Polskie Radio
Section05

Powstanie Styczniowe

Powstanie styczniowe w literaturze i dziejach polskich pisarzy

Styczeń jest miesiącem rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W tym roku mija 160 lat od największego i najdłuższej trwającego polskiego zrywu wyzwoleńczego. Dzieje powstania zostały zawarte w utworach wielu pisarzy; niektórzy z nich poza twórczością zaangażowali się wówczas w walkę wyzwoleńczą.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha literatura literatura polska Bolesław Prus Eliza Orzeszkowa 160. rocznica powstania styczniowego

Bolesław Prus jako powstaniec styczniowy. "Chciał się odciąć od tego"

- Bardzo długo nie wracał do wspomnień o swoim udziale w powstaniu 1863 roku. To było dla niego przeżycie traumatyczne – podkreślała w Polskim Radiu prof. Ewa Paczoska, opowiadając o wczesnej biografii Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus literatura HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego

POLSKIE RADIO E-lekcje historii z Polskim Radiem. Od kongresu wiedeńskiego do powstania styczniowego

W piątym artykule z cyklu prezentujemy propozycje dotyczące okresu od kongresu wiedeńskiego do powstania styczniowego. Wybór oparliśmy o podstawę programową (zalecenia dla poziomu podstawowego i rozszerzonego) dla liceów i techników. Bogata oferta materiałów historycznych portalu PolskieRadio24.pl to znakomite narzędzie, które w przyjazny dla młodzieży sposób pomoże zrozumieć przyczyny, przebieg i skutki najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i świata.
Zobacz więcej na temat:  szkoła nauczyciel nauczanie domowe powstanie listopadowe e-lekcje historii matura 2022

Brutalne mordy, tortury i publiczne egzekucje. Rosyjskie zbrodnie na Polakach

Na przełomie marca i kwietnia 2022 roku światem wstrząsnęły informacje o ludobójstwach ludności ukraińskiej, dokonanych przez rosyjskich żołnierzy m.in. w Buczy, Irpieniu i Hostomlu. Nie jest to pierwszy przypadek, gdy Rosjanie posuwają się do tak strasznych czynów. W ciągu ostatnich niespełna 230 lat z ich rąk zginęło kilkaset tysięcy Polaków, w tym kobiet, dzieci i osób starszych. Oto przykłady najtragiczniejszych rzezi w historii Polski, jakich dopuściła się Rosja. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL Rosja ZSRR komunizm II wojna światowa śmierć ludobójstwo PRL zbrodnie wojenne Katyń represje