Polskie Radio
Section05
PRL

Banalizowany system totalitarny. Dmitrowicz: wiele zrobiono, by stworzyć taką narrację

Dlaczego PRL coraz częściej jest banalizowany i sprowadzany do tego, co śmieszne? - Bardzo wiele zrobiono po 1956 roku, ale też po 1989, żeby stworzyć taką narrację, że może i ten system miał jakieś elementy totalitarne, może był miejscami bardzo silny, ale tak naprawdę tylko do 1956 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.  
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm

"Kwota nieadekwatna do krzywdy". Zbigniew Ziobro złożył skargę na odszkodowanie dla opozycjonisty z PRL

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną na postanowienie jednego z sądów, w którym zasądzono nieadekwatne jego zdaniem roszczenia odszkodowawcze działaczowi niepodległościowemu, który przebywał w komunistycznym więzieniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL historia Polski Zbigniew Ziobro komunizm opozycja demokratyczna sądownictwo Prokuratura Generalna Sąd Najwyższy

Wojciech Borowik: rozmawiał z ludźmi wszystkich orientacji politycznych

22 grudnia zmarł Wojciech Borowik. Ten niezwykły człowiek w okresie PRL był bardzo aktywnym działaczem antykomunistycznym. W wolnej Polsce został posłem na Sejm II kadencji, a potem – wiceszefem GUS. Był też współtwórcą i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Wolnego Słowa oraz członkiem Rady Programowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski opozycja demokratyczna PRL Ewa Michałowska Trójka

"Więzień stanu". Nieugięta postawa prymasa Stefana Wyszyńskiego

- Kardynał Stefan Wyszyński był prymasem niezłomnym. Pokazuje to całe jego życie oraz posługa prymasowa i arcybiskupia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak wyglądały losy najbardziej odosobnionego więźnia politycznego PRL? 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Małgorzata Raducha Władysław Gomułka historia Polski Kościół PRL

"Solidarność zrodziła się z bólu Polaków". Stanisław Fudakowski o wydarzeniach sierpnia 1980 r.

- Solidarność, za sprawą Jana Pawła II pozwoliła się zjednoczyć Polakom. Tego właśnie przerazili się ci, którzy mieli Polską za nic, którzy chcieli utrzymać władzę i uderzyli tchórzliwie 13 grudnia 1981 r. by miękko wylądować w nowej rzeczywistości - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski, działacz opozycji antykomunistycznej czasów PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski PRL okrągły stół Solidarność

Tragiczny napad stulecia w Warszawie - zbrodnia już przedawniona

56 lat temu, 22 grudnia 1964 roku, miał miejsce zuchwały napad w Warszawie - łupem złodziei padła ogromna suma pieniędzy, a śmierć poniósł jeden z konwojentów, drugi został ciężko ranny. Jak do tej pory sprawcy nie zostali rozpoznani i schwytani... choć teraz już policja ich nie poszukuje z uwagi na przedawnienie się zbrodni. Cała Polska żyła tym polskim napadem stulecia, jak wielu zwykło go nazywać.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL napad

"Grzech zaniechania i jeden wielki wyrzut pod adresem III RP". Karol Gac o sprawie sędziego SN Józefa I.

- Dziś, 30 lat po przemianach Okrągłego Stołu w jakikolwiek sposób próbuje się przywrócić elementarne poczucie sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac ("Do Rzeczy") o uchyleniu immunitetu sędziemu Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 prawo Sąd Najwyższy PRL komunizm Karol Gac Jerzy Jachowicz stan wojenny historia Polski sądownictwo

Prof. Golon o Grudniu '70: ukryte wpływy systemu komunistycznego przyczyniły się do braku rozliczeń

- Odpowiedzialni za Grudzień '70 absolutnie nie powinni pozostać bezkarni. Stało się inaczej w wyniku potęgi systemu komunistycznego i jego ukrytych wpływów, które przetrwały po okresie transformacji - powiedział prof. Mirosław Golon, szef gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański PRL Grudzień 1970 komunizm POLSKA HISTORIA fakty opinie ciekawostki

Dr Andrzej Anusz: elementem walki z komunizmem było domaganie się prawdy historycznej

- Ta historia rzeczywiście w najnowszych naszych dziejach i w wyborach politycznych, których dokonywali Polacy, odgrywa bardzo ważną rolę. (...) Zresztą walka o prawdziwą historię była jednym z podstawowych elementów walki z systemem komunistycznym - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog i historyk z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA PRL historia Polski historia PRL Grudzień 1970 sierpień 80 Piotr Wąż Andrzej Anusz Polskie Radio 24