Polskie Radio
Section05

Paweł Lekki

Zełenski apeluje o dostawy broni. Piechowska: część państw obiecuje szybko, ale wysyła zbyt wolno

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg udał się do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą, która może mieć związek z zaplanowanym na jutro w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein w Niemczech kolejnym spotkaniem przedstawicieli państw wspierających Ukrainę uzbrojeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Ukraina ŚWIAT Rosja NATO Jens Stoltenberg Wołodymyr Zełenski Ramstein

"Ważna z humanitarnego punktu widzenia". Ekspert o wizycie prezydenta Zełenskiego w Polsce

Media z całego świata komentują wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Nie brakuje komentarzy o bezprecedensowej pomocy Polski i Polaków dla Ukrainy. Wydarzenie to było jednak szczególnie istotne dla samych Ukraińców. - Z humanitarnego punktu widzenia ta wizyta była dla nich ważna - mówi prof. Agnieszka Legucka.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Ukraina ŚWIAT wojna na Ukrainie Europa

"Przemówienie było pełne symboli". Echa wizyty Zełenskiego w Polsce [POSŁUCHAJ]

Wołodymyr Zełenski złożył dziś pierwszą oficjalną wizytę w Polsce po wybuchu wojny w swoim kraju. Tematami rozmów podczas spotkań z polskim prezydentem i szefem rządu były m.in. bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza. Prezydent Ukrainy wspólnie z Andrzejem Dudą wygłosił również przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Michał Strzałkowski Ukraina Jedynka Ukraina ŚWIAT Europa

"Dramatyczny dzień dla Rosji". Prof. Grochmalski o wejściu Finlandii do NATO

Finlandia już oficjalnie jest w Sojuszu Północnoatlantyckim, a jej flaga powiewa przed kwaterą główną NATO w Brukseli. - Jest to dramatyczny dzień dla Rosji, ponieważ oznacza to, że musi ona rozciągnąć swoje siły na większą długość granicy. Dotąd granica fińsko-rosyjska była konsekwencją umowy zawartej jeszcze pod presją w 1948 roku - mówi w "Więcej świata" prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  NATO Finlandia Szwecja Rosja Piotr Grochmalski Ukraina Wołodymyr Zełenski

Zaostrzenie przepisów gazowych w UE. "Ich wprowadzenie będzie oznaczało wyrzucenie Rosjan z unijnego rynku"

- Jeśli przepisy dotyczące certyfikacji operatorów systemów magazynowych zostaną przyjęte, a zostaną w takiej formie, to będzie oznaczało definitywne wyrzucenie Rosjan z unijnego rynku - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, brukselska korespondentka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gaz ziemny Rosja wojna 2023 Ukraina Gazprom Unia Europejska Beata Płomecka

Państwa NATO poparły akcesję Finlandii. "Spełnia się czarny scenariusz Rosji"

Turecki parlament ratyfikował wniosek Finlandii w sprawie przyjęcia tego kraju w szeregi NATO. Oznacza to, że wszystkie państwa Sojuszu wyraziły poparcie dla poszerzenia struktur o kolejnego członka. Na akcesję wciąż czeka Szwecja, której wniosku nie poparły jeszcze władze Turcji i Węgier. - To szalenie ważna decyzja, która bardzo wzmacnia bezpieczeństwo w rejonie Morza Bałtyckiego - ocenia dr Wojciech Lorenz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NATO Finlandia Szwecja

W Łodzi rusza szczyt B9. Dr Andrzej Anusz: Polska wyrasta na lidera państw wschodniej flanki NATO

W Łodzi spotykają się ministrowie spraw zagranicznych Bukaresztańskiej Dziewiątki. Głównym zadaniem łódzkiego szczytu jest przygotowanie wspólnego stanowiska przed szczytem NATO w Wilnie. Polska chce, by kraje B9 w Łodzi wyraziły poparcie wobec dołączenia Finlandii do NATO - kraj ten uzupełniłby bowiem grono państw wschodniej flanki.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone NATO Ukraina sankcje Bukareszteńska dziewiątka Łódź Więcej świata

