Polskie Radio
Section05

Powstanie Styczniowe

Prof. Piotr Gliński: prawdziwa wspólnota patrzy w przyszłość i pamięta o historii

- Polski heroizm ma w sobie podejście romantyczne, ale również wspaniałą pracę u podstaw, organiczną i dyplomatyczną. To wszystko łącznie przyniosło wielki sukces, czyli odzyskanie niepodległości, i warto o tym pamiętać. Również współcześnie ma to olbrzymie znaczenie - mówił w Dwójce prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński niepodległość Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Siwek Dwójka Ukraina

Powstaje film o ks. Stanisławie Brzósce. Tadeusz Syka: to bardzo aktualna historia

- Podjęliśmy się tego wielkiego wyzwania, jakim jest sięgnięcie do czasów powstania styczniowego i opowiedzenie arcyciekawej, wręcz wyjątkowej historii ks. Stanisława Brzóski, który był ostatnim walczącym powstańcem styczniowym - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski

"Elegia styczniowa". Teatr Polskiego Radia z okolicznościowym słuchowiskiem

W tym roku obchodzimy okrągłą, 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji wiele instytucji kultury przygotowuje okolicznościowe imprezy: koncerty, wystawy czy gry miejskie. W obchody włącza się również Teatr Polskiego Radia. Na antenie wyemitowane zostanie słuchowisko pt. "Elegia styczniowa".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Martyna Podolska Piotr Skotnicki Ewa Kania Wiktoria Gorodeckaja

W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego - żywa idea walki o wolność

- Chcemy się przede wszystkim skupić na konsekwencjach tego zrywu, jego wpływie na życie ludzi. Powstanie styczniowe miało niezwykle uniwersalny przekaz, to była walka "o wolność naszą i waszą". Dziś to hasło jest znów aktualne, na tym samym terytorium dzieją się rzeczy tragiczne - mówił w Dwójce prof. Artur Górak, sekretarz Komitetu Organizacyjnego Konferencji "Powstanie 1863. Represje i pamięć".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dwójka Paweł Siwek

Powstanie styczniowe w literaturze i dziejach polskich pisarzy

Styczeń jest miesiącem rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W tym roku mija 160 lat od największego i najdłuższej trwającego polskiego zrywu wyzwoleńczego. Dzieje powstania zostały zawarte w utworach wielu pisarzy; niektórzy z nich poza twórczością zaangażowali się wówczas w walkę wyzwoleńczą.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha literatura literatura polska Bolesław Prus Eliza Orzeszkowa 160. rocznica powstania styczniowego

Bolesław Prus jako powstaniec styczniowy. "Chciał się odciąć od tego"

- Bardzo długo nie wracał do wspomnień o swoim udziale w powstaniu 1863 roku. To było dla niego przeżycie traumatyczne – podkreślała w Polskim Radiu prof. Ewa Paczoska, opowiadając o wczesnej biografii Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus literatura HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego