Polskie Radio
Section05

NSZZ

"To był początek przemian w Europie Środkowej i Wschodniej". Zofia Romaszewska o Solidarności

Dziś obchodzimy 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku między strajkującymi robotnikami a komunistycznymi władzami PRL. Uczestniczka protestów Zofia Romaszewska powiedziała, że polskie masowe strajki latem 1980 roku rozpoczęły zmianę, która 10 lat później doprowadziła do upadku żelaznej kurtyny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Zofia Romaszewska Solidarność

Joanna Lichocka: rząd PiS to ludzie, którzy pamiętają o tym, co dał nam Sierpień 1980

- Od 2015 roku mamy rządzących, którzy na serio traktują dokończenie zadania wynikającego z postulatów Solidarności - dlatego ten rząd konsekwentnie realizuje politykę solidarności społecznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka, poseł PiS. Gościem "Dwóch stron" była także Katarzyna Kotula z Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joanna Lichocka Mirosław Skowron 40. rocznica porozumień sierpniowych Solidarność historia Polski

Zbigniew Gluza: zasługujemy na jedność. Bardzo boleję nad tym, że Polska jest podzielona

- Bardzo boleję nad tym, że Polska jest tak podzielona. Uważam, że zasługujemy na połączenie, na jedność, na jakiś rodzaj wspólnoty – niekoniecznie politycznej, niekoniecznie ideowej, ale społecznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gluza, prezes Fundacji Ośrodka KARTA. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Zbigniew Gluza Solidarność historia Polski

"Nie spodziewaliśmy się, że wybuchnie Solidarność". Jan Karandziej o wydarzeniach 1980 roku

- Najgorsze były przygotowania i niepewność, co z tego wyniknie. Nikt się nie spodziewał, że wybuchnie coś tak pięknego jak Solidarność - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Karandziej, opozycjonista z czasu PRL, uczestnik wydarzeń z sierpnia 1980 roku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Solidarność Walcząca Solidarność strajki sierpniowe komunizm Gdynia porozumienia sierpniowe historia Polski

"Nasze postulaty były bazą dla Porozumień Sierpniowych". Kołodziej o wydarzeniach w Gdyni 1980 r.

- Improwizowałem, nie wiedziałem jak przekonać ludzi do strajku, nie miałem w tym przecież doświadczenia - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kołodziej, działacz "Solidarności" i jeden z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Solidarność Walcząca Solidarność strajki sierpniowe komunizm Gdynia porozumienia sierpniowe historia Polski

Piotr Gliński: obecny rząd jest spadkobiercą wartości "Solidarności"

- Ten 10-milionowy ruch powstał jakby z niczego. A przecież nie z niczego, bo on powstał, ze wspaniałych, pięknych wartości, które były zaklęte w polskości - powiedział w Gdańsku o NSZZ "Solidarność" wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. - Cała Polska po Gdańsku stała się "Solidarnością" - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność Piotr Gliński porozumienia sierpniowe historia Polski

Szef Regionu Gdańskiego "S": wystawa IPN prezentuje prawdę, może to przeszkadzało władzom Gdańska

- Władze Gdańska szermują słowem "Solidarność", podnoszą tę kwestię, natomiast jak traktują ten temat, to pokazała pierwsza decyzja dotycząca wystawy "Tu rodziła się Solidarność" - powiedział Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Solidarność Gdańsk IPN Antoni Trzmiel historia Polski Aleksandra Dulkiewicz historia PRL

Prezes IPN i szef "Solidarności": argumenty władz Gdańska są nie do przyjęcia

"Z niedowierzaniem przyjęliśmy informację przekazaną (...) przez gdański Urząd Miasta, zawierającą odmowę zaprezentowania na Placu Solidarności wystawy »Tu rodziła się Solidarność«" - napisali we wspólnym oświadczeniu prezes IPN Jarosław Szarek i przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Ich zdaniem, postanowienie gdańskiego Urzędu Miasta "nie zawiera żadnego merytorycznego uzasadnienia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność historia Polski Gdańsk IPN Jarosław Szarek Piotr Duda

40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność"

W sierpniu 1980 roku, po lipcowych protestach robotników w zakładach pracy w Lublinie i Świdniku, wybuchła fala strajków w tysiącach zakładów w całej Polsce. Te wydarzenia były bezpośrednią przyczyną podpisania porozumień sierpniowych (31 sierpnia) i powstania  NSZZ „Solidarność” - pierwszej w krajach bloku sowieckiego niezależnej od władzy, legalnej organizacji związkowej. Statut Związku został przyjęty 17 września. NSZZ "Solidarność" został zarejestrowany przez Sąd Najwyższy 10 listopada. Związek zrzeszał blisko 10 mln członków, czyli 80 procent pracowników w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność historia Polski