Polskie Radio
Section05

Marek Mądrzejewski

Jak powinna być prowadzona polska polityka historyczna?

Od 2011 roku 1 marca obchodzimy, jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś weszła w życie znowelizowana ustawa o IPN. Do Izraela poleciała, z wiceszefem naszej dyplomacji Bartoszem Cichockim na czele, polska delegacja rządowa, by podjąć rozmowy celem załagodzenia kryzysu wyrosłego wskutek wspomnianej nowelizacji ustawy. Jak walczyć z zafałszowaniem naszej historii zarówno w kraju jak i za granicą? 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski polityka historyczna POLSKA

Czy teraz jest dobry moment, by rozmawiać o przyjęciu euro?

Podczas sobotniej Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział przedstawienie strategii dotyczącej przyjęcia przez Polskę euro. W UE jesteśmy od 2004 roku. Zobowiązaliśmy się do przyjęcia wspólnej waluty, ale data realizacji tej deklaracji nie jest sprecyzowana. Czy dziś jest odpowiedni czas, by podejmować ten temat?
Zobacz więcej na temat:  Krystyna Skowrońska Janusz Szewczak Grzegorz Długi euro Platforma Obywatelska

Spór na linii Polska-Izrael. Tym razem poszło o jedno słowo?

W sobotę (17.02) podczas monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa premier Mateusz Morawiecki pytany o nowelizację ustawy o IPN podkreślił, że nie zakazuje ona mówienia o tym, że w czasie II wojny światowej byli tacy Polacy, którzy doprowadzali do śmierci Żydów. I uzupełnił: "tak jak byli żydowscy sprawcy (ang. "jewish perpetrators"), tak jak byli rosyjscy sprawcy, ukraińscy sprawcy, nie tylko niemieccy".
Zobacz więcej na temat:  debata w jedynce Żydzi Holokaust Mateusz Morawiecki

"Rozmawiamy z Niemcami. To jest bardzo ważny partner"

Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w Niemczech. Wziął udział w Szczycie Bezpieczeństwa w Monachium, a wcześniej spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Czy w ostatnim czasie mamy do czynienia z polską ofensywą dyplomatyczną? Między innymi o tym rozmawiali goście niedzielnej audycji "Tydzień kontra tydzień" w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Karol Karski Andrzej Czerwiński premier Mateusz Morawiecki Holokaust Izrael

Relacje polsko-ukraińskie po nowelizacji ustawy o IPN

Prezydent Andrzej Duda podpisał (6.02) nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wprowadzającą kary za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Nowe prawo przewiduje odpowiedzialność karną do trzech lat także za negowanie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów. 
Zobacz więcej na temat:  IPN Ukraina banderyzm HISTORIA Grzegorz Długi Tomasz Lenz Jacek Żalek

Ustawa o IPN. Jak zakończy się międzynarodowy spór?

Sprawa nowelizacji ustawy o IPN zatoczyła niespodziewanie szerokie kręgi. W mediach pojawiła się informacja o decyzji premiera Izraela Benjamina Netanjahu o odwołaniu ambasador Anny Azari i pozostawieniu nieobsadzonej placówki dyplomatycznej w Warszawie. Departament Stanu USA wyraża z kolei zaniepokojenie, a ośmiu amerykańskich senatorów apeluje do Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy przyjętej minionej nocy przez polski Senat.
Zobacz więcej na temat:  polityka historyczna nazizm II wojna światowa Żydzi historia Polski Holokaust

Co słowa Benjamina Netanjahu mają wspólnego z polską ustawą?

Od lat walczymy z kłamliwym, a tak często propagowanym w świecie określeniem "polskie obozy zagłady". Czy deklaracje strony polskiej o chęci wyjaśnienia prawdziwej treści wadliwie interpretowanych przez Izrael zapisów znowelizowanej ustawy dają nadzieję na zażegnanie konfliktu? O tym rozmawiali goście radiowej jedynki: Marcin Horała (PiS), Kazimierz Klejna (PO), Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15), Paweł Pudłowski (Nowoczesna) i Paweł Bejda (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Żydzi premier IPN