Polskie Radio
Section05

NASZ WYWIAD

"Zarzuty o kolaborację BŚ to sowiecka propaganda"

- Amerykanie po sprawdzeniu kontrwywiadowczym, że Brygada nie brała udziału w walkach z Niemcami po ich stronie, że nie występowała razem z nimi, uznają Brygadę jako jednostkę aliancką. To jest jedyna polska jednostka, która uzyskała od Amerykanów w maju 1945 roku prawo do noszenia odznak jednostek amerykańskich - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Leszek Żebrowski, historyk, autor książki "Brygada Świętokrzyska NSZ".
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci II wojna światowa

"Kolaboracja" Brygady Świętokrzyskiej? "Załgane określenia"

- Zastanowiłbym się nad karaniem tych, którzy kłamią. To jest naprawdę poważna sprawa. Bohaterom walki o niepodległość należy się szacunek państwa polskiego. Państwo polskie powinno walczyć ze wszelkimi próbami zakłamywania historii i oczerniania naszej polskiej armii - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Tadeusz Płużański (historyk, autor książek o Żołnierzach Wyklętych).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański Mateusz Morawiecki

Terlikowski: Izrael uważa, że ma monopol na cierpienie

- Tożsamość Izraela oparta jest o syjonistyczny mit, zgodnie z którym jedynie bezpiecznym miejscem dla Żydów jest państwo Izrael. Dlatego też pomija się wszystkie elementy pozytywne, które znajdowały się w trudnej historii Żydów w krajach europejskich, w tym Polsce – przekonywał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl publicysta, filozof i pisarz Tomasz Terlikowski. 
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi Niemcy Izrael

NASZ WYWIAD Białoruś: kandydaci nie interesują się wyborcami i na odwrót

Na Białorusi wybory lokalne. W jednej z komisji 9 wyborców rozmnożyło się w 123  - czyli na pewno nic się nie zmienia. - Wyborom towarzyszy marazm. Większość kandydatów jest – mniej lub bardziej formalnie - desygnowana przez władze, by reprezentowali aparat władzy w tych wyborach. Oni najczęściej wygrywają. Ale nie angażują się zbytnio, bo wiedzą, w czym biorą udział – mówił portalowi PolskieRadio.pl Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Unia Europejska wybory na Białorusi

"Na Litwę spadają słowa wagi ciężkiej. A to nie zimna wojna"

Mówimy kryzys, załamanie. Gdy prezydent w końcu jedzie na Litwę, oczekujemy od razu rewolucji – a przecież takie wizyty powinny być czymś normalnym – mówi portalowi PolskieRadio.pl Dominik Wilczewski, dziennikarz ”Przeglądu Bałtyckiego”. Przypomniał, że Litwa wchodzi teraz w długi okres kampanii przedwyborczej. W kwestii spraw ważnych dla polskiej mniejszości publicysta, znawca krajów bałtyckich, przewiduje, że trzeba uzbroić się jeszcze w cierpliwość.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Litwa Morze Bałtyckie

Maria Przełomiec: w relacjach z Litwą zawsze jest ten trzeci

Mam nadzieję, że obie wizyty na Litwie, premiera i prezydenta, będą kolejnym krokiem w dobrą stronę. Między naszymi narodami dzieje się coraz lepiej – mówiła portalowi PolskieRadio.pl Maria Przełomiec, dziennikarka i znawczyni sytuacji w regionie Europy Wschodniej. Publicystka zwraca uwagę, że potrzebne są kompromisy i świadomość tego, że zgoda w regionie jest nie na rękę Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Maria Przełomiec Litwa Rosja propaganda

"Elity Litwy myślą o Polsce jako potencjalnym obrońcy"

W przypadku tego sąsiada są dobre rokowania na przyszłość. Polska i Litwa mają pomysł na to, jak rozwijać swoje relacje –  ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Rzeczą chyba najważniejszą dla określenia obecnych stosunków polsko-litewskich jest rola Polski w potencjalnej obronie państwa litewskiego - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  Litwa ŚWIAT

"German Death Camps". Autobus-muzeum objedzie USA?

