Polskie Radio
Section05

POLSKA

SONDAŻ Grupa Wagnera na Białorusi. Ponad połowa Polaków uważa, że stanowią zagrożenie dla naszego kraju

Ponad połowa Polaków (50,6 proc.) uważa, że obecność wagnerowców na Białorusi jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski, odmiennego zdania jest 36,1 proc. ankietowanych, a 13,3 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  sondaż służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo społeczeństwo Grupa Wagnera

Krytyka Tuska z każdej strony. Poseł PSL uderza w lidera PO. "To skandaliczna wypowiedź"

- Nie tylko się z nią nie zgadzam, ale jest to skandaliczna wypowiedź - ocenił poseł Koalicji Polskiej Radosław Lubczyk pytany na antenie Polskiego Radia 24 o słowa Donalda Tuska. Lider PO stwierdził, że PiS szuka pomocy wagnerowców ze strachu przed wyborami. Poseł PSL dodał, że "granice polski, bezpieczeństwo Polski, są sprawą ponadpartyjną".  
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk PSL granica Grupa Wagnera Rosja Ukraina wojna 2023

79 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej Europie

79 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Powstanie Warszawskie okupacja niemiecka

Stolica uczci 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent i premier wezmą udział w obchodach

Od rana aż do późnych godzin w różnych częściach Warszawy będą odbywać się uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Początek o 9.00 przed tablicą na budynku przy ulicy Filtrowej 68 na Ochocie, gdzie komendant warszawskiego okręgu AK płk. Antoni Chruściel "Monter" podpisał rozkaz o rozpoczęciu zrywu.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa

Minister Czarnek: żądam od Barbary Nowackiej przeprosin. Do tego wpłata dla centrum duszpasterstwa

Żądam od Barbary Nowackiej, w ciągu 24 godzin, przeprosin w mediach i wpłacenia 10 tys. zł na Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej w związku ze znieważającą wypowiedzią na portalu Onet.pl - poinformował w poniedziałek minister edukacji Przemysław Czarnek. W przeciwnym razie zapowiedział złożenie pozwu.
Zobacz więcej na temat:  polityka Przemysław Czarnek Barbara Nowacka

Reparacje wojenne dla Polski. Piotr Gliński: argumenty i racje są po naszej stronie

Piotr Gliński pytany o roszczenia wobec Niemiec za straty wojenne powiedział, że "Niemcy zniszczyli Polskę, sprawiedliwość dziejowa każe nie tylko się pokajać, ale też coś zrobić". Wyraził nadzieję, że wrażliwość Berlina będzie się zwiększała; argumenty i racje są po naszej stronie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Piotr Gliński reparacje wojenne Niemcy polityka

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Kasprzyk: walczyło pokolenie wychowane w kulcie niepodległości

- Kiedy rozmawiamy z powstańcami warszawskimi, to oni przypominają jedną rzecz: "byliśmy pokoleniem, które było wychowane w kulcie niepodległości jako najwyższej wartości, którą może uzyskać człowiek, państwo i naród" - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Józef Kasprzyk Powstanie Warszawskie historia Polski

Inauguracja projektu "Polska Lizbona". Podczas ŚDM przygotowano cały tydzień polskich wydarzeń

W Lizbonie przy kwaterze polskiej Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży otwarto wieczorem (o godz.20.00) specjalną strefę pod nazwą "Polska Lizbona". Przez tydzień trwania Światowych Dni Młodzieży będą mogli gromadzić się tam Polacy, a do oglądania prezentowanych wystaw mówiących o Polsce zaproszeni są wszyscy pielgrzymi i Portugalczycy.
Zobacz więcej na temat:  Lizbona Portugalia Europa Światowe Dni Młodzieży ŚWIAT

Poranek w PR24: Marek Gróbarczyk i dr Konrad Graczyk [TRANSMISJA]

Poranek Polskiego Radia 24 w nowej odsłonie. Zapraszamy do oglądania transmisji naszych audycji, w których gośćmi będą: wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN dr Konrad Graczyk, oraz posłowie Jan Mosiński i Jarosław Sachajko. Bieżące wydarzenia społeczne i polityczne skomentują też publicyści: Piotr Kusznieruk z "Trybuny", Paweł Musiałek z Klubu Jagiellońskiego i Andrzej Rafał Potocki z "Sieci".
Zobacz więcej na temat: 

Niemieckie zbrodnie w Pomiechówku. Rodziny oddały hołd pomordowanym krewnym

Rodziny oddały hołd więźniom niemieckiego więzienia karno-śledczego w Forcie 3 w Pomiechówku. 79 lat temu Niemcy dokonali tam ostatniej masowej egzekucji, w której życie straciło 281 Polaków. W trakcie uroczystości został poświęcony cmentarz wojenny, na którym spoczywają szczątki Polaków zamordowanych 30 lipca 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa zbrodnie wojenne historia Polski społeczeństwo