Polskie Radio
Section05

Rosja

Rosja protestuje. "On nie jest naszym carem"

W poniedziałek, 7 maja, odbędzie się zaprzysiężenie Władimira Putina na kolejną kadencję prezydencką. Tymczasem pod hasłem "On nie jest naszym carem” w Rosji trwają demonstracje zwolenników Aleksieja Nawalnego. Główny polityk opozycji antykremlowskiej zapowiedział przeprowadzenie zgromadzeń w ponad 80 miastach. W audycji 7 Dni Wschód rozmawiali o tym dr Malina Kaszuba (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach), Bartosz Tesławski (Eastbook.eu) i moskiewski korespondent Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Aleksiej Nawalny

Antyputinowskie demonstracje w Rosji

Ponad 1000 osób zatrzymała policja w różnych miastach Rosji podczas odbywających się tam demonstracji zwołanych przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Ich uczestnicy protestowali m.in. przeciw kolejnej kadencji prezydenta Władimira Putina. Na temat przebiegu sobotnich marszów mówił w magazynie „Świat w Powiększeniu” Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie. 
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Moskwa Aleksiej Nawalny

Protesty w Rosji: stu zwolenników Nawalnego zatrzymanych

Protesty odbywają się na dwa dni przed zaprzysiężeniem na nową kadencję prezydenta Władimira Putina i przebiegają pod hasłem "On nie jest dla nas carem". Opozycjonista Aleksiej Nawalny zarzucił Putinowi, iż po nieuczciwych - w ocenie opozycjonisty - wyborach prezydenckich w marcu uzyskał "faktycznie carskie kompetencje" i zamierza "rządzić Rosją jak swym majątkiem", w interesach "wąskiej grupy, która przechwyciła całą władzę".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT opozycja demokratyczna

"Tylko sankcje USA mogą wpłynąć na los Nord Stream 2"

W miejscowości Lubmin na wybrzeży Bałtyku rozpoczęła się budowa niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2. Trwają wykopy oraz wylewanie fundamentów pod budowę terminala odbioru rosyjskiego gazu, który ma płynąć gazociągiem. O ekonomicznych i politycznych aspektach inwestycji mówił w audycji Kulisy Spraw Paweł Poprawa, ekspert ds. energetyki z Akademii Górniczo-Hutniczej.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Niemcy bezpieczeństwo energetyczne

Wielka Wojna Ojczyźniana jako mit założycielski współczesnej Rosji

Rosyjscy przedstawiciele wzięli udział w uroczystościach na największym cmentarzu Czerwonoarmistów w Braniewie. To preludium do szeregu wydarzeń, których kulminacją będzie defilada 9 maja. O roli armii w Rosji i jej postrzeganiu przez Zachód mówili goście audycji Spojrzenie na Wschód: Anna Maria Dyner analityk PISM i prorektor ds. nauki prof. Mirosław Minkina UPH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władimir Putin Moskwa Związek Radziecki II wojna światowa

Rosja: pływająca elektrownia jądrowa holowana przez Bałtyk

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia jądrowa "Akademik Łomonosow" jest holowana przez Bałtyk. Jednostka wczoraj opuściła port w Petersburgu i zmierza w kierunku Murmańska. Jej trasa wiedzie wzdłuż wybrzeży Szwecji, przez cieśniny duńskie, Morze Północne i wzdłuż wybrzeży Norwegii. Kraje skandynawskie zostały z wyprzedzeniem poinformowane przez Rosjan o całym przedsięwzięciu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT elektrownia atomowa Morze Bałtyckie Bałtyk

Po szczycie przywódców Korei Płn. i Płd. „To początek procesu dyplomatycznego”

– Kim Dzong Un jest silny i pewny siebie. Dlatego zdecydował się na spotkanie – ocenił Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Odniósł się w ten sposób do piątkowego szczytu przywódców Korei Północnej - Kim Dzong Una - i Południowej - Mun Dze Ina – którzy zgodzili się, że ich celem jest pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i postanowili dążyć do zawarcia formalnego układu pokojowego. Czy te zapewnienia zostaną zrealizowane?
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Korea Południowa Oskar Pietrewicz Donald Trump USA broń jądrowa Chiny Kim Dzong Un