Polskie Radio
Section05

Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Eurodeputowany PiS: histeryczne reakcje po Warsaw Summit świadczą o jego sukcesie

- Demokracja polega na różnych zdaniach i programach politycznych, które się ze sobą ścierają i pewna tendencja do zawłaszczania życia publicznego, pojawia się zarówno w Polsce, jak i na poziomie Unii Europejskiej. Wszystkie negatywne pojęcia, które się pojawiają, są elementem walki politycznej. Histeryczne reakcje na spotkanie w Warszawie świadczą o jego sukcesie - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
Zobacz więcej na temat:  POLSA Warszawa Unia Europejska konserwatyzm Zdzisław Krasnodębski Prawo i Sprawiedliwość polityka demokracja opozycja

"Chcesz liczyć, licz na siebie". Joachim Brudziński o kryzysie przy granicy z Białorusią

- Gdyśmy się oglądali na Europę, gdyśmy się oglądali na Brukselę, gdybyśmy się pozycjonowali na Berlin, to mielibyśmy dziesiątki tysięcy nielegalnych migrantów na polskiej granicy. Udało się tę falę powstrzymać - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł PiS Joachim Brudziński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joachim Brudziński kryzys na granicy granica Europa konflikty międzynarodowe służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej policja straż graniczna bezpieczeństwo Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Prawo i Sprawiedliwość

Ograniczenie eksportu na Wschód. Minister rolnictwa: będziemy łagodzić straty

- Najważniejsze jest, żeby bezpieczeństwo granic zostało zachowane. Straty w eksporcie na Białoruś i do Rosji będziemy łagodzić innymi kierunkami zbytu. Patrzymy przede wszystkim na Daleki Wschód i kraje arabskie - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rolnictwo Henryk Kowalczyk wieś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kryzys na granicy Białoruś granica eksport rolnicy ASF Prawo i Sprawiedliwość

Kierownik kliniki otorynolaryngologii: po COVID-19 pojawiają się uszkodzenia słuchu

- Mamy takie skutki, które są czasem niezbyt istotne dla zdrowia w ogólnym ujęciu. Jednak dla samopoczucia pacjenta są to niezwykle trudne sytuacje, ponieważ patomechanizm infekcji wirusowej w COVID-19 jest trudny do zdefiniowania, ale widzimy po pacjentach, którzy przeszli tą infekcję, że pojawiają się bardzo dziwne uszkodzenia słuchu. Są one trudne do "naprawy", w sensie leczenia zachowawczego. Często wymagają już aparatowania, czyli protez narządu słuchowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Niemczyk, kierownik katedry i kliniki otorynolaryngologii w szpitalu na Banacha. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo zdrowie słuch pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce medycyna lekarz

Policja wspiera SG i WP na granicy. Poboży: nie wpłynie to na pogorszenie bezpieczeństwa w kraju

- Zaangażowanie w tej chwili nawet około 2 tysięcy funkcjonariuszy policji (w działania na granicy) nie wpłynie na pogorszenie bezpieczeństwa w kraju - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego wiceminister MSWiA Błażej Poboży. Podkreślił też, że "jesteśmy przygotowani na każdy przebieg tej sytuacji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo kryzys na granicy imigranci w Europie migracja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji policja straż graniczna Wojsko Polskie

"Jest to powiązane z sytuacją na rynku gazowym". Grzegorz Tobiszowski o wzroście cen energii

- Należy zauważyć to, co dzieje się na rynku gazowym, który jest powiązany z tym energetycznym. Rosja, która dzierżawi zbiorniki z gazem w Niemczech, czy Holandii nie wypełniła je ilością, która powinna się tam znaleźć. Wg ekspertów są one wypełnione tylko w 40 proc. Więc jest większe zapotrzebowanie na gaz, który w tym systemie energetycznym występuje - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Tobiszowski (europoseł PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo energia gaz ziemny GOSPODARKA polityka energetyczna

Marcin Chludziński, Prezes KGHM: to, co robimy, wpływa na sytuację finansową budżetu

- Sytuacja kiedy rośnie wartość spółki, kapitalizacja, jest korzyścią dla wszystkich, dla głównego akcjonariusza - skarbu państwa oraz pozostałych akcjonariuszy. To nie tylko korzyść symboliczna, ale ewidentnie finansowa. Korzystają z tego wszyscy, łącznie z pracownikami - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Chludziński, Prezes KGHM.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska KGHM Polska Miedź

Szef MEiN: znajomość najnowszej historii jest warunkiem rozumienia rzeczywistości

- Wszyscy, którzy mają dzieci w wieku około 20 lat czy licealnym, wiedzą, że z nauczaniem historii XX i XXI wieku jest wielki problem w Polsce i to nie od teraz, ale od początku lat 90. – mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, uzasadniając plany wprowadzenia przedmiotu "Historia i teraźniejszość".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Przemysław Czarnek szkoła pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce

"Waleczne z gór". Agata Puścikowska: kobiety są ostają wartości "Bóg, Honor, Ojczyzna"

- Kobiety są tak różne, tak kolorowe, że każda z nas ma inną mocą i siłę. Nie jest żadną tajemnicą, że dla wielu kobiet ta siła, moc, która płynie spoza czasu rzeczywistego i historycznego, to są po prostu wartości, które zostały wychowane- wiara, nadzieja, miłość, ale również Bóg, Honor i Ojczyzna - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Puścikowska, autorka książki "Waleczne z gór".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo pomoc Agata Puścikowska KSIĄŻKA kobieta

"Codzienny wzrost zakażeń robi trochę przerażające wrażenie". Dr Szarowska o sytuacji epidemicznej w Polsce

- Codzienny wzrost o 100 proc. zakażeń robi trochę przerażające wrażenie na nas - na lekarzach pracujących z COVID-19 - powiedziała w audycji "W otwarte karty" na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Agnieszka Szarowska, specjalista chorób zakaźnych ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Zaapelowała także do słuchaczy, mówiąc, że "nigdy nie jest za późno na szczepienie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie COVID-19 pandemia Koronawirus w Polsce szczepienia szczepionka

Praca diagnosty laboratoryjnego w dobie pandemii. Dr n. med. Elżbieta Puacz: mrówcza i benedyktyńska

- Dzień pracy diagnosty laboratoryjnego uzależniony jest od fali pandemii w obecnym czasie, dlatego, że jak jest jej narastanie to pracujemy bez względu na obowiązkowy czas pracy - mówiła w Polskim Radiu 24  dr n. med. Elżbieta Puacz (kierownik laboratorium diagnostyki mikrobiologicznej w Krasnymstawie, była prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA pomoc pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 Sanepid

"Musimy bardzo twardo prowadzić naszą politykę". Sasin o sytuacji energetycznej Polski

- Nie ugniemy się w sprawie Turowa. To byłaby katastrofalna sytuacja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i tym samym dla bezpieczeństwa Polaków. Mówimy tutaj o czterech milionach ludzi, którzy byliby w tej sytuacji pozbawieni dostępu do energii elektrycznej - mówił w audycji "W otwarte karty" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin GOSPODARKA Orlen PKN Orlen lotos