o rządzie zaproponowanym przez Donalda Tuska

- Ta koalicja naprawdę zapowiada się jako pewien chaos. Z jednej strony mamy Lewicę ze skrajnym skrzydłem, a z drugiej strony PSL, które usiłuje być bardziej konserwatywne. Nie mam żadnych wątpliwości, że to nie przysłuży się Polsce - mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia Michał Woś (Suwerenna Polska). Gośćmi audycji byli także Waldemar Buda (PiS), Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (Trzecia Droga, Polskie Stronnictwo Ludowe), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Adrian Zandberg (Razem).
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Trójka POLSKA polityka Sejm Donald Tusk rząd Mateusz Morawiecki PiS PSL KO lewica Adrian Zandberg Michał Woś Waldemar Buda Marek Sawicki Grzegorz Schetyna

Małgorzata Paprocka: kadencji konstytucyjnych organów nie można skracać uchwałami

- Można zmieniać prawo, ale trzeba to robić w tych formułach, na które umówiła się władza ze społeczeństwem. Uchwały nie mają żadnej mocy powszechnie obowiązującej i oczywistym jest, że uchwałami kadencji konstytucyjnych organów skracać nie można - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katarzyna Gójska NBP krs Krajowa Rada Sądownictwa Trybunał Konstytucyjny polityka prawo

Spory wokół KRS. Paprocka: próby podważania konstytucyjnych organów spotkają się ze sprzeciwem prezydenta

– To oczywiste, że nie ma czegoś takiego jak "neo-KRS". Wszystkie próby podważania powołań, podważania konstytucyjnych organów będą się zawsze spotykać ze stanowczym sprzeciwem pana prezydenta – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Zobacz więcej na temat:  wybory 2023 opozycja Prawo i Sprawiedliwość prezydent Andrzej Duda kancelaria prezydenta POLSKA polityka Andrzej Duda Karol Gnat

"Bardzo wątpliwa propozycja". Kancelaria Prezydenta o pomyśle wotum nieufności wobec rządu Morawieckiego

- To bardzo wątpliwa konstytucyjnie propozycja i kwestia do dyskusji dla konstytucjonalistów oraz ekspertów - powiedziała minister w KPRP Małgorzata Paprocka, komentując pomysł Marka Sawickiego (PSL) dotyczący złożenia wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Mateusza Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm polityka Andrzej Duda prezydent kancelaria prezydenta Marek Sawicki Rząd RP

"Muszą być zachowane ramy konstytucyjne". Minister w KPRP jednoznacznie o zmianach w mediach publicznych

- Ktoś, kto zakłada, że będzie zmieniał obowiązujące powszechnie przepisy uchwałami Sejmu, z góry zakłada działanie poza prawem - powiedziała we wtorek minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Odniosła się w ten sposób do zapowiadanych przez opozycję zmian w mediach publicznych w drodze uchwał sejmowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce media publiczne prezydent

Zmiany w traktatach unijnych. "Europa Ojczyzn" czy federalizacja i ograniczenie suwerenności?

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przyjęła sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Zapowiadane zmiany, jeśli zostaną wprowadzone, zaprzeczają idei przyświecającej twórcom wspólnoty, która zakładała budowę "Europy Ojczyzn" opartej na współpracy gospodarczej. Obecnie wśród europejskich polityków przeważają głosy za federalizacją Europy. Politycy Prawa i Sprawiedliwości ostrzegają, że zmiany doprowadzą Polskę wraz z pozostałymi państwami członkowskimi do utraty suwerenności i odebrania im podstawowych praw zagwarantowanych w procesie akcesyjnym. Wśród polityków opozycji zdania są podzielone i brakuje jednoznacznego stanowiska. 
Zobacz więcej na temat:  Europa POLSKA Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski Bruksela Donald Tusk Grzegorz Napieralski Anna Zalewska Prawo i Sprawiedliwość