Polskie Radio
Section05

Rosja

TYLKO U NAS "Dowództwo dywizji USA na stałe w Polsce". Nowa strategia ws. Rosji

USA powinny rozmieścić w Europie siły, które uniemożliwią Rosji szybki atak metodą faktów dokonanych na kraje bałtyckie i Polskę. Drugim elementem proponowanej nowej strategii odstraszania jest wzmocnienie sił zbrojnych Polski - czytamy w raporcie CSBA. Proponowane jest m.in. stałe stacjonowanie dowództwa dywizji USA w Polsce, a dowództwa korpusu - w Niemczech, wzmocnienie sił artylerii na wschodniej flance i obrony przeciwlotniczej w Polsce, doposażenie magazynów na 30 dni operacji bojowych. 
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS USA wojsko Kaliningrad

Eksperci: musimy być gotowi na przyjęcie sił NATO

- Amerykanie postanowili wzmocnić swoją obecność w Polsce. To jest wyraźny sygnał wysłany w stronę Rosji. W Europie pojawiły się również bombowce B-52. Widać, że USA traktuje bardzo poważnie wschodnią flankę – mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak (portal Defence24). O obecności sił NATO w Poslce rozmawiał z Agnieszką Drążkiewicz również Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA NATO Andrzej Duda

Rosjanie zaingerują w kampanię przed eurowyborami?

– Fakt prowadzenia przez Rosję działań informacyjnych wymierzonych w proces wyborczy nie powinien budzić wątpliwości – powiedział Kamil Basaj, szef Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. W audycji "Spojrzenie na Wschód" rozmowa o tym, w jaki sposób i przez jakich polityków Rosjanie mogą próbować ingerować w europejską i polską politykę przed majowymi wyborami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego służby i bezpieczeństwo Europa Władimir Putin dezinformacja cyberbezpieczeństwo wojna hybrydowa

TYLKO U NAS Ekspert: po Krymie pojęto słowa "dziś Gruzja, jutro Ukraina"

Pięć lat po aneksji Krymu eksperci politologii, ochotnik wojskowy, bliscy jeńców wojennych, zastanawiali się nad wnioskami, jakie dziś wyciągamy z tych wydarzeń. - Kiedyś wyśmiewano słowa Lecha Kaczyńskiego ”Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!”. Dziś jest inaczej – przypominał Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej. Dr Paweł Kowal mówił o archeoimperializmie Putina - który historię prawdziwą lub wyobrażoną, historyczne pretensje, próbuje wykorzystać jako uzasadnienie do wojny, aneksji i łamania prawa.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Ukraina Krym