Polskie Radio
Section05
Rosja

Afera Russiagate. Media piszą o byłym prezydencie Polski

Nazwisko Aleksandra Kwaśniewskiego pojawiło się w Stanach Zjednoczonych w kontekście tak zwanego rosyjskiego śledztwa. Amerykańskie media donoszą, że były prezydent Polski mógł być wynagradzany z pieniędzy transferowanych przez byłego szefa sztabu wyborczego Donalda Trumpa, Paula Manaforta, który wcześniej pracował dla promoskiewskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Aleksander Kwaśniewski stanowczo to dementuje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Aleksander Kwaśniewski Rosja

Syria: ponad 500 cywilnych ofiar nalotów na miasto Ghuta

W prowadzonych od tygodniaw Syrii nalotach na znajdującą się w rękach dżihadystycznych ugrupowaniach wschodnią Ghutę zginęło ponad 500 osób. Wśród 510 ofiar śmiertelnych znalazło się 127 dzieci - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Tylko w sobotę w wyniku ciężkich bombardowań dzielnic mieszkaniowych zginęło 32 cywilów, w tym ośmioro dzieci. rannych jest co najmniej dwa tysiące osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Syria Rosja Rada Bezpieczeństwa ONZ

Cyberbezpieczeństwo: czy w internecie trwa zimna wojna?

Wielka ława przysięgłych w USA postawiła w stan oskarżenia 13 Rosjan oraz 3 rosyjskie podmioty ws. ingerencji w wybory prezydenckie w 2016 roku. W ostatnich dniach koordynator amerykańskich służb wywiadowczych Dan Coats oświadczył także, że Rosja kontynuuje w cyberprzestrzeni ataki na Stany Zjednoczone. Czy zimna wojna trwa na nowo, ale w cyberprzestrzeni? Na to pytanie odpowiadali w audycji 24 Poziom Grzegorz Małecki z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego i Andrzej Kozłowski z serwisu Cyberdefence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA cyberbezpieczeństwo Rosja bezpieczeństwo w sieci zimna wojna wybory prezydenckie w USA Grzegorz Małecki Andrzej Kozłowski media społecznościowe

Jak odpowiadać na antypolskie kampanie. Debata PR24

- To więcej niż wojna informacyjna. To zmasowany atak na strategiczną pozycję, którą zaczęliśmy zdobywać – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 w kontekście sporu Polska-Izrael dyplomata, były ambasador dr Ryszard Żółtaniecki. O tym, w jaki sposób nasz kraj może odpowiadać na antypolskie kampanie, a także reagować na aktualny kryzys w relacjach izraelsko - polskich broniąc zarazem prawdy historycznej, rozmawiali także amerykanista Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) i ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust IPN Świadkowie Holokaustu polityka historyczna USA Rosja wojna hybrydowa Jarosław Guzy II wojna światowa Ryszard Żółtaniecki Artur Wróblewski

Ekspert: akcja "I will go to jail" zaplanowana wcześniej

Film Ruderman Foundation to zaplanowane działanie, na którym skorzystać może rosyjska propaganda - uważa Kamil Basaj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. - Wszystkie negatywne wątki na temat Polski są podchwytywane przez rosyjskie ośrodki i dystrybuowane dalej; ten przekaz wpisuje się w cały zespół, a jego efektem jest dezawuowanie Polski - mówił ekspert. Jednak, jak zaznaczył, dokładne określenie kto stoi za wywołującym kontrowersje filmem "I will go to jail" jest w tym momencie trudne.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Izrael USA Rosja TYLKO U NAS

Wojna informacyjna od kuchni

W tle skandalu wywołanego publikacją filmu "I will go to jail", która została określona przez badaczy internetu jako zorganizowana akcja prowokacyjna, w amerykańskiej prasie pojawiły się kolejne doniesienia odsłaniające kulisy dezinformacyjnej działalności rosyjskich trolli. Większość z nich to byli pracownicy Internet Research Agency - firmy założonej i finansowanej przez Jewgienija Prigożyna, zwanego "kucharzem Putina".
Zobacz więcej na temat:  Rosja ANALIZA dezinformacja ŚWIAT fake news

Kontrowersje wokół spotu Fundacji Rudermanów

Przebywający w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz ocenił, że nagranie amerykańskiej Fundacji Rudermanów, to "niedobre działania, bo nie sprzyjają znalezieniu porozumienia i pokazują jakie emocje budzi ta kwestia". Dodał, że do kampanii fundacji nie przywiązywałby większej wagi. O filmie amerykańskiej fundacji i relacjach polsko-izraelskich mówili w Polskim Radiu 24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego, dr Krzysztof Kawęcki z Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie i dr Andrzej Anusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael USA Rosja Holokaust

"Najemnicy Rosji w konflikcie w Syrii to żadna nowość"

Rosyjskie MSZ przyznało, że w trakcie starć w Syrii ucierpiały dziesiątki obywateli Rosji. Był to pierwszy komunikat, w którym Moskwa oficjalnie potwierdziła doniesienia mediów o zabitych i rannych najemnikach - obywatelach Federacji Rosyjskiej. - Użycie najemników to nie nowość w wojnie syryjskiej - komentował w radiowej Jedynce Andrzej Talaga.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Unia Europejska Francja Syria Rosja Wojna w Syrii Magdalena Skajewska ŚWIAT

„Gazociąg Baltic Pipe na najlepszej drodze do realizacji"

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że do 2023 roku powinien zostać ukończony gazociąg Baltic Pipe. Oznaczać to będzie wówczas, że gaz docierający do Polski będzie w całości pochodził nie z kierunku wschodniego. Minister mówił w TVP Info, że postęp prac przygotowawczych do budowy Baltic Pipe jest ogromny. „Staramy się nie stracić ani dnia” - dodał. O Baltic Pipe mówił w audycji Spojrzenie Na Wschód Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gaz ziemny Baltic Pipe Rosja Niemcy Nord Stream 2 energetyka