Polskie Radio
Section05

POLSKA

"Czas reporterów"- "Z mroku i mgły"

26 stycznia minęła 55 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W tych dniach warto pochylić się nad przeszłością, o której nikomu nie wolno zapominać, tak w świecie jak i w Polsce, przez którą walcem przetoczył się holocaust. "Z mroku i mgły" - Ewy Michałowskiej i Krzysztofa Wyrzykowskiego jest wstrząsającym dokumentem ukazującym los dzieci żydowskich w obozie zagłady w Oświęcimiu. Tutaj się kończy kolejowy tor a teren jest otoczony zardzewiałym drutem kolczastym. Jak okiem sięgnąć ciągną się brązowe drewniane baraki, gdzieniegdzie sterczą kikuty wypalonych kominów. Pod stopami pył spopielonych ludzkich ciał. Tak dzisiaj wygląda Auschwitz - obszar piekła, po wojnie zamienionego w muzeum w Oświęcimiu . Właśnie na terenie dawnego obozu spotkali się po latach ci, którym dane było przeżyć, którzy ocaleli, mimo iż miało ich nie być, którzy byli uczestnikami i świadkami rozgrywającej się tu tragedii. Szczęśliwym zrządzeniem losu udało im się wrócić do życia bramą z osławionym napisem "Arbeit macht frei" . Bramą , przez którą kilka milionów…
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Ewa Michałowska dzieci pieczeń

"Wybór Grzesia"

15 letni Grześ, wychowanek Domu Dziecka w Wałbrzychu zamarzł w Boguszowie Gorcach jako trzecia ofiara tej zimy. Wszystko wskazuje, że chłopiec dokonał świadomego wyboru. Wypadek ten wstrząsnął kadrą wychowawców i małymi mieszkańcami Domu Dziecka. Reporter przedstawia "stan ducha" tej placówki, słyszymy wypowiedzi dyrektorki, pedagogów i najbliższych kolegów, nawet duszpasterza. Wszyscy bardzo lubili Grzesia i nie potrafią zrozumieć, dlaczego doszło do tej tragedii. Może słuchacze spróbują poszukać odpowiedzi na to pytanie, zwłaszcza, że po audycji połączymy się z autorem reportażu. Dalszy ciąg dyskusji o Grzesiu, Domach Dziecka w Polsce i na Litwie, a także Domach Rodzinnych w audycji nocnej "Noc Tułaczy", którą poprowadzi Janina Jankowska. Przedstawimy w niej inne reportaże pokazujące los dzieci odepchniętych w Polsce i w rodzinach polskich na Litwie.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka Litwa dzieci Janina Jankowska

"Seti @Home"; "Chłop niezwyczajny"-

Wycieczka ludzkiej wyobraźni poza codzienność. Sny o przestrzeni w dwu reportażach: "Seti @Home"- Paweł Łukasik Poszukiwanie cywilizacji pozaziemskich przy pomocy komputerów domowych analizujących sygnały z kosmosu może być zajęciem zwyczajnych ludzi. Nawet uczeń zafascynowany internetem może stać się odkrywcą, bowiem Uniwersytet w Berkeley daje każdemu szansę uczestnictwa w badaniach naukowych poprzez internet. Program Błąd! Nie można odnaleźć źródła odsyłacza. (Search for Extra-Terrestrial Intelligence @Home) wysyła sygnały z kosmosu, które są automatycznie analizowane przez komputery domowe, także ten pana Malinowskiego z Radomia. I takich uczetników jest w świecie ponad półtora miliona, w Polsce ponad 13 tysięcy osób. Specjaliści twierdzą, że szanse powodzenia projektu są znikome, ale liczba pasjonatów stale rośnie. Taka jest siła marzeń. "Chłop niezwyczajny"-Jolanta Krysowata Rolnik z Dolnego Śląska, niegdyś chłopo-robotnik miewał sny, że jest na Księżycu. Sny, które zapładniały jego wyobraźnię. W ciągu dnia, przez całe życie coś zmieniał, udoskonalał…
Zobacz więcej na temat:  komputery internet kosmos dolnośląskie

"Pod jednym Bogiem"

