Polskie Radio
Section05

Paweł Huelle

"Dobra literatura jest sztuką pamięci". Paweł Huelle o życiu i pisaniu

Prozaik, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki, znany przede wszystkim z powieści "Weiser Dawidek", zmarł 27 listopada 2023 roku w Gdańsku, mieście, z którym związany był przez całe życie i które było jednym z głównych tematów jego twórczości. Jako gość Polskiego Radia Paweł Huelle chętnie dzielił się ze słuchaczami refleksjami o literaturze i wspomnieniami ze swojego życia. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z pisarzem.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA literatura książki KSIĄŻKA Gdańsk Żydzi Niemcy Kaszuby

"Jestem pisarzem polskim". Paweł Huelle o sobie

- Ja tutaj pracuję i używam tego miasta jako dekoracji do moich tekstów. Jednak zawsze denerwuję się i wkurzam, jak jakiś krytyk czy osoba prowadząca spotkanie ze mną mówi: "O! Pisarz gdański" - opowiada Paweł Huelle, prozaik i poeta pochodzący z Gdańska. Gość Programu 1 Polskiego Radia przyznaje również, że miłość bez muzyki nie istnieje, a w życiu najbardziej ceni przyjaźń.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Gdańsk

"Koncert". Słuchowisko Pawła Huelle w adaptacji i reżyserii Henryka Rozena

Słuchowisko "Koncert" jest adaptacją  opowiadania Pawła Huelle pod tym samym tytułem z ostatniego zbioru opowiadań "Talita" tego pisarza. Jest to historia o niespełnionej miłości dwojga młodych ludzi pochodzących z dwóch zaborów ówczesnej Polski-pruskiego i austriackiego.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko henryk rozen Andrzej Brzoska Piotr Moss Wiktoria Gorodeckaja Włodzimierz Press Marcin Przybylski Aleksander Sosiński Andrzej Ferenc Monika Pikuła Stefan Knothe jarosław gajewski

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego. Wyróżnionymi działacz opozycji w PRL i historyk

Prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Antoniemu Janowi Lenkiewiczowi i Antoniemu Libin-Liberze za wybitne osiągnięcia dla Rzeczypospolitej. Uroczystość, w obecności najwyższych władz państwowych, odbyła się na Zamku Królewskim w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Zamek Królewski Andrzej Duda Order Orła Białego Solidarność stan wojenny Antoni Lenkiewicz PRL Lech Kaczyński Samuel Beckett William Szekspir Zbigniew Mentzel Krzysztof Masłoń Konfederacja Polski Niepodległej (KPN)

Między żurawiem i szybem

Poezja Europejskiej Poetki Wolności 2020 – Sinead Morrissey – zainspirowana  arcydziełem wczesnej myśli inżynierskiej (temat poprzedniego wydania MBK), podpowiedziała nam, że można, jak wyżej, zatytułować Magazyn. To – trochę żart, ale gościa specjalnego wydania spotkałam w Stoczni Gdańskiej, nieopodal słynnych żurawi, a w części jego drugiej, informacyjnej, zaprosiliśmy na wystawę, której symbolem jest kopalniany szyb.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Kuba Sadowski Trójka KULTURA Stefan Chwin Gdynia SZTUKA Stocznia Gdańska