Polskie Radio
Section05

Powstanie Styczniowe

Organizatorzy Rajdu Styczniowego docenieni przez premiera Morawieckiego. "To propagowanie pamięci o bohaterach"

Premier Mateusz Morawiecki podziękował organizatorom Rajdu Styczniowego za pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Styczniowym i jego poległych bohaterach - poinformowała Kancelaria Premiera na Twitterze. Mateusz Morawiecki spotkał się z uczestnikami rajdu w miejsowości Truskaw w podwarszawskiej Puszczy Kampinowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki kancelaria premiera POLSKA HISTORIA

Orzeł, Pogoń, Michał Archanioł. Historia chorągwi powstania styczniowego na kanale prezydenta

Historia chorągwi oddziałów powstania styczniowego stanowi kanwę filmu, który od soboty można obejrzeć na kanale prezydenta Andrzeja Dudy na YouTube. Kustosze Muzeum Wojska Polskiego przedstawiają w nim historię chorągwi oddziału Jurijewicza oraz prezentują miejsce, w którym mieściła się ostatnia kwatera konspiracyjna Romualda Traugutta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Sejm prezydent

Literackie świadectwa powstania styczniowego

- Prus wziął udział jako szesnastolatek w powstaniu styczniowym, został ranny w bitwie pod Białką, był więziony, przebywał w szpitalu. Bardzo boleśnie przeżył powstanie styczniowe, jako moment, kiedy został oszukany, że  powstanie miało szansę bytu. Pisał o tym w jednym z listów - mówiła w Dwójce profesor Ewa Paczoska. 22 stycznia będziemy obchodzić 160. rocznicę jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych Polaków, powstania styczniowego.
Zobacz więcej na temat:  literatura historia Polski Dwójka Wacław Holewiński

Bohaterowie powstania styczniowego, o których się nie mówi

Powstanie styczniowe było jednym z ważniejszych wystąpień zbrojnych w historii Polski. Miało ono szanse powodzenia, spotkało się także z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Polakom nie udało się zwyciężyć, ale i tak osiągnięto część celów stawianych na początku walki. Poza tym w kadrach powstania było wielu, którzy później wpłynęli na nowoczesność świata, a nie mówimy zbyt wiele o ich dokonaniach.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek historia Polski 160. rocznica powstania styczniowego Maciej Walecki

Prof. Piotr Gliński: prawdziwa wspólnota patrzy w przyszłość i pamięta o historii

- Polski heroizm ma w sobie podejście romantyczne, ale również wspaniałą pracę u podstaw, organiczną i dyplomatyczną. To wszystko łącznie przyniosło wielki sukces, czyli odzyskanie niepodległości, i warto o tym pamiętać. Również współcześnie ma to olbrzymie znaczenie - mówił w Dwójce prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński niepodległość Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Siwek Dwójka Ukraina

Powstaje film o ks. Stanisławie Brzósce. Tadeusz Syka: to bardzo aktualna historia

- Podjęliśmy się tego wielkiego wyzwania, jakim jest sięgnięcie do czasów powstania styczniowego i opowiedzenie arcyciekawej, wręcz wyjątkowej historii ks. Stanisława Brzóski, który był ostatnim walczącym powstańcem styczniowym - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski

"Elegia styczniowa". Teatr Polskiego Radia z okolicznościowym słuchowiskiem

W tym roku obchodzimy okrągłą, 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji wiele instytucji kultury przygotowuje okolicznościowe imprezy: koncerty, wystawy czy gry miejskie. W obchody włącza się również Teatr Polskiego Radia. Na antenie wyemitowane zostanie słuchowisko pt. "Elegia styczniowa".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Martyna Podolska Piotr Skotnicki Ewa Kania Wiktoria Gorodeckaja

W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego - żywa idea walki o wolność

- Chcemy się przede wszystkim skupić na konsekwencjach tego zrywu, jego wpływie na życie ludzi. Powstanie styczniowe miało niezwykle uniwersalny przekaz, to była walka "o wolność naszą i waszą". Dziś to hasło jest znów aktualne, na tym samym terytorium dzieją się rzeczy tragiczne - mówił w Dwójce prof. Artur Górak, sekretarz Komitetu Organizacyjnego Konferencji "Powstanie 1863. Represje i pamięć".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dwójka Paweł Siwek