Polskie Radio
Section05

NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "Blokując Kartę’97, Łukaszenka zagraża bezpieczeństwu kraju"

Blokada niezależnego portalu Karta’97 to niezwykle groźny precedens, który wymaga międzynarodowej reakcji i solidarności. Aleksander Łukaszenka musi znać cenę łamania wolności. Ale blokując Charter97.org oddaje też białoruską przestrzeń medialną niemal całkowicie propagandzie rosyjskiej – mówi Natalia Radzina, redaktor popularnego niezależnego portalu, który na Białorusi został właśnie zablokowany. Dziennikarze apelują o solidarność międzynarodową i starania o odlblokowanie strony Charter97.org.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś media wolność słowa

Antoni Syrek-Dąbrowski o nowotworze: to nie było śmieszne

- Wszystko, co wam dziś opowiem jest prawdą - tak zaczyna się satyryczny program Antoniego Syrka-Dąbrowskiego pt. "Sierpień". W 2016 roku komik dowiedział się, że ma naczyniaka - łagodny guz nowotworowy - i że czeka go operacja mózgu. Gdy wygrał z chorobą, postanowił podzielić się swoimi doświadczaniami z publicznością.  Standuper w szczerej rozmowie opowieda, jak wyglądało jego życie po diagnozie. Tłumaczy też, dlaczego "dokopał" naczyniakowi ze sceny.
Zobacz więcej na temat:  rak choroba lekarz szpital terapia

NASZ WYWIAD Rosja i "wojna nowej generacji". Czy NATO jest przygotowane?

Amerykańscy stratedzy i decydenci polityczni mają tendencję do myślenia o Rosji i Chinach w kategoriach długoterminowej pokojowej rywalizacji z USA. Jednak Moskwa i Pekin widzą swoją rolę inaczej – uznają, że są zaangażowane w długoterminowy konflikt. Ich cele są rewizjonistyczne – ocenił Mark A. Gunzinger z think tanku Center for Strategic and Budgetary Assessments (CSBA) w Waszyngtonie w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  NATO USA Europa Rosja Chiny wojsko

NASZ WYWIAD Ostatnia koalicja Merkel? "Wielki atut zmienił się w balast"

Ze względu na ambicje liderów partyjnych Wielka Koalicja zapewne powstanie. Drugim scenariuszem jest rząd mniejszościowy. Przy tym możliwe jest, że kanclerz Angela Merkel nie dotrwa do końca kadencji – analizuje dr Aleksandra Gasztold z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel Europa wybiera - wywiady Wybory w Europie Martin Schulz

NASZ WYWIAD Te wybory zmienią Czechy? Zeman ma groźnego rywala

Jirzi Drahosz, konkurent Milosza Zemana, w wyborach prezydenckich jest jedyną nadzieją opozycji. Jeśli wygra, to w odróżnieniu od Milosza Zemana, nie będzie już przedłużał rządów Andrzeja Babisza, który utracił większość w parlamencie – komentuje Wojciech Przybylski, redaktor naczelny magazynu "Visegrad Insight".
Zobacz więcej na temat:  Czechy wybory parlamentarne ŚWIAT Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady Wojciech Przybylski

NASZ WYWIAD "Rosja to kleptokracja, Putin ukrywa miliardy dolarów"

Trzeba trwać przy NATO, bronić Ukrainy, wytropić setki miliardów dolarów Władimira Putina i jego otoczenia, ukryte na Zachodzie. Należy wprowadzić regulacje do sieci społecznościowych, by Kreml nie mógł wykorzystywać trolli i anonimowych kont w celu destabilizacji Zachodu – mówi portalowi PolskieRadio.pl Anders Aslund, ekonomista, który zajmował się m.in. transformacją w Rosji, na Ukrainie i w innych krajach regionu.
Zobacz więcej na temat:  Rosja korupcja Władimir Putin Białoruś Borys Niemcow Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD NATO formuje nowe dowództwa. Jedno ugościmy w Polsce?

Nowe struktury Sojuszu zajmą się logistyką, przerzucaniem sprzętu, drożnością szlaków komunikacyjnych w Europie i przez ocean – mówił portalowi PolskieRadio.pl Robert Pszczel, były dyrektor biura informacyjnego NATO w Moskwie. W związku z aktywnością Rosji w zakresie ćwiczeń, Sojusz zabiega o zmiany w Dokumencie Wiedeńskim, by móc je obserwować.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja Zapad 2017 Ukraina ŚWIAT

NASZ WYWIAD Szef agencji kosmicznej Izraela: możecie wygrać w cyberwalce

Warszawa może zwyciężyć w wojnie w cyberprzestrzeni. W Polsce można zrealizować te same cele co w Izraelu. U nas zaczęliśmy od edukacji – pracując już od szkoły podstawowej uczyliśmy społeczeństwo o cyberbezpieczeństwie. Zbudowaliśmy równolegle bazę wiedzy, która pozwala rozwijać nowoczesny przemysł i obronność – powiedział portalowi PolskieRadio.pl prof. Isaac Ben-Israel z Uniwersytetu w Tel Awiwie, przewodniczący Izraelskiej Agencji Kosmicznej, były deputowany i były doradca premiera Benjamina Netanjahu.
Zobacz więcej na temat:  cyberatak Izrael technologie

NASZ WYWIAD ”Historia to pole minowe". Jak pozbyto się badaczy z Grodna?

Chcieliśmy pisać obiektywnie o historii. Ale ponieważ historia otwiera ludziom oczy -  jest dla władz nie do zniesienia – mówił portalowi PolskieRadio.pl prof. dr hab Wiaczesław Szwed, który stracił pracę na uczelni w Grodnie. Obecnie grupa historyków wyrzuconych z białoruskich uniwersytetów pracuje w Polsce, w Centrum Studiów Białoruskich przy Studium Europy Wschodniej UW.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś HISTORIA ŚWIAT Grodno