Polskie Radio
Section05

NATO

Kraje bałtyckie budują linię umocnień na granicy z Rosją. Szef MSZ Litwy: czujemy zbliżającą się wojnę

- Czujemy zbliżającą się wojnę - tak plany budowy przez kraje bałtyckie umocnień obronnych na granicy z Rosją i Białorusią skomentował szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis. Pod koniec zeszłego tygodnia o podpisaniu porozumienia w sprawie budowy tzw. bałtyckiej linii obronnej poinformowali w Rydze ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Litwa Łotwa Estonia bezpieczeństwo wojsko ŚWIAT Europa

PR24 NATO spodziewa się ataku Rosji? Prof. Boćkowski: płynie informacja, że czas pokoju się skończył

- To, co idzie w eter, to jest informacja, że czas świętego spokoju, czas permanentnego pokoju, czas, kiedy wojsko nie miało znaczenia, bo Europa miała być kontynentem bez wojen - on się definitywnie skończył - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku, komentując medialne doniesienia dotyczące możliwego ataku Rosji na NATO w najbliższych latach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Furdyna Daniel Boćkowski bezpieczeństwo wojsko Rosja ŚWIAT Europa

Prezydent w Davos: Polska przykładem mądrej polityki reagującej na rosyjskie niebezpieczeństwo

Tematyka wojny na Ukrainie oraz wzmacniania wschodniej flanki NATO zdominowała udział prezydenta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. W konferencji w alpejskim kurorcie uczestniczył również szef MSZ Radosław Sikorski. Obaj politycy podkreślali, że mimo zmiany rządu w Polsce Kijów może nadal liczyć na wsparcie Warszawy. 
Zobacz więcej na temat:  davos 2023 Andrzej Duda Radosław Sikorski wojna na Ukrainie Ukraina Morze Czerwone Polonia

NASZ WYWIAD Zakłócenia GPS. Ekspert Mirosław Maj: Rosja może testować i atak, i odporność. Wróg może trzymać asa w rękawie

- Zakłócenia GPS to nic nowego w naszym regionie. Jest to forma walki radioelektronicznej. Mają one miejsce często, jednak z różnym nasileniem. Trzeba przy tym zadać sobie pytanie, czy już dziś używane są najbardziej ofensywne narzędzia, krytyczne w skutkach metody. Bo zastosowane metody przestają być unikalne - kiedy druga strona zaczyna mieć do nich dostęp - skomentował w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Mirosław Maj, założyciel i prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT gps Bałtyk USA Rosja NASZ WYWIAD cyberbezpieczeństwo