Polskie Radio
Section05

Piotr Wawrzyk

W sobotę szczyt UE. "Deklaracja będzie przyjęta"

– Deklaracja, która zostanie podpisana przez szefów rządów na szczycie Unii Europejskiej w Rzymie, nie jest ambitna na tyle, na ile oczekiwaliśmy. Uważaliśmy, że Europę stać na więcej, ale jest to dokument możliwy do przyjęcia przez wszystkie państwa członkowskie w obecnej sytuacji politycznej – mówiła premier Beata Szydło przed odlotem na jubileuszowy szczyt unijny.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Rzym Unia Europejska

"Platforma Obywatelska próbuje przejąć inicjatywę"

Platforma Obywatelska ma przedstawić w piątek wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. "Ta decyzja wynika z tego, co zdarzyło się w zeszłym tygodniu w Brukseli" - powiedział przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna. O sprawie mówił w audycji Punkt Widzenia prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski). Gościem Polskiego Radia 24 był także Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna

Debata Poranka: jaka przyszłość Unii Europejskiej?

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach. Spotkanie poświęcone było przygotowaniom do dwóch szczytów UE, które zaplanowano na marzec. O przyszłości UE mówili w Debacie Poranka dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Karolina Zbytniewska (euractiv.pl) i prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Grzegorz Ślubowski

Marszałek Kuchciński zostaje. "PiS nie miał się czego bać"

Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o odwołanie z funkcji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i wybór na to stanowisko Rafała Grupińskiego. Za odrzuceniem wniosku głosowało 241 posłów, poparło go 174, wstrzymało się 24. – Część działań, które marszałek firmuje swoim nazwiskiem, jest kompromitująca dla polskiej demokracji – mówił w audycji Punkt Widzenia Krzysztof Mrozek, politolog. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował również prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Sejm Prawo i Sprawiedliwość Marek Kuchciński sejm pr24 Platforma Obywatelska Rafał Grupiński PiS

"Musi tkwić jakiś błąd instytucjonalny w BOR"

- Wypadków z udziałem najważniejszych osób w państwie - przynajmniej tych, o których wiemy, bo za poprzedniej ekipy nie były one tak publicznie komentowane - jest w krótkim czasie zbyt dużo. Musi tkwić jakiś błąd strukturalny, instytucjonalny w Biurze Ochrony Rządu i myślę, że na tym trzeba się skupić – powiedział w programie 24 Pytania prof. Piotr Wawrzyk z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się w ten sposób do piątkowego wypadku premier Beaty Szydło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Beata Szydło wypadek Oświęcim Biuro Ochrony Rządu

„Polska dyplomacja zdała egzamin”

Polska dyplomacja „doskonale zdała egzamin w trudnych warunkach” - zaznaczał w sejmowym expose Witold Waszczykowski. W ten sposób szef MSZ odniósł się do 12 ostatnich miesięcy i tendencji, które zarysowują się wokół Polski zarówno w Europie, jak i poza granicami kontynentu. Wystąpienie szefa dyplomacji i polską politykę zagraniczną skomentowali w audycji Gorący Temat prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski) i Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Witold Waszczykowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polskie Radio 24 Adrian Stankowski Brexit wybory w USA NATO

Szczyt UE na Malcie. "Problemem jest efektywność"

Plan, który ma ograniczyć rosnącą migrację na szlaku śródziemnomorskim z Afryki, przyjęli unijni przywódcy na piątkowym nieformalnym szczycie. Priorytetem ma być współpraca z libijską strażą graniczną oraz walka z przemytnikami. W spotkaniu na Malcie bierze udział premier Beata Szydło. W deklaracji unijni przywódcy zgodzili się, że sytuacja w centralnej części Morza Śródziemnego jest na tyle poważna, że wymaga natychmiastowych działań.
Zobacz więcej na temat:  Malta Unia Europejska Polskie Radio 24 Beata Szydło Holandia Niemcy Wielka Brytania imigranci w Europie

Zmiana ustroju miasta Warszawa. "Niedobre rozwiązanie"

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył do laski marszałkowskiej projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego. Projekt przewiduje, że obejmie ono swoim zasięgiem 33 gminy – gminę Warszawa i 32 samorządy leżące wokół stolicy. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapewniał w Polskim Radiu, że „reforma administracyjna podniesie jakość życia mieszkańców aglomeracji”. O zmianie ustroju miasta Warszawy mówił w audycji Punkt Widzenia prof. Piotr Wawrzyk, politolog Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa PiS ordynacja wyborcza Stanisław Karczewski

"Lech Wałęsa to postać czarno-biała"

– To potwierdzenie tego, co już wcześniej dotarło do świadomości społecznej – tak o przedstawionej przez Instytut Pamięci Narodowej opinii nt. teczki TW "Bolka", wskazującej na współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa, mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował również dr Andrzej Anusz, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Wałęsa PRL historia Polski komunizm Andrzej Anusz Solidarność IPN

PiS chce podjąć dialog z opozycją. Komentarze

Prawo i Sprawiedliwość proponuje współpracę opozycji. Na specjalnej konferencji premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawili pomysły na rozwiązanie kryzysu parlamentarnego. O sytuacji politycznej mówił w audycji Punkt Widzenia Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Konferencję skomentował również dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego i politolog dr Bogdan Pliszka.
Zobacz więcej na temat:  PiS Beata Szydło Jarosław Kaczyński Marek Kuchciński Sejm sejm pr24 Sławomir Sowiński Platforma Obywatelska Nowoczesna Kukiz'15 PSL

Niższy wiek emerytalny. "Można zrealizować obietnice"

- Ten rok pokazuje, że można realizować obietnice wyborcze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego skomentował w ten sposób podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy obniżającej wiek emerytalny. Zdaniem Marka Lewandowskiego, rzecznika NSZZ Solidarność obniżenie wieku emerytalnego to zakończenie pewnego procesu, a nie jego początek. Sprawę skomentował też w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Marian Szołucha.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda emerytura wiek emerytalny w Polsce Prawo i Sprawiedliwość Solidarność PiS

Debata Poranka: "Bunt mas" przeciw elitom Zachodu

Od kilku lat zaobserwować można zjawisko oddalania się zachodnich politycznych elit od wyborców. Coraz częściej dochodzi do „buntu mas” przeciwko establishmentowi. Rozmawiali o tym goście Debaty Poranka: prof. Piotr Ostaszewski (Szkoła Głowna Handlowa), prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski), dr Bartosz Rydliński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Marek Migalski (b. europoseł).
Zobacz więcej na temat:  Marek Migalski Brexit Donald Trump Matteo Renzi Włochy USA Wielka Brytania Holandia

Rola Tuska w Brukseli. Rosną jego szanse na drugą kadencję

Witold Waszczykowski krytycznie ocenia działania Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej. Minister spraw zagranicznych zarzuca byłemu premierowi, że ten m.in. nie lobbuje na rzecz Polski. Sprawę w Debacie Poranka Polskiego Radia 24 komentowali prof. Piotr Madajczyk z Uczelni Łazarskiego, dr hab. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego i Wojciech Przybylski, publicysta "Res Publiki".
Zobacz więcej na temat:  Rada Europejska Donald Tusk Witold Waszczykowski Wojciech Przybylski Unia Europejska Europa Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej