Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Dr Bonikowska: problemy wewnętrzne we Francji są bardzo głębokie, władza musi się z nimi zmierzyć

- Francja jest przyzwyczajona do pokojowych protestów, od lat są one stałym elementem pejzażu Francji, ale do tego dochodzą strajki i powszechna krytyka władzy, nie tylko prezydenta Macrona, ale w ogóle francuskich elit - mówi w "Więcej świata" dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny Francja Zamieszki we Francji Europa protest Emmanuel Macron

Prof. Milczanowski: trzeba budować stopnie wejścia Ukrainy do NATO

Sytuacja na froncie, euroatlantycka perspektywa Ukrainy i zagrożenie ze strony Grupy Wagnera - na te tematy rozmawiali prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy. Spotkanie przywódców w Kijowie miało miejsce przy okazji obchodów tamtejszego dnia konstytucji, a poprzedza szczyt NATO w Wilnie, podczas którego mogą zapaść decyzje ws. akcesji Ukrainy do sojuszu. - Trzeba budować stopnie wejścia Ukrainy do NATO - podkreśla prof. Maciej Milczanowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja NATO Ukraina wojna na Ukrainie

Priorytety polskiej polityki zagranicznej. "Od bezpieczeństwa zależy wszystko"

Doprowadzenie do strategicznej porażki Rosji i wzmocnienie potencjału obronnego wschodniej flanki NATO, a także pamięć o represjach wymierzonych w Polaków mieszkających na Białorusi - to główne cele polskiej polityki zagranicznej, zawarte w przemowie prezydenta Andrzeja Dudy podczas spotkania z ambasadorami. - Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Od tego tak naprawdę zależy wszystko inne - podkreśla prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski prezydent premier polityka dyplomacja

Prof. Boćkowski: NATO ma bardzo dużo wyzwań przed sobą

Sojusznicy zgadzają się, że Ukraina zbliżyła się do NATO w ciągu ostatniej dekady - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po zakończeniu dwudniowego spotkania ministrów obrony krajów należących do Sojuszu. Stoltenberg podkreślił również, że konieczne jest utworzenie "struktury", która zapewni Ukrainie bezpieczeństwo po zakończeniu wojny.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa NATO Unia Europejska Jens Stoltenberg

"Nie możemy spocząć w pomocy dla Ukrainy". Bartosz Cichocki o sytuacji w obwodzie chersońskim

- Kolejna zbrodnia rosyjska powoduje, że nie możemy spocząć w pomocy dla Ukrainy. Zrobiliśmy już wiele, ale niestety nie możemy powiedzieć, że nasza solidarność się zakończyła - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki. Dyplomata pojechał z transportem humanitarnym do Chersonia i spotkał się władzami obwodu, który ucierpiał po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Chersoń Bartosz Cichocki ŚWIAT Europa

Brak zgody ws. pakietu sankcji UE. Beata Płomecka: wciąż potrzebne są techniczne uzgodnienia

Przedstawiciele państw członkowskich UE po raz kolejny nie zdołali osiągnąć porozumienia w sprawie jedenastego pakietu sankcji wobec Rosji. Przyjęciu kar, które mają uderzyć również w Białoruś, sprzeciwiają się ambasadorowie kilku krajów unijnych. - Wciąż potrzebne są techniczne uzgodnienia dotyczące konkretnych zapisów - podaje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka sankcje Unii Europejskiej ŚWIAT Rosja Europa

"To kolejna z serii rosyjskich zbrodni wojennych". Ekspert o wysadzeniu zapory na Dnieprze

Wszystko wskazuje na to, że za wysadzenie zapory na Dnieprze w Kachowskiej Elektrowni Wodnej odpowiedzialni są Rosjanie. W związku z tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. - Wygląda na to, że to kolejna z serii zbrodni wojennych, jakich Rosja dokonuje na Ukrainie, Ukraińcach i Rosjanach przebywających na Krymie - ocenia prof. Artur Roland Kozłowski, politolog Uniwersytetu WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Dniepr Rosja ŚWIAT Europa

Rosjanie kontynuują wywózkę ukraińskich dzieci. "Stosują przemoc, piorą im mózgi"

Dzieci to najczęściej wspominane ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainie - są wywożone w głąb Rosji z okupowanych terytoriów i poddawane przymusowej rusyfikacji. Mimo starań ukraińskich władz na arenie międzynarodowej tylko niewielka część z nich wraca do rodzin i ojczyzny. - Rosjanie stosują różnego rodzaju przemoc, w tym psychiczną, wobec tych dzieci. Trzeba powiedzieć wprost: oni piorą tym dzieciom mózgi - komentuje Maria Piechowska, ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Rosja zbrodnie wojenne

Prof. Grochmalski: Turcja wraca do wzmocnienia swojej pozycji w Azji Środkowej

Recep Tayyip Erdogan wygrał w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich z kandydatem opozycji Kemalem Kilicdaroglu. Na szczytach władzy w Turcji Erdogan pozostaje od 2003 roku, gdy zaczął sprawować urząd premiera, a od 2014 roku pozostaje szefem państwa i zgodnie z wynikami wyborów - będzie nim jeszcze przez kolejne pięć lat.
Zobacz więcej na temat:  Turcja wybory Recep Tayyip Erdogan Więcej świata

"To mocno bije w służby i wojsko". Ekspert o działaniach partyzantów w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim

W graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion "Wolność Rosji", walczące z kremlowskim reżimem, kontynuują swoją kampanię, co wykorzystuje Ukraina. - Widać wyraźnie, że Rosjanie przegrali znowu wojnę informacyjną, bo Ukraińcy świetnie to przygotowali - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Daniel Boćkowski Małgorzata Zachara-Szymańska wojna na Ukrainie Ukraina

Ekspert o aktywności prezydenta Ukrainy: możemy podejrzewać, że albo jest bardzo źle, albo idzie ku lepszemu

- Pamiętamy, że przez wiele miesięcy Wołodymyr Zełenski nie chciał wyjeżdżać z Ukrainy. Później była wizyta w Stanach i szereg innych. Teraz widać, że się zaktywizował. Możemy podejrzewać, że albo jest bardzo źle, albo idzie ku lepszemu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Europa Wołodymyr Zełenski