Polskie Radio
Section05

Mateusz Drozda

Głos to człowiek. Jak pracować głosem, żeby zadbać o siebie i być zrozumianym?

Świętowany dziś w całym kraju Dzień Nauczyciela jest okazją do tego, by pomyśleć o wszystkich, którzy na co dzień pracują głosem. Jak mówić, by być wysłuchanym i zrozumianym? O czym należy pamiętać i jakich zasad przestrzegać?  O tym w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedziała ekspert do spraw emisji głosu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA głos nauczyciel Dzień Nauczyciela

Abdulrazak Gurnah. "Pisarz grający kontekstami literackimi"

– To jest pisarz znajdujący się w bardzo szerokim nurcie współczesnej literatury podejmującej temat transkulturowości, wykluczenia, zanikania kultur lokalnych pod wpływem globalizacji oraz nowych form kolonializmu. Widzę to trochę jak nagrodę dla pewnego typu wrażliwości, która w literaturze jest obecna, ale którą być może Komitet Noblowski chciał, żebyśmy lepiej dostrzegli – ocenia profesor Roman Chymkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura nagroda Nobla Tanzania

Historia ukryta w liczbach. "Mieszkańcy Leszna po 1945 roku w statystykach"

Archiwum Państwowe w Lesznie przygotowało prezentację zatytułowaną "Mieszkańcy Leszna po 1945 roku w statystykach", zawierającą zestawienie wszystkich powojennych spisów powszechnych dotyczących tego miasta. Jak można się przekonać, za tymi dokumentami i widocznymi na nich za tymi cyframi kryje się demograficzny i socjologiczny obraz Leszna.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Narodowy Spis Powszechny Leszno wielkopolskie historia Polski statystyka Jacek Marciniak społeczeństwo

"Powinniśmy podjąć kroki z punktu widzenia agresora bardzo bolesne". Szeremietiew o sytuacji na granicy

- Jeśli są przypadki mierzenia z broni do naszych żołnierzy, jeśli niszczy się zasieki i zabezpieczenia na granicy, to jest to oczywisty akt agresji i tego nie można zostawić tak sobie i udawać, że tego nie ma - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON, pytany o sytuację na wschodniej granicy Polski. - Trzeba stwierdzić, że jesteśmy w stanie wojny, że Białoruś jest agresorem i wezwać ją, w formie ultymatywnej, do zaprzestania tego typu działań - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Romuald Szeremietiew Białoruś granica imigranci w Europie POLSKA

Nie tylko stary niedźwiedź wkrótce mocno zaśnie

Jakiś czas temu dyrekcja poznańskiego ogrodu zoologicznego zwróciła się do mieszkańców z prośbą o przynoszenie orzechów. Skąd taka niecodzienna prośba? Chodzi o niedźwiedzie, które przygotowując się do zimowego snu, pochłaniają właściwie dowolne ilości orzechów. Ale przecież nie tylko u tego gatunku mamy do czynienia z okresowym spowolnieniem procesów życiowych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA sen zima zwierzęta przyroda Jacek Butlewski Trójka

Polacy po lockdownie nie wrócili do kin. Co dalej?

Gdy pandemia zamknęła kina na długie 15 miesięcy, my z utęsknieniem czekaliśmy na powrót do normalności i możliwość obejrzenia filmowych nowości na dużym ekranie. Okazuje się, że teraz, gdy sale kinowe są znów dostępne, nie chodzimy do nich tak chętnie. Czy nadal boimy się koronawirusa? A może to dużo szersza oferta filmów w wersji online zatrzymuje nas w domach?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA kino online platforma streaming

Upamiętnienie pracowników rozgłośni Polskiego Radia

We wtorek 7 września o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci pracowników rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie oraz otwarcie wystawy przedstawiającej najważniejsze dla tej instytucji osoby, miejsca i wydarzenia z września 1939 roku. Tablicę odsłoniła prezes PR Agnieszka Kamińska, zaś wystawę otworzyła dyrektor Archiwum PR Elżbieta Berus-Tomaszewska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio historia Polski historia warszawy historia radiofonii II wojna światowa Agnieszka Kamińska Krzysztof Czabański Trójka W POLSKIM RADIU

Liziniewicz: opozycja próbowała narzucić narrację o tym, że biedni ludzie czekają na granicy

- W pierwszym momencie opozycja próbowała narzucić narrację o tym, że biedni ludzie czekają na granicy i rząd nie chce udzielić im pomocy i "łamie prawa człowieka". Okazało się, że Polacy pamiętają obrazki z 2015 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska").
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska opozycja polityka Białoruś migracja uchodźcy imigranci w Europie Jacek Liziniewicz Polskie Radio 24 POLSKA