Polskie Radio
Section05

Recep Tayyip Erdogan

Referendum w Turcji. "Wszystko wskazuje na wygraną Erdogana"

51,7 proc. wyborców opowiedziało się w niedzielnym referendum w Turcji za zmianą  systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki - podała turecka agencja prasowa Anatolia po przeliczeniu 95 proc. głosów. O referendum w Turcji mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Adam Szymański z Uniwersytetu Warszawskiego i Piotr Zalewski, korespondent tygodnika The Economist w Turcji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja referendum

Referendum w Turcji – czy kraj ześlizguje się w stronę dyktatury?

W Turcji trwa referendum konstytucyjne, które wynik może zmienić system polityczny z parlamentarnego na prezydencki. Za zmianą konstytucji jest mający i tak dużą władzę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oraz rządząca krajem od 15 lat konserwatywno-islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Przeciwne są prawie wszystkie partie opozycyjne. O referendum w Turcji mówił w audycji Gorąca Planeta Mateusz Chudziak z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja Marcin Pośpiech

Narastają napięcia między Turcją a Unią Europejską

Prezydent Turcji Recep Erdogan powtórzył w ostatnich dniach swoje oskarżenia pod adresem Niemiec o nazistowskie praktyki. Powodem oburzenia było m.in. zezwolenie na demonstracje Kurdów we Frankfurcie nad Menem, krótko po tym jak tureckim ministrom uniemożliwiono organizację wieców poparcia dla prezydenta Erdogana przed kwietniowym referendum. O dyplomatycznym sporze między Berlinem a Ankarą, w którym pojawiły się już groźby o zerwanie porozumienia ws. migrantów czy przywrócenia kary śmierci w Turcji, mówił w programie Świat w Południe Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja Niemcy Magdalena Skajewska Kurdowie

Spór Turcja-UE. "Trudno będzie wrócić do dobrych stosunków"

Utrzymuje się napięcie dyplomatyczne na linii Holandia – Turcja. Premier Recep Erdogan ponowił pogróżki pod adresem UE, że Ankara jednostronnie zerwie obowiązujące od roku porozumienie, na mocy którego ograniczono napływ uchodźców przez Turcję do Unii. Czy rzeczywiście Europa ma się czego bać? Gościem Polskiego Radia 24 był Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Unia Europejska Holandia imigranci w Europie