Polskie Radio
Section05

Odessa

Kolejne statki z ukraińskim zbożem wypływają z portów. Przewożą kilkadziesiąt tysięcy ton kukurydzy

Rano z portów Odessy i Czarnomorska wypłynęła pierwsza karawana statków z ukraińskim zbożem - poinformował w mediach społecznościowych minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. Trzy masowce przewożą 57 tys. ton ukraińskiej kukurydzy przeznaczonej dla Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina zboże eksport wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni kryzys żywnościowy Turcja transport statek GOSPODARKA

Wojna na Ukrainie. Analityk tłumaczy, jak wygląda sytuacja na froncie

- Umowy z Federacją Rosyjską są niewiele warte. Nawet jeśli dokument byłby podpisany przez samego Putina, to nie jest to pieczęć, która zapewni, że zostanie ona zrealizowana - tak komentuje atak rosyjski na port w Odessie, po podpisaniu umowy o uwolnieniu żeglugi na północnej części Morza Czarnego Michał Marek, analityk Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa. Ekspert opowiedział również, jak wygląda sytuacja na froncie wojennym. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 Morze Czarne

Rosyjski atak na port w Odessie. "Putin splunął w twarz sekretarzowi generalnemu ONZ"

Rzecznik ukraińskiego MSZ oświadczył, że rosyjski atak na port w Odessie to "splunięcie Putina w twarz" sekretarzowi generalnemu ONZ i prezydentowi Turcji. Atakiem rakietowym Rosjanie poddali w wątpliwość podpisane zaledwie wczoraj porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Stambuł Turcja żywność Morze Czarne zboże kryzys żywnościowy

Rosyjski atak na port w Odessie. "Putin splunął w twarz sekretarzowi generalnemu ONZ"

Rosja armia zaatakowała pociskami port handlowy w Odessie na południu Ukrainy - poinformował w sobotę rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Tym atakiem Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczyło MSZ Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Stambuł Turcja żywność Morze Czarne zboże kryzys żywnościowy

Rosja chce odciąć Ukrainę od Morza Czarnego? Tomasz Grzywaczewski: to konieczne do jej zniszczenia

- Celem Rosji jest zniszczenie Ukrainy, do jej zniszczenia konieczne jest całkowite odcięcie od Morza Czarnego. Gdyby armia ukraińska zaczęła się załamywać, wówczas na kierunku odeskim może nastąpić ofensywa lądowa, ale na razie takich oznak załamywania się nie ma - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Grzywaczewski z TVP World.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Tomasz Grzywaczewski ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Donbas Morze Czarne

Rosyjskie ostrzały Ukrainy. 10 osób zginęło w Odessie, wzrosła liczba zabitych w Mikołajowie

Co najmniej 10 osób zginęło w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na budynki cywilne w Odessie - przekazał rzecznik odeskiej administracji regionalnej Serhij Bratczuk. Służba prasowa Państwowego Pogotowia Ratunkowego w obwodzie mikołajowskim podała z kolei, że liczba ofiar śmiertelnych ostrzału w Mikołajowie wzrosła do ośmiu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Rosja serwis wschodni