Polskie Radio
Section05

Paweł Lekki

Prace archeologiczne na Westerplatte. "Państwo polskie zaniechało swojej powinności wobec żołnierzy"

- Westerplatte jest idealnym przykładem na to, że państwo polskie przez te kilkadziesiąt lat - od 1989 roku - zaniechało realizacji swoich obowiązków, swojej powinności wobec żołnierzy, którzy ginęli w obronie ojczyzny - mówi w audycji "Przystanek Historia" Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Prowadzone od 2016 r. prace na Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej HISTORIA archiwum Westerplatte

Ekspert: nowy przewodniczący Rady Europejskiej to polityk doświadczony

- Donald Tusk wyraźnie pokazał, że nie odpowiada mu wyłącznie rola organizatora i że jednak będzie wspierał polską opozycję. To było widać i niestety przełożyło się źle na ocenę polskiej pozycji w Unii Europejskiej - mówi w "Więcej Świata" prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Czy przewodniczący elekt Rady Europejskiej Charles Michel naprawi relacje na linii Warszawa - Bruksela?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wróblewski Genowefa Grabowska Rada Europejska Mateusz Morawiecki Unia Europejska Donald Tusk

Analityczka PISM: potrzebna debata o modelu integracji Unii Europejskiej

Ministrowie spraw zagranicznych z sześciu państw członkowskich - Polski, Włoch, Austrii, Czech, Słowacji i Słowenii - zaapelowali we wspólnym liście do Komisji Europejskiej o opracowanie nowej strategii wzmocnienia integracji europejskiej państw Bałkanów Zachodnich.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Emmanuel Macron integracja europejska Wilno Powstanie Styczniowe Andrzej Duda Filipiny Izrael Benjamin Netanjahu

A. Bryc: działania Rosji w przestrzeni kosmicznej to realne zagrożenie

- USA mają rozmieszczone najwięcej obiektów satelitarnych na orbicie, ale to Chiny i Rosja zrobiły tutaj największy postęp. Prezydent Putin naciska na rosyjskie zdolności kosmiczne i pod tym względem Rosjanie stanowią realne zagrożenie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. Gościem audycji był również prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO USA Europa Rosja Chiny kosmos Emmanuel Macron wojsko armia Agnieszka Bryc

Wybory na Białorusi. Anna Dyner: nie będzie stanowczej reakcji UE

- Wszyscy zdają sobie sprawę, że mimo wszystko ten parlament nie ma zbyt dużego znaczenia politycznego - powiedziała w "Więcej świata" Anna Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dlaczego, mimo wielu zastrzeżeń do przebiegu wyborów parlamentarnych na Białorusi, nie należy spodziewać się stanowczej reakcji Unii Europejskiej? 
Zobacz więcej na temat:  Jan Natkański Białoruś Aleksander Łukaszenka Rosja Gruzja Irak

Relokacja uchodźców. Ekspert: żadne państwo nie wykonało decyzji w stu procentach

- Nałożenie ewentualnych kar na Polskę, Czechy i Węgry za niewykonanie decyzji musiałoby skutkować równie sprawiedliwym nałożeniem cząstkowych kar na te państwa, które przyjęły mniej uchodźców niż rozdzielnik przewidywał i byłaby to dalej idącą zabawa pokazując, że Unia Europejska do śmieszności doprowadza politykę migracyjną - mówiła w audycji "Więcej świata" prof. Genowefa Grabowska. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska migracja uchodźcy POLSKA Czechy Węgry sankcje Ukraina NATO Brexit

W. Lewandowski: wybory w Wielkiej Brytanii możliwe w grudniu

Projekt rządowej ustawy o przeprowadzeniu w Wielkiej Brytanii wyborów parlamentarnych 12 grudnia, został przyjęty w drugim czytaniu. Ostateczne głosowanie powinno się odbyć ok. 21 polskiego czasu. O tym kiedy Brytyjczycy mogą pójść do urn, rozmawiali goście Polskiego Radia 24 - dr Kamil Zajączkowski i dr Wojciech Lewandowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Brexit Wielka Brytania Londyn Unia Europejska Bruksela