Polskie Radio
Section05

Polska w Unii Europejskiej

Polityka zagraniczna USA wobec Rosji i Niemiec. Guzy: zagadką jest, jak to się skończy

- Ta sprawa rozgrywa się przed naszymi oczyma. Jest zagadką, jak to się skończy. Oczywiście Republikanie mają prawo czuć się zaniepokojeni i chętnie wykorzystują polityczną okazję, żeby sprawdzić Joe Bidena, na ile jego deklaracje o twardej polityce wobec Rosji mają pokrycie w faktach - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem "Kontrapunktu" był także dr hab. Kamil Zajączkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polskie Radio Polskie Radio 24 Paweł Lekki Jarosław Guzy USA Rosja Joe Biden Nord Stream 2 polityka zagraniczna USA

Konrad Szymański: bez dobrego porozumienia Warszawy i Paryża UE nie pokona swych problemów

- Mamy często bliskie stanowisko w sprawach rynku cyfrowego, polityki przemysłowej, czy unikania podatków. Razem bronimy interesów europejskiego rolnictwa - powiedział minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański po spotkaniu ze swoim francuskim odpowiednikiem Clementem Beaunem w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Francja Konrad Szymański relacje polsko-francuskie Unia Europejska polityka POLSKA

"Spór będzie się toczył dalej". Michał Kleiber o kolizji prawa europejskiego z konstytucją RP

- Mamy tutaj wady związane ze sformułowaniami w traktacie. Z jednej strony są w nim zasady, że problematyka prawna jest w gestii państw narodowych, ale w innym miejscu jest napisane o przestrzeganiu praworządności. To jest sformułowanie, które tam się nie powinno w ogóle znaleźć - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Michał Kleiber Unia Europejska Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE

Strategiczna autonomia EU. Guzy: widać, że nie jest możliwa do osiągnięcia

- Unia to z całą pewnością podmiot, który powinien bronić interesów swoich członków. Okazuje się jednak, że interes narodowy Niemiec może być utożsamiany z interesem UE jako całości. A przecież wiemy, że jest całkowita rozbieżność, jeśli chodzi o ocenę tego projektu przez z jednej strony Niemcy, Austrię, a z drugiej Polskę czy Słowację - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem "Kontrapunktu" była również dr Agnieszka Bryc, politolog.  
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polskie Radio Polskie Radio 24 Paweł Lekki Agnieszka Bryc Jarosław Guzy

"Ma Polskę stygmatyzować i osłabiać gospodarczo". Waszczykowski o orzeczeniu TSUE

- To nie jest wyrok. Po pierwsze Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma prawa zajmować się polskimi kwestiami wewnętrznymi dotyczącymi ustroju prawnego i organizacji wymiaru sprawiedliwości. To są sprawy nieobjęte prawem europejskim - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Witold Waszczykowski Trybunał Sprawiedliwości UE

Orzeczenie TSUE ws. KRS. Piasecki: spór trwa, teraz będziemy czekać na wyrok polskiego sądu

- Tak naprawdę problem jest bardzo poważny, gdyż mamy spór dotyczący tego, czy mówimy o organizacji wymiaru sprawiedliwości, i tu TSUE nie ma kompetencji, by się tym zajmować, czy mówimy po prostu o praworządności i przestrzeganiu unijnego prawa, i tu TSUE ma kompetencje - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". Gościem "Debaty dnia" był także Miłosz Lodowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Mirosław Skowron Trybunał Sprawiedliwości UE

Mateusz Morawiecki zaapelował o udostępnienie szczepionkowych patentów. "To racjonalny pomysł"

- Uważam, że ten projekt spotka się z poparciem opinii publicznej. Oczywiście, że ze względów ideowych część środowisk ekonomicznych może być sceptycznie nastawiona do tego rozwiązania. Tak naprawdę jest to pomysł racjonalny. Myślę, że może być to skuteczne rozwiązanie w tej zaistniałej sytuacji, gdzie widzimy, że rzeczywiście brakuje tych szczepionek - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, ekspert ds. międzynarodowych i bezpieczeństwa. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo polityka Antoni Trzmiel Mateusz Morawiecki szczepionka szczepienia pandemia COVID-19

Bruksela naciska ws. aborcji w Polsce. Tekieli: działa zgodnie z filozofią depopulacyjną

- Tak naprawdę, w tle tych wszystkich działań mamy nie tylko politykę europejską. Niewybierana grupa urzędnicza, która zasiada w Brukseli, działa zgodnie z filozofią depopulacyjną. Tam są różnego typu plany, od wstrzymania dzietności aż po eksterminację - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, publicysta.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Ryszard Gromadzki Robert Tekieli aborcja Parlament Europejski

Wójcik: chcemy, by TSUE zbadał powiązanie praworządności z funduszami UE

– Chcemy, żeby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię, czy jest podstawa prawna do tego, żeby tego rodzaju mechanizm przyjmować. Przypomnę, chodzi o mechanizm łączący praworządność ze środkami unijnymi. Uważamy, że takiej podstawy prawnej nie ma – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Wójcik z Solidarnej Polski, minister w kancelarii premiera.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Michał Wójcik Bartłomiej Graczak Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE

Przepisy ws. Funduszu Odbudowy przyjęte przez unijne kraje. Polska jednym z największych beneficjentów

Przepisy dotyczące wypłaty pieniędzy z Funduszu Odbudowy po pandemii zostały przyjęte przez unijne kraje i podpisane, teraz czas na ratyfikację – poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Wysokość całego funduszu to 750 miliardów euro dla całej Unii, Polska jest jednym z największych beneficjentów.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska

400 przypadków naruszenia rozejmu na Ukrainie w czasie wizyty Borrella w Rosji

W czasie wizyty szefa unijnej dyplomacji w Moskwie doszło do nasilenia działań zbrojnych przez separatystów wspieranych przez Rosję. Dowodzi tego raport wojskowy Ukrainy, a także dokument misji OBWE, który mówi o prawie 400 przypadków naruszenia zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. Josep Borrell poleciał do Rosji pod koniec ubiegłego tygodnia mimo sprzeciwu Polski i krajów bałtyckich. Uważały one, że to nie jest dobry moment, a poza tym zły sygnał wysłany do Ukrainy, która doświadczyła rosyjskiej agresji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Rosja dyplomacja Aleksiej Nawalny Ukraina

Wizyta szefa europejskiej dyplomacji w Rosji. Dr Bryc: nie był zorientowany w sytuacji

- Josep Borrell zna się na flance południowej UE, czyli na zaangażowaniu Unii w regionie Morza Śródziemnego. Natomiast od samego początku kompletnie nie był zorientowany w problematyce wschodniej. Uczył się jej niejako od podstaw. Miał trochę czasu na to, by nauczyć się tego, jak prowadzi się politykę na Wschodzie i na czym polega specyfika relacji z Rosją - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dr Agnieszka Bryc, politolog. Gościem audycji był również dr hab. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polskie Radio Polskie Radio 24 Paweł Lekki Agnieszka Bryc

Wiceminister MSZ o spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

- To ważny rok, choć trudny, wszyscy wiemy, że spotkania bezpośrednie są utrudnione, mimo wszystko prezydenci zdecydowali, aby się spotkać w roku 30-lecia powołania Grupy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz o spotkaniu przywódców Grupy Wyszehradzkiej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT Ministerstwo Spraw Zagranicznych Europa grupa wyszehradzka dyplomacja szczepionka koronawirus pandemia Piotr Gociek