List z Niemiec z prośbą o zwrot przedwojennego majątku staje się pretekstem do przypomnienia powojennych losów obecnych mieszkańców nieruchomości na Ziemiach Odzyskanych. Wśród nich są Polacy ze Wschodu, wypędzeni ze swoich domów po 1945 roku i Niemcy zamieszkujący te tereny od pokoleń. Reportaż stawia pytanie: kto ma dziś prawo własności do tych pozostawionych w Polsce domów, skoro jednych i drugich spotkał podobny los (utrata własności)? Reportaż wyróżniony w konkursie "Polska i Świat 1999"
Zobacz więcej na temat:  Niemcy

CZAS REPORTERÓW "Marzenie Marty"

Studio Reportażu i Dokumentu w listopadzie ubiegłego roku wsparło prowadzoną przez lekarzy i artystów akcję pomocy dzieciom ze sparaliżowanym układem oddechowym "Oddech dla.. " Dzięki reportażom Hanny Bogoryja Zakrzewskiej emitowanym w Pr.I i III, , koncertom z udziałem artystów scen polskich i reakcji naszych słuchaczy 9 letni Damian mógł wrócić do domu. Damian należy do dzieci , które nie mogą same oddychać i bez urządzenia zwanego respiratorem skazane są na życie w szpitalu. Na te respiratory lub stymulatory Ministerstwo Zdrowia nie miało dotąd pieniędzy Rodzice i organizacje pozarządowe w swoich wysiłkach były bezradne. Dzięki połączeniu sił lekarzy artystów i reportażystów radia publicznego , łącznie z ośrodkami regionalnymi , nie tylko uzbierano pieniądze dla Damiana, ale też tworzony jest właśnie pierwszy w Polsce bank respiratorów. Następne dziecko, 7 letnią Martę w Wałbrzychu odnalazł reporter z Radia Wrocław Przemysław Żyła. . Marta od 3 lat leży w szpitalu , a lekarze opiekujący się dzieckiem , nie znali nowej metody…
Zobacz więcej na temat:  dzieci pieniądze rodzice Ministerstwo Zdrowia

"Damy biznesu - Ilona Rutka"

Bohaterką jest Ilona Rutka, prezes znanej firmy, domu mody. Jako studentka anglistyki jedzie do Nowego Jorku na staż językowy. W tym czasie w Polsce ogłoszony zostaje stan wojenny. Decyduje zostać w Stanach. Przenosi się do Berkeley, gdzie zdobywa gruntowne wykształcenie co ułatwia jej zdobycie pierwszej wymarzonej pracy w znanej amerykańskiej sieci ekskluzywnych magazynów. Tu szybko awansuje. Staje się osobą znaną i cenioną w międzynarodowym środowisku kreatorów mody. Kiedy warszawski oddział domu mody poszukuje nowego prezesa, jej kandydatura okazuje się najbardziej atrakcyjna. Ilona Rutka przyjmuje złożoną jej propozycję i wraca do Polski. W tej chwili mija właśnie trzeci rok jej pobytu w kraju. Co udało się jej osiągnąć? Jaka jest sytuacja kobiety w biznesie w Polsce i w USA w stosunku do biznesmenów odmiennej płci? Na te i inne pytania (także o najnowsze tendencje w modzie w związku z czasem karnawału) odpowiedź w reportażu.
Zobacz więcej na temat:  mod USA biznesmen firma

"Dogonić życie"

Reportaż nominowany przez Polskie Radio do Prix Italia. To historia człowieka, który jako dziecko ulicy trafił do jednego z domów wybitnego polskiego pedagoga Kazimierza Lisieckiego "Dziadka". To postać niezwykle barwna, wspaniały gawędziarz, ojciec pięciorga dzieci, człowiek o wielu zawodach (piekarz, sportowiec - mistrz Polski w biegach na orientację, masażysta, księgarz , artysta malarz, warszawski ryksiarz...). Reportaż zrealizowany techniką dżwiękowych obrazów opowiada o sprawach ważnych w życiu: przyjaźni, miłości, rodzinie. Jedną z najpiękniejszych scen w reportażu jest opowieść o jednej z wigilii, którą przeżył bohater - zaczęła się od aresztowania a zakończyła najwspanialszą ucztą wigilijną jego życia.
Zobacz więcej na temat:  dzieci

