Polskie Radio
Section05

POLSKA

Negocjacje ws. Ukrainy. Kolarski wskazał polskie priorytety

- Polska jest w dobrej pozycji wyjściowej w momencie, w którym kształtuje się na nowo układ sił w Europie, ponieważ jesteśmy przez Stany Zjednoczone wskazywani jako przykład kraju, który doskonale rozumie potrzeby dzisiejszego świata, modernizuje armię, jest prymusem, jeśli chodzi o wydatki na zbrojenia, i któremu zależy na bliskiej współpracy transatlantyckiej - powiedział w radiowej Jedynce Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kolarski prezydent Polityka zagraniczna Polski USA Rosja Ukraina Donald Trump Sygnały Dnia Polskie Radio

Politycy oddali hołd Marianowi Turskiemu. "Wielki żal"

Prezydent, premier, marszałek Sejmu i inni politycy pożegnali Mariana Turskiego, który zmarł we wtorek w wieku 98 lat. "Nie bądź obojętny. Te słowa Mariana Turskiego stały się dla nas mottem. XI Przykazaniem na te trudne czasy. Cześć Jego pamięci" - napisał w serwisie X premier Donald Tusk. Hołd ocalałemu z Auschwitz oddała też przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Marian Turski Auschwitz Holokaust

Szykują się duże zmiany w pracy nauczycieli. MEN wprowadzi zakaz

MEN odpowiada na postulaty związkowców i pracuje nad zmianami w Karcie Nauczyciela. Wśród założeń projektu jest m.in. skrócenie czasu zatrudnienia na czas określony nauczyciela bez stopnia awansu oraz zmniejszenie wymiaru pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Resort chce też zakazać dyrektorom szkół przydzielania zastępstw bibliotekarzom czy pedagogom, które dezorganizują ich pracę.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła nauczyciel edukacja

Polska podzielona na pół. Zwrot w pogodzie na nowych mapach

Na ocieplenie poczekamy jeszcze kilka dni - wynika z prognozy IMGW dla Polskiego Radia. Po mroźnych nocach i opadach śniegu już na początku weekendu do Polski wkroczy z południowego zachodu masa ciepłego powietrza. Modele pogodowe pokazują jednak, że nasz kraj będzie podzielony na dwie strefy. We wschodniej części będzie chłodniej średnio o kilka stopni.
Zobacz więcej na temat:  pogoda prognoza pogody IMGW zima śnieg mróz

Rozmowy USA-Rosja. "Bez udziału Ukrainy nie będzie pokoju"

- Prezydent Zełenski ma absolutnie rację, domagając się udziału Ukrainy w negocjacjach, rzecz dotyczy nie tylko przerwania wojny, ale perspektyw i przyszłości całego państwa, ludzi, społeczeństwa. Państwa, które za niepodległość płaci bardzo dużą cenę krwi - mówił w radiowej Jedynce były wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio NATO Stany Zjednoczone wojna na Ukrainie Janusz Zemke Rosja USA polityka