- Reakcje Niemców na bilbord „German Death Camps” były powściągliwe. Jednak w Brukseli, czy w Londynie, ludzie bardzo często podchodzili, pytali, co to za akcja, przeciwko czemu protestujemy i wyrażali swoją aprobatę – wspominał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Dawid Hallmann z Fundacji Tradycji Miast i Wsi. Teraz celem jest edukacja historyczna w USA. Pomóc ma w tym autobus-muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi Niemcy Izrael

"Polacy pomagali przy wykupie Żydów z rąk nazistów"

- Jak wielką wagę miała polska pomoc przy przesyłaniu depesz, zrozumiałem dopiero dzięki przedstawicielowi miejscowej wspólnoty żydowskiej, bardzo religijnemu i bardzo mądremu człowiekowi. Powiedział mi, że nasza Rezydencja to „święte miejsce”, bo uratowano w niej „tak wielu ludzi”. Człowiek, który ma problem z chodzeniem, koniecznie chciał wejść po schodach na najwyższe piętro, tylko po to, żeby zobaczyć mały pokój serwerowni, który w czasie wojny mieścił naszą radiostację. Na koniec powiedział mi: „Pan mi mówi, że Ładoś uratował setki, a już widzę, że uratował tysiące” – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl ambasador Polski w Szwajcarii dr Jakub Kumoch.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi Izrael Niemcy

NASZ WYWIAD Atak trolli i botów na Biełsat. Chodzi o program po rosyjsku

Opublikowany na antenie Biełsatu materiał o opłakanym stanie syberyjskich wsi za rządów Władimira Putina stał się celem zorganizowanego ataku w sieci. –  Mamy duży zasięg satelitarny, chcemy wnieść swój wkład w walkę z propagandą Rosji, więc ruszyliśmy z programem po rosyjsku. Staje się on coraz bardziej popularny i stąd reakcja – mówi portalowi PolskieRadio.pl Aleksy Dzikawicki, zastępca dyrektora Biełsatu.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś Biełsat BBC media Aleksiej Nawalny Agnieszka Romaszewska

NASZ WYWIAD Iskandery u granic. ”Odpowiedzi NATO zapewne nie będzie"

Przypuszcza się, że Rosjanie łamią Traktat z USA i testują Iskandery-K o zasięgu do 1500 km. Zasięg klasycznych Iskanderów-M, znajdujących się w Kaliningradzie, według niektórych analityków też narusza traktat INF, bo wynosi ponad 500 km – mówi portalowi PolskieRadio.pl Tomasz Smura, ekspert Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Zapewne nie będzie reakcji NATO na rozmieszczenie Iskanderów w Kaliningradzie.
Zobacz więcej na temat:  Iskandery Iskander Rosja wojsko NATO

NASZ WYWIAD Martin Schulz szefem MSZ? Z tego płyną dwa istotne wnioski

Jeśli potwierdzą się doniesienia o nowej obsadzie fotela szefa dyplomacji – może to oznaczać, że wizja reformy UE Paryża ma większe szanse na realizację – ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego. Nie wiadomo wciąż, czy nowy rząd powstanie - członkowie SPD w referendum muszą wyrazić na to zgodę. Jeśli tego nie zrobią, niewykluczone są nowe wybory.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy wybory w Niemczech SPD CDU Angela Merkel Martin Schulz Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady

NASZ WYWIAD Doły partyjne SPD zablokują rząd osłabionej Angeli Merkel?

Jest uzgodnienie koalicyjne, są informacje o obsadzie ministerstw w nowym niemieckim rządzie – o Martinie Schulzu jako szefie MSZ i o tym, że CDU i kanclerz Angela Merkel oddają SPD kluczowe resorty.  – Po wstępnych ustaleniach ws. nowego rządu można się spodziewać pewnych zmian w polityce europejskiej Berlina, ale podkreślmy - nie jest do końca pewne, czy rząd ostatecznie się uformuje – mówił portalowi PolskieRadio.pl Tomasz Morozowski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy wybory w Niemczech SPD CDU Angela Merkel Martin Schulz Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady