Polskie Radio
Section05
Monika Zając

Mozartiana – od klasyki do folku. Gdańska podróż z wielkim salzburczykiem

– Mozart to jeden z tych, może nielicznych, kompozytorów, których twórczość jest bardzo otwarta na różnego rodzaju opracowania, ze względu na melodyjność, zwartą, klasyczną formę – mówił w Dwójce Jan Łukaszewski, dyrektor artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego – organizatora Festiwalu Mozartiana w Gdańsku. Tegoroczna, 17. odsłona wydarzenia trwa od niedzieli (21.08). 
Zobacz więcej na temat:  Wolfgang Amadeusz Mozart Gdańsk Dwójka Jan Łukaszewski

Ukrainian Freedom Orchestra. Tournée, które niesie energię sprzeciwu

- To wezwanie małżonki prezydenta Zełenskiego: "nie oswajajcie się z naszym cierpieniem", to jest właściwie podstawowe przesłanie, które towarzyszy całemu przedsięwzięciu - mówił w Dwójce szef Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, zapowiadając światową trasę koncertową Ukraińskiej Orkiestry Wolności.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka wojna na Ukrainie Teatr Wielki - Opera Narodowa koncert muzyka klasyczna KULTURA

Ukrainian Freedom Orchestra - projekt zrodzony pod wpływem emocji

- Takich projektów się nie planuje, one rodzą się w chwili wyjątkowych emocji. W tym wypadku był to telefon od Petera Gelba, szefa nowojorskiej Metropolitan. Powiedział, że jego żona Keri Lynn Wilson, znakomita kanadyjska dyrygentka o korzeniach ukraińskich, zaproponowała koncert, a potem tournée - mówił w radiowej Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie w najbliższy czwartek (28.07) wystąpi Ukrainian Freedom Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa orkiestra Ukraina Dwójka Ukraina Dwójka

"W każdym zakątku Polski odnajdziemy historie mrożące krew w żyłach"

- Wydaje mi się, że legendy są na tyle równomiernie rozłożone, że trudno byłoby wskazać jeden konkretny region, gdyż wszędzie odnajdziemy coś mrożącego krew w żyłach. Duchy, zjawy, zmory, upiory, wampiry, wilkołaki to były istoty, które towarzyszyły ludziom wszędzie - mówił w radiowej Dwójce Bartłomiej Grzegorz Sala, pisarz, etnolog, historyk i krajoznawca.
Zobacz więcej na temat:  legendy Zamek Czocha zamek Dwójka

Ingolf Wunder: trzeba przywrócić muzykalność

- Wszystkie przedsięwzięcia, które powołujemy do życia, wynikają z głębokiego poczucia misji i z przekonania, że świat muzyki musi ulec poważnym przeobrażeniom - mówił w Dwójce Ingolf Wunder, laureat Konkursu Chopinowskiego, który kontestuje muzyczny "wyścig szczurów". Wirtuoz dzieli swój czas pomiędzy fortepian a liczne przedsięwzięcia edukacyjne.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski pianino fortepian kompozytor Dwójka muzyka klasyczna

Elżbieta Kruszyńska: książki Adama Bahdaja są ponadczasowe

- Fenomen książek Adama Bahdaja tkwi w tym, że jest to proza dla wszystkich, dla dziewcząt i chłopców. Jego twórczość przełamuje pewne schematy, lata 70. i 80. były czasem szczególnym dla literatury młodzieżowej. Pisarze tworzyli książki różnego typu, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Szczególnie wspomina się twórczość trzech autorów: Adama Bahdaja, Edmunda Niziurskiego i Alfreda Szklarskiego - mówiła w Dwójce prof. Elżbieta Kruszyńska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Roch Siciński wakacje Dwójka książki książki dla dzieci Adam Bahdaj

Dariusz Michalski: Młynarski był fantastycznym obserwatorem

- W swojej grupie historycznej twórców polskiej piosenki umieszczam go wśród trójcy: Agnieszka, Jonasz, Wojtek, czyli Osiecka, Kofta, Młynarski. Z tym, że Jonasz filozofował, Agnieszka poetyzowała, a Wojtek obserwował, lepił postacie i kiedy ukazywał się jego tekst, to każdy był zdziwiony, bo znał te elementy, ale to Młynarski scalił je w jedną, bardzo charakterystyczną postać - mówił w Dwójce dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Jan Młynarski Alicja Majewska Gaba Kulka Dariusz Michalski Jakub Kukla

Lawrence Foster: współpraca z NOSPR to dla mnie zaszczyt

- Sądzę, że I Symfonia to niezwykle dojrzały i pomysłowy utwór. Schubert skomponował ją w wieku zaledwie 16 lat, dowodząc niezwykłej muzycznej wyobraźni. Imponujące jest to, jak traktuje formę symfoniczną i jak rozwija poszczególne tematy. Ten utwór nie powinien być postrzegany jako dzieło niedojrzałe, jako uczniowska wprawka. To trudna, ale i radosna muzyka - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Lawrence Foster w przerwie koncertu zamykającego ten sezon działalności Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Dwójka dyrygent

Frank Peter Zimmermann: skrzypce Stradivariego to była miłość od pierwszego dźwięku

- Na stradivariusie gram od 2001 roku i czuję się tak, jakby stał się on częścią mojego ciała. To była miłość od momentu, w którym po raz pierwszy wziąłem te skrzypce do rąk. Może to banał, ale ze skrzypcami jest jak z butami – one albo pasują od razu, przy pierwszym mierzeniu, albo nigdy nie będą pasować - mówił w Dwójce znakomity niemiecki skrzypek Frank Peter Zimmermann.
Zobacz więcej na temat:  koncert rozmowa Frank Peter Zimmermann Dwójka muzyka klasyczna KULTURA

Ignacy Gogolewski - ostatni polski romantyczny aktor

- To był jeden z największych artystów polskiego teatru XX i początku XXI wieku, a przy tym był człowiekiem uroczym, świadkiem epoki, przykładem na bardzo ciekawą przypowieść o nieprzewidywalności ludzkich losów - mówił o zmarłym 15 maja aktorze, scenarzyście i reżyserze Ignacym Gogolewskim Tomasz Mościcki, krytyk teatralny.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 aktor Ignacy Gogolewski Jan Englert Tomasz Mościcki Janusz Kukuła Dwójka Olgierd Łukaszewicz emilia krakowska

Anna Seniuk: Mira Dubrawska była uosobieniem kultury, dobroci i zrozumienia

-  Była osobą niezwykłą, zawsze trochę w cieniu. Mogę powiedzieć, że była zaprzeczeniem dyrektorowej w każdym calu. Wspominam ją raczej jako kumpelkę, harcerkę niż gwiazdę - Mirosławę Dubrawską, aktorkę, prywatnie żonę Zygmunta Hübnera wspominała w Dwójce jej wieloletnia koleżanka ze sceny Anna Seniuk. 
Zobacz więcej na temat:  aktorzy aktor aktorstwo Teatr Polskiego Radia Dwójka Roch Siciński

Przed polską premierą baletu "Dracula"

- Ten balet był już wystawiany w trzech innych zespołach, oprócz naszego, i bardzo szybko zaczął żyć własnym życiem. Wszędzie i w samych superlatywach widzowie mówią o muzyce. To bardzo miłe, bo Kilar to polski kompozytor - mówił w Dwójce o balecie "Dracula" Krzysztof Pastor, choreograf przedstawienia. Polska premiera odbędzie się dziś (28 kwietnia) o godz. 19.00 na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  balet opera Dwójka Teatr Wielki - Opera Narodowa