"To historyczny moment". Ambasador USA o utworzeniu amerykańskiego garnizonu w Poznaniu

- Jako Amerykanin polskiego pochodzenia jestem ogromnie dumny z decyzji prezydenta Joe Bidena o umieszczeniu na stałe wojsk amerykańskich oraz biur wojskowych tutaj, w Polsce. Tak, to prawdziwy przełom i historyczny moment - powiedział ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski o utworzeniu amerykańskiego garnizonu w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Mark Brzezinski USA Stany Zjednoczone Wojciech Cegielski

Nowa broń dla ukraińskiej armii. Ekspert: jest ona niezbędna do kontrofensywy

Zachodnie czołgi i amunicja dotarły na Ukrainę. Walcząca z rosyjskim agresorem armia otrzymała z Niemiec 18 nowoczesnych czołgów podstawowych Leopard 2A6 oraz wyposażenie bojowe z Wielkiej Brytanii i USA. Czy nowy sprzęt umożliwi Ukraińcom przeprowadzenie kontrofensywy? - To broń, która jest do tego absolutnie niezbędna. Jest jednak jasne, że dotarła ona za późno - ocenia dr Daniel Szeligowski, analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Niemcy ŚWIAT Europa

"Sygnały ze strony UE i NATO zwiększają prawdopodobieństwo woli politycznej". Ekspert o przekazywaniu Ukrainie amunicji

Thierry Breton apeluje do państw Unii Europejskiej o jak najszybsze przekazywanie Ukrainie amunicji. - Ten element przestrzeni amunicyjnej, wydajności i pomocy wojskowej będzie kluczowy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo, analityk portalu Defence24 i wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata polityka Ukraina Jacek Raubo Adam Eberhardt Jedynka Ukraina ŚWIAT wojna na Ukrainie Europa

Sankcje UE wobec Rosji i Białorusi nie będą łagodzone. Płomecka: to może być dobry prognostyk

Na ostatni szczyt UE przybył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z propozycją łagodzenia sankcji wobec Rosji i Białorusi. Jego pomysł wywołał oburzenie i ostatecznie nie został oficjalnie przedstawiony. - To może być dobry prognostyk, ale musimy zaczekać na pierwsze spotkania po tym szczycie - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, nasza korespondentka w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Beata Płomecka Unia Europejska Europa ŚWIAT sankcje Unii Europejskiej ONZ Antonio Guterres

Trwa szczyt UE w Brukseli. "Im dalej od Ukrainy, tym mniejsze zainteresowanie konfliktem"

W Brukseli trwa szczyt Unii Europejskiej z udziałem Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa. Za nami pierwszy dzień obrad. Przywódcy przyjęli wnioski dotyczące Ukrainy, w tym ws. kolejnych sankcji wobec Rosji. - Możemy obserwować taką prawidłowość, że im dalej od granic Ukrainy, tym mniejsze zainteresowanie konfliktem i chęć pomocy - ocenia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa

"Mamy bardzo zróżnicowane przewidywania". Dr Żukrowska o ryzyku kryzysu bankowego

W Parlamencie Europejskim zaplanowano przesłuchanie prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde w kontekście nowego ryzyka kryzysu bankowego. Wczoraj szwajcarski bank UBS w porozumieniu z władzami przejął borykający się z problemami finansowymi Credit Suisse - drugi największy bank w tym kraju. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata polityka Parlament Europejski Bruksela Szwajcaria banki finanse

Kiedy Finlandia dołączy do NATO? "Prawdopodobnie prezydent dokona procesu jak najszybciej"

Prezydent Finlandii - Sauli Niinisto - gości w Turcji na zaproszenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Tematem rozmów ma być rozszerzenie NATO. Co istotne, zdaniem premiera Szwecji, jego kraj nie dołączy do Sojuszu w tym samym terminie. - Najprawdopodobniej prezydent Finlandii dokona procesu jak najszybciej - uważa Jacek Tarociński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Petr Pavel Czechy Andrzej Duda Zbigniew Rau NATO Turcja Finlandia