Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Marta Szpala: priorytety Słowenii w UE od zawsze są takie same

Z końcem czerwca Portugalia oddaje półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. To już czwarta prezydencja tego państwa, ale całkowicie inna niż poprzednie, bo zdominowana przez pandemię COVID-19. Do końca roku Unii będzie przewodzić Słowenia. - Zawsze najważniejsza dla niej była polityka sąsiedztwa - mówi Marta Szpala z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska grupa wyszehradzka Słowenia Portugalia Europa ŚWIAT

Prof. Boćkowski: sytuacja w Afganistanie prawdopodobnie wróci do tej z przełomu XX i XXI wieku

Pierwsi żołnierze z ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie wrócili do kraju. Samolot z kilkudziesięcioma z nich wylądował w piątek po południu na wojskowym lotnisku we Wrocławiu. Z kolei Amerykanie zamierzają wycofać swoje wojska z Afganistanu do 11 września, czyli 20. rocznicy zamachu na World Trade Center. 
Zobacz więcej na temat:  Afganistan wojsko Unia Europejska Więcej świata NATO USA misja w Afganistanie

"To zaplecenie często nam ucieka". Prof. Madajczyk o współpracy Polski i Niemiec

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożył oficjalną wizytę w Warszawie, która ma związek z 30. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W spotkaniu uczestniczył również prezydent Andrzej Duda. - To bardzo dobrze, że zostało tak mocno wyeksponowane przez obu prezydentów, jaka była skala zmiany, która nastąpiła 30 lat temu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Niemcy Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski o WHO i pandemii

- Kiedy rozpoczęła się pandemia, była zlekceważona przez faktycznie wszystkie instytucje powołane do wczesnego ostrzegania, w tym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która jako pole rywalizacji politycznej została zlekceważona przez Zachód - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Czy świat wyciągnął z tego wnioski?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Więcej świata Bratysława WHO

"Podwójne uderzenie". Płomecka o możliwych sankcjach wobec białoruskich eksporterów

- Białoruś jest dużym eksporterem nawozów potasowych, a firmy je produkujące współpracują z reżimem Alaksanda Łukaszenki - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia brukselska korespondentka IAR Beata Płomecka, wskazując, że obłożenie sankcjami eksporterów tych nawozów byłoby "podwójnym uderzeniem" - Argument, że Białoruś zbliży się do Rosji, jest w tym przypadku wytrącany - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Bruksela Białoruś sankcje Beata Płomecka sankcje Unii Europejskiej

Ekspert o zatrzymaniu samolotu w Mińsku: mamy do czynienia z operacją służb specjalnych

Po wymuszeniu przez białoruskie władze lądowania samolotu lecącego z Aten do Wilna i aresztowaniu lecącego nim opozycjonisty Ramana Pratasiewicza, współzałożyciela kanału NEXTA, coraz więcej państw ogłasza białoruską przestrzeń powietrzną za obszar niebezpieczny i wprowadza zakaz lotów nad Białorusią. Tak zrobiły Litwa, Łotwa i Ukraina. Nad Białorusią nie latają też samoloty węgierskiej linii Wizz Air.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś opozycja Mińsk Aleksander Łukaszenka Unia Europejska Ryanair

P.o. ambasadora Izraela: bombardowanie Strefy Gazy było konieczne

Rośnie liczba ofiar trwającej od 10 dni wojny w Strefie Gazy. Izraelskie naloty na Gazę zabiły już ponad 220 osób, a palestyńskie rakiety wystrzeliwane na Izrael kilkanaście osób. Po stronie palestyńskiej ponad jedna trzecia ofiar to cywile: kobiety i dzieci. Pełniąca obowiązki ambasadora Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon przekonuje, że nawet w 2014 roku podczas poprzedniej operacji strona palestyńska nie wystrzeliwała tylu rakiet co teraz.
Zobacz więcej na temat:  Palestyna Izrael Strefa Gazy Hamas

Protesty przeciw IO w Tokio. Coraz więcej Japończyków nie chce ich organizacji

Już tylko nieco ponad dwa miesiące pozostały do rozpoczęcia XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Ta największa sportowa impreza na świecie ma jednak coraz więcej przeciwników w samej Japonii. Ostatni sondaż pokazał, że jej organizacji nie chce już 80 proc. Japończyków. W Kraju Kwitnącej Wiśni rozwija się bowiem czwarta fala COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  igrzyska olimpijskie Tokio Więcej świata Paweł Lekki

Wojciech Jakóbik: Polska może skorzystać na Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, z którego mają także skorzystać nasi górnicy. 17,5 mld euro ma być przeznaczone na pomoc dla europejskich regionów odchodzących od węgla i wspomóc transformację, mającą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. - Polska na usuwanie negatywnych skutków transformacji energetycznej może dostać 3,5 mld euro - mówi ekspert Wojciech Jakóbik.
Zobacz więcej na temat:  węgiel energetyka ochrona środowiska górnictwo

Szczyt społeczny w Porto. Makowska: pandemia zmieniła założenia UE

W Porto odbywa się unijny szczyt społeczny, podczas którego uczestniczy rozmawiają o walce z bezrobociem. - Pandemia uwypukliła pewne tendencje, które były już wcześniej zauważane, chociażby jak temat nierówności na rynku pracy pomiędzy kobietami, a mężczyznami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marta Makowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Unia Europejska rynek pracy