"Cały świat oszalał na punkcie muzyki Chopina"

Jeden z najwspanialszych pianistów świata, Kristian Zimerman z zespołem młodziutkich polskich muzyków składał hołd Chopinowi w 150 - tą rocznicę śmierci kompozytora grając w najsłynniejszych salach świata obydwa koncerty fortepianowe Chopina. Tournee, które Zimerman nazywa projektem zakończyło się 26-go listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zimerman występował w podwójnej roli - solisty i dyrygenta. Światowa opinia publiczna i krytyka muzyczna uznały to tournee za najważniejsze wydarzenie Roku Chopinowskiego. Audycja jest próbą uchwycenia niezwykłej atmosfery towarzyszącej temu przedsięwzięciu, jego emocjonalnej temperatury, jest opowieścią mistrza i jego młodych muzyków o wielkiej artystycznej przygodzie, może największej w ich życiu... Za tę audycję autorka otrzymała III nagrodę w kategorii: reportaż i audycja dokumentalna na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego "Polska i Świat 1999".
Zobacz więcej na temat:  chopin Warszawa filharmonia narodowa

"Dwie barwy nadziei"

Miała 26 lat gdy zapadła na chorobę nowotworową. Po paru latach walki, wyszła z niej zwycięsko. Wyszła za mąż, urodziła córkę, u której gdy miała dwa lata stwierdzono białaczkę. Zaczęła się walka o życie dziewczynki. Stres związany z chorobą córki spowodował nawrót choroby u matki. Teraz o swoje życie walczyły obie. Matce udało się po raz drugi - jest zdrowa. Córka umarła. Dziś choć tak ciężko doświadczona, nie zamknęła się w sobie, nie obwinia losu - znalazła sens życia w pracy na rzecz innych. Pomaga rodzicom dzieci z chorobą nowotworową. Za tę audycję autorka otrzymała I nagrodę w kategorii monologu na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego "Polska i Świat 1999".
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzice

" Zapis obecności "

Przemiany ustrojowe w Polsce lat osiemdziesiątych widziane oczami Węgrów - działaczy podziemnej opozycji demokratycznej są tematem audycji dokumentalnej. Którą nadamy w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Węgrzy mieszkający w Polsce nie byli wyłącznie obserwatorami dokonujących się przemian - byli także ich aktywnymi uczestnikami. To interesujące spojrzenie na sprawy dobrze nam znane - tym razem z perspektywy narodu z którym łączą nas historyczne związki przyjaźni - proponują nam Janos Tischler - historyk, vice dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie , Peter Borenich - dokumentalista, dziennikarz Radia Węgierskiego i Krzysztof Wyrzykowski ze Studia Reportażu i Dokumentu PR..
Zobacz więcej na temat:  Węgry Warszawa mieszkanie Krzysztof Wyrzykowski

Reportaż z Sandomierza

Finał akcji, która rozpoczęła się nadaniem w listopadzie reportażu tej samej autorki o Danielu, którego uratowała ludzka dobroczynność. Festyn w Sandomierzu z udziałem wielu wybitnych artystów, m.in. Daniela Olbrychskiego , Grażyny Barszczewskiej , Janusza Olejniczaka jest darem dla Damiana, następnego chłopca cierpiącego na paraliż układu oddechowego. Akcji "Oddech dla Damiana..." patronował Program I i Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Sandomierz Grażyna Barszczewska Daniel Olbrychski Janusz Olejniczak

Ostatnie takie miejsce w Europie

Miasto, którego nigdy nie było na mapie Polski - Borne Sulinowo. Powstało w 1993 roku po wyjeździe stamtąd bazy radzieckiej. W 1993 roku liczyło 4 mieszkańców, dziś 3 tys. 500. Reportaż ukazuje historię pionierskiego zasiedlania i organizację miasta od podstaw, po dzień dzisiejszy. Mieszkańcy opowiadają o kłopotach z jakimi muszą się borykać, sukcesach i rodzącym się przywiązaniu do Bornego, jednego z najpiękniejszych miasteczek polskich.
Zobacz więcej na temat:  Europa