Polskie Radio
Section05

Paweł Kowal

TYLKO U NAS "Teraz stanowisko Polski jest kluczowe dla Białorusi”

Białoruś ma szansę stać się krajem demokratycznym, stanowisko Polski jest w tej kwestii kluczowe, zwłaszcza w obliczu agresji Rosji  – o tę świadomość apelował b. wiceszef dyplomacji Białorusi Andrej Sannikau. Polska powinna powiedzieć Europie, że trzeba przygotować się do zmian na Białorusi - mówił. Rezygnacja z programów pomocowych dla Białorusi to błąd – mówił z kolei b. wiceszef MSZ Paweł Kowal. Zwrócił uwagę na podwójne standardy w polskiej polityce, których ofiarą pada społeczeństwo Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Andrej Sannikau relacje polsko-białoruskie TYLKO U NAS Biełsat

"Waszczykowski musi zachęcać Ukrainę do wejścia do UE"

Ministrowie Witold Waszczykowski i Boris Johnson odwiedzili w środę Kijów. Celem pobytu szefów dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii na Ukrainie było zademonstrowanie konsekwentnego poparcia dla europejskiego kursu, suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy, a także zapewnienie jej władz i społeczeństwa o wsparciu Europy. Wizytę komentowali w Debacie Poranka dr Paweł Kowal (b. wiceminister spraw zagranicznych), Artur Zawisza (Ruch Narodowy) i dr Kazimierz Wóycicki (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego).  
Zobacz więcej na temat:  Kijów Ukraina Ministerstwo Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski Boris Johnson Wielka Brytania Unia Europejska Artur Zawisza Kazimierz Wóycicki USA Rosja Niemcy

„Utrzymanie gorącego Donbasu jest w interesie Rosji”

Rosja uznała paszporty samozwańczych Republik Donieckiej i Ługańskiej na Ukrainie. Rozważa także nadanie rosyjskiego obywatelstwa obywatelom samozwańczego Naddniestrza znajdującego się w Mołdawii. Rozmawiali o tym w programie Spojrzenie na Wschód dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych  PAN) i Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donieck Polskie Radio 24 Ukraina Wojciech Górecki Maria Przełomiec Donbas

Deklaracje wiceprezydenta USA. "Z ocenami należy poczekać"

- Sprawy NATO i bezpieczeństwa są ściśle powiązane z Unią Europejską. Jeśli ktoś je widzi oddzielnie to niczego w całości nie zobaczy i nie podejmie dobrych decyzji – powiedział w programie Świat w Południe dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Odniósł się w ten sposób do zakończonej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monachium konferencja NATO Unia Europejska Rosja Niemcy

Relacje polsko-ukraińskie. "Górę biorą historyczne resentymenty"

- Dostrzegam zmianę w relacjach polsko-ukraińskich. Składa się na to kilka różnych czynników - m.in. historyczne resentymenty, trend antyimigrancki i zaniedbania ekip rządzących wynikające z kultury politycznej obu państw – powiedział w programie Szukając Dziury w Całym dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. O tym, czy zmienia się kurs polskiej polityki zagranicznej wobec Ukrainy i skąd się biorą antyukraińskie nastroje, mówił w Polskim Radiu 24 także Wojciech Mucha z Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Ukraina Łukasz Warzecha Wojciech Mucha

Donald Trump a Unia Europejska. Koniec polityki USA jaką znamy?

Jaki będzie nowy światowy ład? Jaką pozycję będzie w nim zajmować Unia Europejska, a jaką Stany Zjednoczone? O tym rozmawiali w Debacie Dnia politolodzy, specjaliści od spraw międzynarodowych prof. Jacek Czaputowicz z Uniwersytetu Warszawskiego i Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska USA Rosja Donald Trump Theresa May Robert Bogdański Jacek Czaputowicz Brexit Wielka Brytania

"W Polsce jest próba szybkiego pogodzenia się z Niemcami"

W Unii Europejskiej dominuje niepokój o przyszłe relacje z USA za prezydentury Donalda Trumpa. Elekt zostanie zaprzysiężony w piątek wieczorem. – W Polsce jest próba szybkiego pogodzenia się z Niemcami, wyłagodzenia wszystkich napięć. Może się okazać, że nam jest najbliżej do dużych sojuszników Unii Europejskiej – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania dr Paweł Kowal z Instytutu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja Donald Trump USA POLSKA

"25 lat temu rozpadł się ZSRR, ale nie system imperialny"

- Federacja Rosyjska ma ambicje, by dominować nie tylko w sferze byłego Związku Radzieckiego, ale też w Europie Środkowej. Wynikają one z tego, że rozpad ZSRR nie był ostateczny - mówił o rocznicy zawarcia układu białowieskiego dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Gościem programu Spojrzenie na Wschód był także białoruski politolog Paweł Usow.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Rosja Białoruś Ukraina Europa Środkowo-Wschodnia Europa Środkowa Maria Przełomiec Paweł Usow wnp.pl

Paweł Kowal: Zachód wszedł w okres wyraźnej dekadencji

– To, że dzisiaj każdy może kopnąć wartości zachodnie jest oczywiste, taki jest czas. Zachód wszedł w okres wyraźnej dekadencji, ludzie są syci, to jest wina źle rozumianego nadmiernego indywidualizmu, to są głębokie cywilizacyjne zmiany. Będzie bardzo trudno to odwrócić – mówił w audycji Światowa Szachownica Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych i były poseł do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Europa Bałkany Światowa Szachownica - archiwalne

Trump prezydentem - nowe otwarcie dla Rosji

– Rosjanie politycznie grali na to, przeciwko czemu była Polska. Oni liczyli na nowe otwarcie i moment destabilizacji, w którym można coś ugrać. Natomiast kraje, które czują się zagrożone imperializmem rosyjskim, liczyły na stabilizację – mówił w audycji Spojrzenie na Wschód dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN). Gościem Marii Przełomiec był również dr Marcin Zaborowski (Center for European Policy Analysis).
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Rosja USA wybory prezydenckie w USA anteny wybory w USA Maciej Jastrzębski Paweł Buszko Ukraina Maria Przełomiec

"Deklaracja polsko-ukraińska to dowód dojrzałości"

- Przyjęcie tej deklaracji to dobry krok, szczególnie dzisiaj, kiedy relacje polsko-ukraińskie trochę osłabły. Polska dawno nie miała tak dobrej opinii na Ukrainie. W Polsce jest trochę inaczej, ale mimo wszystko trzeba tę koniunkturę wykorzystać – mówił na antenie Jedynki Paweł Kowal, ekspert Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz POLSKA stosunki polsko-ukraińskie Sygnały Dnia Ukraina

Jak Warszawa promuje się na Wschodzie?

Definicja "miękkiej siły" została wprowadzona przez harvardzkiego profesora Josepha Nye, który określił tak zdolność krajów do zyskiwania sojuszników oraz wpływów dzięki atrakcyjności kulturowej i politycznej. Jak Warszawa promuje się na Wschodzie? Czy ogranicza się to tylko do polskich instytutów działających w np. Kijowie czy Moskwie? O tym w audycji 7 Dni Wschód mówili Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk i Agnieszka Romaszewska-Guzy, dziennikarka TV Biełsat i Andrij Portnow, ukraiński historyk.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Romaszewska Europa Środkowo-Wschodnia Europa Wschodnia ZSRR

Szukając Dziury w Całym: relacje polsko-ukraińskie

Czy relacje polsko-ukraińskie cechuje nadmierny romantyzm? Czy nacjonalizm ukraiński jest autentycznym zagrożeniem? Czy stosunki między Ukrainą a Polską zmieni film "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym Łukasza Warzechy rozmawiali Wojciech Mucha ("Gazeta Polska Codziennie") i dr Paweł Kowal (Instytut Nauk Politycznych PAN).
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha Ukraina Wojciech Mucha Wojciech Smarzowski Wołyń